موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/100800 :کد

0

هشدار سازمان ملل درباره آوارگان احتمالی عملیات موصل

  پنجشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۵ — ۲۱:۲۵
تعداد بازدید : ۱۵۴   
 تحلیل ایران -هشدار سازمان ملل درباره آوارگان احتمالی عملیات موصل

سازمان ملل می‌گوید با آغاز عملیات ارتش عراق برای آزادسازی شهر موصل، دومین شهر بزرگ این کشور، انتظار می‌رود دست‌کم ۷۰۰ هزار نفر نیاز به کمک‌های فوری داشته باشند.

سازمان ملل می‌گوید با آغاز عملیات ارتش عراق برای آزادسازی شهر موصل، دومین شهر بزرگ این کشور، انتظار می‌رود دست‌کم 700 هزار نفر نیاز به کمک‌های فوری داشته باشند. 


به گزارش تحلیل ایران، برونو گِدو، نمایندۀ آژانس پناهندگان سازمان ملل در عراق، روز پنج‌شنبه گفت «موصل قابلیت تبدیل شدن به (صحنۀ) بزرگترین فاجعۀ (انسانی)» در سال‌های اخیر در عراق را دارد.


عراق هم اکنون با یکی از بزرگترین بحران‌های بی‌خانمانی در جهان روبروست؛ از سال 2014 تاکنون حدود 3.3 میلیون نفر به خاطر جنگ و خشونت مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند. گروه تروریستی داعش در اواخر بهار 1393 با پیشروی در خاک عراق، بخش‌هایی از شمال و غرب این کشور از جمله شهر موصل را اشغال کرد. نیروهای عراقی با پشتیبانی نیروی هوایی موفق شده‌اند بخش‌های قابل توجهی از این مناطق را از اشغال این گروه تروریستی آزاد کنند.


نیروهای عراقی در یک سال گذشته موفق شدند به طور چشمگیری تروریست‌های داعش را به عقب رانده و کنترل شهرهای مهمی نظیر بیجی، تکریت، رمادی و فلوجه را از تکفیری‎ها پس بگیرند.

مقامات عراقی بارها وعده داده‌اند که نیروهای این کشور تا پایان سال 2016، شهر موصل، آخرین پایگاه مهم داعش در شمال عراق، را از اشغال تروریست‌ها آزاد خواهند کرد.


گِدو هشدار داد در این درگیری ممکن است بیش از یک میلیون نفر بی‌خانمان شوند. وی در شهر ژنو به خبرگزاری رویترز گفت: «ما در حال برنامه‌ریزی برای دست‌کم 700 هزار نفر هستیم که نیاز فوری به کمک، سرپناه، غذا، آب و همۀ مواردی که در بحران‌های بشری نیاز است، خواهند داشت.»


گدو گفت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از مدت‌ها پیش احداث چند اردوگاه برای میزبانی آوارگان عراقی را آغاز کرده‌است اما با مشکل مکان و بودجه برای احداث اردوگاه‌های بیشتر روبروست.


آژانس پناهندگان سازمان ملل امیدوار است تا پایان سال 2016 تعداد اردوگاه‌های تکمیل‌شدۀ خود را به 11 اردوگاه با ظرفیت 120 هزار نفر برساند. گدو گفت حتی اگر این برنامه با موفقیت انجام شود، برآورد می‌شود که 430 هزار آواره عراقی بدون سرپناه خواهند ماند.


همچنین انتظار می‌رود کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل چندین «اردوگاه اضطراری» برای مقابله با این بحران در منطقه راه‌اندازی کند. وی تأکید کرد این اردوگاه‌های اضطراری فقط به مدت کوتاهی می‌توانند میزبان آوارگان عراقی باشند.


دولت عراق همواره تاکید کرده‌است که اقدامات لازم را برای جلوگیری از آسیب دیدن غیرنظامیان و کمک به آنها در نظر گرفته است.  

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :