موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/100671 :کد

0

FATF باید در مجلس بررسی شود

  پنجشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۵ — ۰۲:۵۴
تعداد بازدید : ۲۲۹   
 تحلیل ایران -FATF باید در مجلس بررسی شود

علی عرب تاکید کرد: قرارداد با FATF باید به مجلس بیاید و تعهداتی که دولت یازدهم در این قرارداد به طرف مقابل داده‌ است نیز بررسی شود.

علی عرب تاکید کرد: قرارداد با FATF باید به مجلس بیاید و تعهداتی که دولت یازدهم در این قرارداد به طرف مقابل داده‌ است نیز بررسی شود.

 

به گزارش تحلیل ایران علی عرب  با انتقاد از قرارداد دولت با FATF، گفت: قرارداد دولت با FATF دارای نقاط ضعف بسیاری است که باید پیش از انعقاد، از سوی کارشناسان و نمایندگان بررسی می‌شد.


وی با تأکید بر اینکه باید قراردادهایی که دولت با طرفهای خارجی منعقد می‌کند، شفاف بوده و مردم در جریان امور قرار بگیرند، اظهار کرد: امروز شاهدیم که دولت نه تنها با طرفهای خارجی قراردادهای بلندمدت در زمینه‌های گوناگون از جمله قراردادهای نفتی، برجام و FATF منعقد می‌کند، بلکه مردم و نمایندگان آنها در خانه ملت را نیز تقریبا به هیچ فرض کرده و آنها در جریان انعقاد این قراردادها قرار نمی‌دهد.


مسئول سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، اضافه کرد: مردم نامحرم نیستند، مسئولان باید بدانند مردم ولی‌نعمت آنها هستند و آنها هر چه دارند، از این مردم است و مردم حق دارند از جزئیات قراردادها مطلع شده و بدانند که آینده کشورشان چگونه دارد رقم می‌خورد.


عرب با بیان اینکه دولت از طرفی می‌گوید که در جریان قرارداد با FATF تعهدی به طرف غربی نداده‌‌ است، اما از طرف دیگر شاهد هستیم که غربیها اذعان می‌کنند که دولت ایران تعهدات بلندمدتی در FATF داده و برای همه دولتها لازم‌الاجراست، افزود: سؤال این است که چرا دولت، مردم و نمایندگان مجلس را نامحرم می‌داند و آنها را در جریان امور و واقعیتها قرار نمی‌دهد؟


وی تصریح کرد: مجلس باید تکلیف این قراردادهای بلندمدت نظیر برجام، FATF و قراردادهای جدید نفتی را روشن کند؛ رویه‌ای که دولت یازدهم در انعقاد قراردادهای بلندمدت در پیش گرفته برای آینده کشور و دیگر دولتها هزینه‌بر است و جبران خسارات آنها تقریبا غیرممکن خواهد بود که باید به این مسئله توجه جدی شود.


این فعال دانشجویی با تأکید بر اینکه امروز شاهدیم که مجلس را دارند به جایی می‌برند که بودن یا نبودنش در عرصه سیاسی، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی کشور تفاوتی ندارد و فقط تریبونی برای موضع‌گیریهای دولتی‌ها شده است، گفت: جلسات توجیهی برای نمایندگان مجلس دردی از مشکلات کشور و تعهداتی که در FATF داده‌ایم، دوا نمی‌کند. امروز دولتمردان جایگاه مجلس را به حدی تنزل داده‌اند که گویا فقط برای رفع تکلیف و ارائه رزومه کاری به مجلس می‌‌آیند و گزارشی از روند امور به نماینگان ارائه می‌کنند که این زیبنده خانه ملت و نمایندگان ملت نیست.


تسنیم نوشت : عرب بر تقویت جایگاه مجلس در عرصه تصمیم‌گیری و در رأس امور بودن قوه مقننه تأکید و خاطرنشان کرد: FATF را حتی به مجلس هم نیاورند، جای شکرش باقی است که حداقل برجام را به مجلس آوردند و مجلس با کمترین نقشی در جریان آن قرار گرفت.


وی اضافه کرد: قرارداد با FATF باید به مجلس بیاید و تعهداتی که دولت یازدهم در این قرارداد به طرف مقابل داده‌ است نیز بررسی شود.

                               



  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :