موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/100818 :کد

0

چهارمین همایش نکوداشت مولانا برگزار شد

  جمعه ۰۹ مهر ۱۳۹۵ — ۰۰:۲۵
تعداد بازدید : ۱۳۸   
 تحلیل ایران -چهارمین همایش نکوداشت مولانا برگزار شد

در چهارمین همایش نکوداشت مولانا از محمدرضا شجریان در بخش موسیقی تجلیل شد.

در چهارمین همایش نکوداشت مولانا از محمدرضا شجریان در بخش موسیقی تجلیل شد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، عصر دیروز پنج‌شنبه (8 مهرماه) مراسم نکوداشت مولانا در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.


در این مراسم ابتدا پرفسور حسین باهر دبیر چهارمین همایش نکوداشت مولانا با خواندن ابیاتی از نی‌نامه مثنوی مولانا گفت: معتقدم هر شاعری بسم‌الله خودش را دارد. اگر کسی می‌گوید چرا مولانا بسم‌الله ندارد بشنو از نی او بسم‌الله مولانا است.


او در ادامه گفت: برگزاری همایش مولانا که امروز در چهارمین دوره آن هستیم کاری صددرصد مردمی است و ما برای برگزاری آن از هیچ نهاد دولتی و مردمی چه از داخل و چه خارج از کشور کمک نگرفته‌ایم.


در ادامه این مراسم دکتر توحیدی مولوی‌شناس به حکمت‌های نهفته در مثنوی مولانا اشاره کرد و گفت: نباید مولانا را فقط یک عارف ببینیم. بلکه او حکیم است و نکات حکمی، معرفتی، انسانی و درس زندگی در مثنوی او فراوان است.


او همچنین مولانا را اولین مبتکر تکثرگرایی دانست.


در ابتدای این مراسم و هنگام اذان مغرب ربنای محمدرضا شجریان برای حاضرین در سالن پخش شد که با تشویق حاضران همراه شد. سپس سعید محمدزاد اکبری مدیر مسئول این نکوداشت گزارشی از روند برگزاری این مراسم ارائه کرد و پیشنهاد داد سال‌های آینده این نکوداشت بیشتر به جوانان اهمیت دهد.


در پایان این مراسم تندیس نکوداشت مولانا به این افراد اهدا شد:


در بخش مولاناپژوهی: دکتر حشمت‌الله ریاضی

بخش تحقیق: دکتر فیض‌الله توحیدی

شعر و ادبیات: مصطفی بادکوبه‌ای

هنر موسیقی: محمدرضا شجریان

بخش انتشارات: انتشارات صراط

تألیف: اکرم جهانگیر

خط و نقاشی: رضا بدرالسما

دبیری انجمن: عفت بهبهانی

رسانه جمعی: روزنامه نوآوران

بانوی منتخب: پروانه هداوند


همچنین در این بخش به تعدادی از افرادی که با این نکوداشت همکاری داشته‌اند لوح سپاس تقدیم شد که یکی از این افراد لوریس چکنارواریان بود.


چکناواریان در زمان دریافت لوح تندیس خود گفت: سالها با حضرت مولانا زندگی کردم و بالاخره دو سال پیش اوپرای مولانا را نوشتم. قرار بود مرحوم کیارستمی این اوپرا را کارگردانی کند ولی متأسفانه این اتفاق رخ نداد. امیدوارم در آینده نزدیک بتوانم این اوپرا را اجرا کنم.


  ایسنا نوشت :  بخش زیادی از این مراسم سه ساعته تنها به پخش نماهنگ‌های تکراری و همچنین اجرای زنده گروه‌های مختلف موسیقی اختصاص داشت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :