موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/10078 :کد

0

گاردین: سازمان های امدادرسان سازمان ملل در آستانه ورشکستگی

  دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۸:۵۰
تعداد بازدید : ۱۴۳   
 تحلیل ایران -گاردین: سازمان های امدادرسان سازمان ملل در آستانه ورشکستگی

گاردین به نقل از مقام ارشد سازمان ملل نوشت:این نهادها به دلیل کمبود بودجه در آستانه ورشکستگی بوده و قادر به پاسخگویی به نیازهای روزافزون پناه جویان و آوارگان در منطقه خاورمیانه، آفریقا و اروپا نیستند.

روزنامه گاردین روز دوشنبه به نقل از مقامات ارشد سازمان های امدادرسان سازمان ملل نوشت: این نهادها به دلیل کمبود بودجه در آستانه ورشکستگی بوده و قادر به پاسخگویی به نیازهای روزافزون پناه جویان و آوارگان در منطقه خاورمیانه، آفریقا و اروپا نیستند.

به گزارش تحلیل ایران ، این روزنامه افزود: 'آنتونیو گوترس' کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان ( یو ان اچ سی آر) در گفت وگو با گاردین گفت: در سال 2010 میلادی شمار افرادی که به دلیل درگیری ها آواره می شدند، یازده هزار نفر در روز بود که این رقم در سال گذشته میلادی به 42 هزار نفر در روز رسیده است.
به گفته 'آنتونیو گوترس'، این رقم به معنای افزایش شدید تقاضا برای پناهگاه، آب ، بهداشت ، غذا ، کمک های پزشکی و آموزش است.
کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان افزود: بودجه های اختصاص یافته قادر به پوشش این نیازهای روبه رشد نیست ضمن اینکه درآمد ما در سال 2015 میلادی در حدود 10 درصد از سال 2014 میلادی، کمتر بوده است.
این مقام ارشد سازمان ملل هشدار داد با توجه به این وضعیت ، نهادهای امدادرسان جامعه بین الملل در معرض ورشکستگی مالی قرارگرفته اند .
'آنتونیو گوترس' بابیان اینکه آسیب های ناشی از کاهش درآمدها ممکن است غیرقابل جبران باشد، گفت: ما می دانیم کارهایی که صورت می دهیم کافی نیست و هم اکنون در حال شکست در پاسخ دادن به نیازهای مردم هستیم.
وی افزود: وضعیت ایجادشده قابل ترمیم نیست. اگر شما به شمار کودکانی که در شرایط بد ناشی از سوءتغذیه و فقدان کمک های روانی به سرمی برند، نگاه کنید، به اتفاقی که در حال وقوع است، پی خواهید برد.
گاردین بابیان اینکه اکثر فعالیت های بشردوستانه سازمان ملل با کمک های داوطلبانه دولت ها و بخش های خصوصی صورت می گیرد، نوشت: گوترس قرار است از سازمان ملل بخواهد که این سیستم را تغییر داده و از اعضایش درخواست کند که کمک دائمی بیشتری به نهادهای امدادرسان این نهاد جهانی صورت دهند.
به نوشته این روزنامه، بودجه صندوق کمک های بشردوستانه جهانی برای همه کشورها در حدود 19 میلیارد و 250 میلیون دلار(12 میلیارد و 840میلیون پوند) است اما تنها 7 میلیارد و 150 میلیون دلار آن از محل کمک های بین المللی است.
گاردین افزود: برای پاسخ گویی به نیازهای پناهندگان سوری در منطقه خاورمیانه، نیاز به یک بودجه یک میلیارد و 300 میلیون دلاری است که تنها 35 درصد از آن تاکنون تامین شده است و این رقم برای پناهندگان در جمهوری آفریقای مرکزی و سودان جنوبی به 15 درصد از کل بودجه موردنیاز می رسد.
این روزنامه افزود: به گفته متخصصان، سیستم جاری برای تامین بودجه، با توجه به شرایط موجود در سوریه، عراق، یمن و جمهوری آفریقای مرکزی بایستی تغییر یابد و نیاز به کمک های بلندمدت است.
گاردین نوشت: در ماه آگوست گذشته کاهش بودجه سازمان بهداشت جهانی سبب شد که این سازمان اقدام به بستن 184 درمانگاه در ده منطقه از عراق بکند و این مساله سبب شده است که 3 میلیون نفر عراقی از دسترسی به کمک های بهداشتی محروم شوند.
این روزنامه افزود: سازمان بهداشت جهانی تلاش می کند که بودجه بهداشتی اش را در عراق به 60 میلیون دلار افزایش دهد اما تنها 5.1 میلیون دلار آن تاکنون توسط اهداکنندگان تامین شده است.
گاردین نوشت: دکتر 'میشل گایر' مدیر بخش مدیریت خطر فوری سازمان بهداشت جهانی می گوید: فاصله میان نیازهای موجود در کشورهایی نظیر عراق و بودجه اختصاص یافته سبب شده است که آسیب دائمی متوجه تمامی افراد نیازمند شود.
دکتر میشل گایر به گاردین گفت: تصمیم برای قطع خدمات پزشکی و بهداشتی برای سه میلیون تن از مردم عراق کاری بسیار دشوار بود اما با توجه به عدم تامین کامل بودجه ، ما همیشه بایستی برای کارهایمان اولویت بندی کنیم.
گاردین افزود: 'برنامه جهانی غذا (شاخه کمک غذایی سازمان ملل متحد) نیز در سال جاری میلادی اقدام به قطع جیره غذایی یک میلیون و 600 هزار پناه جوی سوری کرده است.
این روزنامه نوشت: بسیاری از پناه جویان بسیار آسیب پذیر در لبنان تنها در ماه 13 دلار جیره غذایی دارند و برنامه جهانی غذا هشدار داده که با وضعیت ممکن است برخی از پناه جویان به گروه های افراطی بپیوندند .
این روزنامه افزود: 'دینا الکسبی ' سخنگوی مقر برنامه غذا در قاهره با اشاره به بودجه محدود این نهاد امدادرسان هشدار داده است که قطع این جیره غذایی پناه جویان را با شرایط دشواری مواجه کرده است.
گاردین نوشت: به گفته این سخنگوی، پناه جویان در این شرایط ممکن راه بازگشت به سوریه و یا تن دادن به سفری غیرعادی به اروپا انتخاب کنند .

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :