موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/10085 :کد

0

نشست فصلی شورای حکام آژانس از امروز در وین

  دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۰:۱۳
تعداد بازدید : ۲۷۹   
 تحلیل ایران -نشست فصلی شورای حکام آژانس از امروز در وین

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از امروز (دوشنبه) در مقر این نهاد بین المللی در وین با قرائت بیانیه مقدماتی «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس درباره موضوع این نشست پنج روزه، آغاز می شود.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از امروز (دوشنبه) در مقر این نهاد بین المللی در وین با قرائت بیانیه مقدماتی «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس درباره موضوع این نشست پنج روزه، آغاز می شود.

به گزارش تحلیل ایران ، در این دوره از نشست فصلی شورای حکام آژانس، قرار است اقدامات لازم برای تقویت همکاری های بین المللی در موضوع هسته ای، حمل و نقل و ایمنی مواد زائد، اجرای طرح اقدام آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه امنیت هسته ای، امنیت هسته ای در گزارش سال 2015، فعالیتهای آژانس مربوط به علم هسته ای، پیشرفت مربوط به برنامه آژانس اقدام برای درمان سرطان (PACT)و فعالیت های راستی آزمایی هسته ای در جمهوری دموکراتیک خلق کره، جمهوری اسلامی ایران و سوریه مطرح شود.
نشست فصلی این دوره شورای حکام در حالی برگزار می شود که چند روز پیش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره راستی آزمایی فعالیت های هسته ای ایران جدید ترین گزارش خود را منتشر کرد که در آن تاکید شده بود ایران همچنان به مفاد توافق ژنو پایبند است و تمام فعالیت های هسته ای صلح آمیز در تاسیسات هسته ای ایران تحت نظارت آژانس ادامه دارد و هیچ انحرافی از مقاصد صلح آمیز نداشته است.
آژانس در مورد اجرای نقشه راه برای حل مسایل گذشته نیز اعلام کرده بود که ایران با ارائه توضیحات در 15 اوت اولین گام را اجرا کرده است.
این گزارش در حالی منتشر شد که دو روز پیش از آن، آمانو در بیانیه نشست اضطراری شورای حکام که به منظور درخواست بودجه اضافی برای نظارت بر برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده بود، تاکید کرد که ایران بر اساس برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد.
آمانو در بیانیه خود افزوده بود: گزارش من درباره راستی آزمایی و نظارت بر فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی ایران در راستای قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است که شورا از آژانس خواسته است تا نظارت بر تعهدات برنامه های هسته ای ایران را تحت برنامه جامع اقدام مشترک به عهده بگیرد.
وی با تاکید بر این که ایران طبق توافق برجام، پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد، گفته بود: من نسبت به این موضوع خوشبین هستم .

منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :