موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/100397 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در ششم مهر

  ﺳﻪشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۵ — ۰۹:۰۱
تعداد بازدید : ۲۳۵   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در ششم مهر

امروز سه شنبه ششم مهر ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیست و پنجم ذی الحجه۱۴۳۷ هجری قمری و بیست و هفتم سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی است.

 

 

امروز سه شنبه ششم مهر 1395 هجری خورشیدی، بیست و پنجم ذی الحجه1437 هجری قمری و بیست و هفتم سپتامبر 2016 میلادی است. 36 سال پیش در چنین روزی، نخستین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با جنگ ایران و عراق صادر شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:


6 مهر 1370
بهزاد باشی نویسنده، مترجم و مولف معاصر کشورمان در 59 سالگی به دیار حق شتافت. از وی آثار ارزشمندی همچون ترجمه های تاریخ جامع موسیقی، جامعه فئودالی، خنیاگری و موسیقی ایرانی، آمریکای بزرگ و حقوق بشر و تاریخ موسیقی خاور زمین به یادگار مانده است.

6 مهر 1366
همزمان با اجرای مانورهای گوناگون از عملیات های رزمندگان به مناسبت هفته دفاع مقدس، نمایشگاه دستاوردهای جنگ و ماکت عملیات ها در بیشتر شهرهای ایران برپا شد.

6 مهر 1361
مراسمی برای بزرگداشت یاد و خاطره شهدای هویزه در هفتمین روز از هفته جنگ با حضور فرمانده نیروی زمینی ارتش برگزار شد.

6 مهر 1359
لشکرهای رژیم بعث عراق با هدف اشغال منطقه سر پل ذهاب و گیلانغرب به طرف این شهرها حرکت کردند، آنها پس از رویارویی با مقاومت نیروهای مردمی به عقب رانده شدند.

6 مهر 1359
قطعنامه 479 به عنوان نخستین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با جنگ ایران و عراق منتشر شد، این قطعنامه از طرف ایران رد شد. در این قطعنامه از ایران و عراق خواسته شده بود که مناقشه خود را از راه‏ های مسالمت‏ آمیز و برپایه اصل های عدالت و حقوق بین‏الملل حل کنند.

6 مهر 1357
اداره اطلاعات ارتش آمریکا در گزارشی اعلام کرد که محمدرضا پهلوی تا 10 سال دیگر با قاطعیت بر مسند قدرت باقی خواهد ماند.

6 مهر 1356
حسین ناصحی آهنگساز برجسته ایرانی در 52 سالگی رخ در نقاب خاک کشید. آواز بی‏گفتار، گدا و ملودرام رستم و سهراب از جمله آثار ارزنده وی به شمار می رود.

6 مهر 1345
آیین نامه و روش کار سالن های نمایش فیلم اعلام شد. این آیین نامه در 22 ماده تنظیم شده بود و موارد آن از نخستین مرحله درخواست تشکیل تا مقررات نمایش فیلم را شامل می شد.

6 مهر 1330
تلاش ایران برای ملی شدن صنعت نفت موجب شد که دولت انگلیس به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کند.

6 مهر 1311
هیات وزیران مجوز حفاری علمی به مدت دو سال در تخت ابونصر فارس را برای ژوزف اپتین نماینده موزه متروپولیتین آمریکا صادر کرد.

6 مهر 1311
نظامنامه اساسی آبله کوبی رایگان به تصویب هیات وزیران رسید.

6 مهر 1302
شومیاتسکی وزیر مختار روس و بصیر الدوله نماینده احمدشاه قاجار در تهران با یکدیگر دیدار و گفت وگو کردند. شومیاتسکی در این دیدار گفت: رضاخان وزیر جنگ، در انتخاب وکلای مجلس شورای ملی دخالت می کند و می خواهد به هر ترتیبی شده در دوره پنجم دوستان و رفیقان خود را به کرسی های مجلس برساند، اگر این رویداد به وقوع بپیوندد، رضاخان رای خود را اگر هم برخلاف قانون باشد، پیش خواهد برد.

6 مهر 1300
کلنل سالار نظام از صاحب منصبان اداره ژاندارمری به سمت آجودان مخصوص وزیر جنگ منصوب شد.

6 مهر 1296
نشریه ستاره ایران گزارشی را درباره حضور انگلیسی ها در شهرهای مختلف ایران منتشر کرد و نوشت: هر جا که انگلیسی ها وارد می شوند نظم حاکم بر آنجا از میان می رود، به طوری که دیگر فردی در آنجا خود را صاحب جان و مال خویش نمی داند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1 و 3)

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :