موضوعات ‌مرتبط: سیاسی احزاب

a/100626 :کد

0

هیچ زمانی دشمنی علیه اسلام و حق تا این حد نبوده است

  چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۵ — ۲۰:۴۵
تعداد بازدید : ۲۳۱   
 تحلیل ایران -هیچ زمانی دشمنی علیه اسلام و حق تا این حد نبوده است

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره) گفت: امروز دشمنان اسلام صریحاً دشمنی خود را با اسلام اعلام می‌کنند؛ در حالی که هیچ زمانی دشمنی علیه اسلام و حق، تا این حد نبوده است.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره) گفت: امروز دشمنان اسلام صریحاً دشمنی خود را با اسلام اعلام می‌کنند؛ در حالی که هیچ زمانی دشمنی علیه اسلام و حق، تا این حد نبوده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره) در همایش افتتاحیه سال تحصیلی جدید، در جمع دانش پژوهان و اساتید این مؤسسه با اشاره به این‌که باید با توجه به نیازهای جامعه اسلامی، اولویت‌ها را در کار، تحصیل و تحقیق رعایت کنیم، اظهار داشت: طبیعی است که یک نفر نمی تواند همه کارهای مطلوب و لازم را بر عهده گیرد، هم چنان که یک نفر نمی تواند همه علوم، بلکه همه علوم اسلامی را فرا بگیرد؛ لذا چاره ای جز انتخاب نیست، و از این رو باید اولویت‌ها را بر اساس شناخت نیازهای جامعه اسلامی تعیین کنیم.

 

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به معیارهای تعیین اولویت اظهار داشت: همه ما باور داریم که سعادت دنیا و آخرت ما در گرو اسلام است، و البته اسلام را باید آموخت و قرار نیست خود به خود در ذهن ما شکوفا شده و نقش ببندد؛ لذا رسیدن به سعادت دنیا و آخرت در گرو آموختن اسلام است.

 

وی با اشاره به این‌که عملا برای همگان میسر نیست به دنبال شناخت کامل اسلام بروند، ادامه داد: طبیعتا باید افرادی خود را وقف تلاش و تحقیق در این موضوع کرده، نتایج تحقیقات خود را در اختیار دیگران قرار دهند. و این وظیفه طلاب است؛ بنابراین باید ابتدا اولویت‌ها را در این زمینه بشناسند تا سبب تضییع عمر و امکانات نشوند.

 

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره) اولویت با مسائلی دانست که اگر نباشد، انسان در معرض شقاوت دنیا و آخرت قرار می‌گیرد، و افزود: از آنجا که معتقدیم سعادت دنیا و آخرت در گرو اسلام است، پس مهم ترین وظیفه، کار کردن در این زمینه است، و اگر بر اساس اسلام آموختیم اموری از ایمان وجود دارد که نبودش سبب کفر می‌شود، در واقع همان‌ها ضروری و دارای اولویت است.

 

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که در اسلام، قرب به خدا هدف نهایی است، بیشتر کردن رابطه با خدا را ملاک اولویت معرفی کرد و ادامه داد: در واقع شناخت اسلام در سه زمینه عقائد، اخلاق و احکام، اولین گام‌ها برای انجام وظیفه در این زمینه است.

 

وی با اشاره به دو وظیفه اثباتی و سلبی روحانیت، اظهار داشت: اثبات عقائد و رد شبهات پیرامون عقائد و تعلیمات دینی، از وظایف حوزه هاست. البته در زمان‌های گذشته، جنبه‌های سلبی خیلی دارای اولویت نبود و برای اسلام خطر زیادی از این ناحیه احساس نمی شد؛ اما در زمان حاضر، این مسئله شدت بیشتری یافته است، مخصوصاً این‌که دشمنی‌ها امروزه بر اسلام تمرکز پیدا کرده و با پیشرفت تکنولوژی و وسائل ارتباطی فضاهای مجازی در دسترس همگان قرار دارد، و زمینه برای نشر شبهات فراوان است.

 

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره) ادامه داد: امروز دشمنان اسلام صریحا دشمنی خود را با اسلام اعلام می‌کنند؛ درحالی که هیچ زمانی دشمنی علیه اسلام و حق، تا این حد نبوده است؛ لذا طبیعی است که در این زمان، وظیفه سلبی اولویت بیشتری پیدا کرده است، چرا که این شبهات تنها در گوشه‌ی کتاب‌ها نیست، بلکه حتی برای کودکان و نوجوانان نیز به سادگی قابل دسترس است.

 

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: امروز نشر معارف اصیل اسلامی و دفاع از آن و پاسخ به شبهات واجب ترین کاری است که برای یک انسان متعهد فرض می‌شود، و طبیعی است که گام اول شناخت اسلام است، چرا که تا اسلام را نشناسیم، نمی توانیم از آن دفاع کنیم.

 

وی با بیان این‌که امروز تعداد افرادی که برای بر عهده گرفتن این وظیفه وجود دارند، به حد کفایت نمی رسد، ادامه داد: به برکت انقلاب اسلامی، شرایطی به وجود آمده و تحولاتی بعد از انقلاب در حوزه پدید آمده که حتی با تحولاتی که در طول یک قرن در حوزه رقم می‌خورد، قابل مقایسه نیست؛ امروز به برکت انقلاب، زمینه برای فعالیت‌های علمی و دینی فراهم است و استفاده نکردن از این شرایط کفران نعمت است.

 

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره) افزود: اگر نبود فداکاری صدها هزار نفر از بهترین انسان‌های این کشور، و اگر نبود اصل حرکت امام (ره) برای این انقلاب، معلوم نبود که ما امروز در کجا قرار داشتیم و چه فکری داشتیم؛ همه این‌ها را مدیون نهضت مقدس امام و شهدایی هستیم که خون پاکشان نه در زمین، بلکه در آسمان، زینت بخش عرش الهی شد.

 

آیت‌الله مصباح با اشاره به آیه ای از قرآن کریم، اظهار داشت: امروز دوران امتحان ماست؛ قرار نیست کسانی از آسمان نازل شوند که حوزه‌ای خداپسند و مطلوب بسازند؛ بلکه خود ما مسئول هستیم، و اگر نقصی هست، خودمان باید رفع کنیم.

 

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به شعار «ما می‌توانیم» که امام (ره) مطرح فرمود؛ ادامه داد: این شعار در این زمینه هم جریان دارد؛ اگر بخواهیم به حوزه مطلوب برسیم، می‌توانیم به آن دست پیدا کنیم، البته به شرطی که دین را بشناسیم و به آن عمل کرده و از خواسته‌های نفسانی خود بگذریم و تنها هدفمان خواست خدای متعال باشد.

 

فارس نوشت:گفتنی است مراسم افتتاحیه سال تحصیلی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، سوم مهرماه در سالن همایش‌های این مؤسسه با حضور جمعی از اساتید و دانش پژوهان و هم چنین آیت الله اعرافی مدیر محترم حوزه‌های علمیه برگزار شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :