موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/100653 :کد

0

پیش نویس خلع سلاح اتمی، تقدیم سازمان ملل متحد شد

  پنجشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۵ — ۰۰:۲۸
تعداد بازدید : ۱۸۹   
 تحلیل ایران -پیش نویس خلع سلاح اتمی، تقدیم سازمان ملل متحد شد

با وجود مخالفت کشورهای دارنده سلاح های اتمی از جمله آمریکا، پیش نویس پیمان جهانی خلع سلاح اتمی روز چهارشنبه تقدیم سازمان ملل متحد شد.

با وجود مخالفت کشورهای دارنده سلاح های اتمی از جمله آمریکا، پیش نویس پیمان جهانی خلع سلاح اتمی روز چهارشنبه تقدیم سازمان ملل متحد شد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، کشورهای اتریش، برزیل، ایرلند، مکزیک، نیجریه و آفریقای جنوبی، تنظیم کنندگان این پیش نویس هستند و متن آن را امروز به اعضای سازمان ملل متحد تقدیم کردند تا سال آینده در دستور کار این سازمان قرار گیرد.


پیش نویس این پیمان بین المللی، باید در نشست ماه آینده سازمان ملل در نیویورک بررسی شود.
تنظیم کنندگان می گویند متن این پیمان با قطعنامه ای که کشورهای غیرهسته ای ماه گذشته در ژنو تصویب کردند، تا اندازه زیادی هماهنگ است.

 

در قطعنامه یادشده، از کشورهای جهان خواسته شده بود رایزنی برای منع الزام آورِ سلاح های اتمی را آغاز و تاریخی مشخص را برای انهدام کامل سلاح های هسته ای تعیین کنند.


نماینده دائم اتریش در دفتر سازمان ملل در ژنو، امروز گفت که انتظار دارد رای گیری برای این پیش نویس، یکم نوامبر (11 آبان) در کمیته ای ویژه انجام و متن پیشنهادی در ماه دسامبر به سازمان ملل ارسال شود.


'آنیتا فریت' یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در 'امور کنترل سلاح' دیروز گفته بود که ایالات متحده 'پیگیری ممنوعیت کامل سلاح های اتمی را غیرواقع بینانه و به زبان ساده، امکان ناپذیر' می داند.


یک دیپلمات آشنا با پیش نویس این طرح، به شرط مخفی ماندن نام خود، به خبرگزاری

آسوشیتدپرس گفت دارندگان سلاح های اتمی نه تنها تنظیم کنندگان طرح را زیر فشار گذاشته بودند، بلکه اکنون در حوزه های جغرافیاییِ مختلف، سرگرم لابی کردن علیه آن هستند.

 

ایرنا نوشت :از جمله، فرانسه در کشورهای آفریقایی و انگلیس و آمریکا در کشورهای اروپایی و عضو ناتو علیه طرح یادشده تبلیغ می کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :