موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/100867 :کد

کاندیدا های انتخابات ریاست جمهوری ۹۶

ناصر محمدي

  جمعه ۰۹ مهر ۱۳۹۵ — ۱۴:۱۲
تعداد بازدید : ۲۲۱۷   
 تحلیل ایران -کاندیدا های انتخابات ریاست جمهوری ۹۶

پس ازبیانات مهم مقام معظم رهبری مبنی بر توصیه به آقای احمدی نژاد در خصوص عدم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و جلوگیری از ایجاد فضای دو قطبی درکشوروحدت ملی در جامعه الان شرایط جهانی پیچیده تر شده است.

خانواده احمدی نژاد تفکرات التقاطی و انحرافی دارند و ریشه ای در انقلاب ندارند، بدیهی است کسی که ریشه در انقلاب اسلامی نداشته باشد تفکرات انحرافی دارد.

 


پس از بیانات مهم مقام معظم رهبری در درس خارج فقه مبنی بر توصیه به آقای احمدی نژاد  در خصوص عدم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و جلوگیری از ایجاد فضای دو قطبی درکشور و حفظ وحدت و انسجام و وحدت ملی در جامعه الان شرایط  جهانی پیچیده تر شده است  همه ازجمله سلفی ها، صهیونیستها وامپریالسیم برما می تازند.


لذا در شرایط کنونی  از همه مهمتر وحدت و انسجام ملی در سیاست داخلی کشور است  و نباید اجازه داد که فضای جامعه بسوی دو قطبی شدن پیش رود، به نظر می رسد با حذف آقای احمدی نژاد از صحنه انتخابات، انتخابات از حالت دو قطبی خارج می شود،آقای احمدی نژاد کسی بود که هنجار شکن بود و کشور را دوقطبی می کرد، اگرآقای احمدی نژاد می آمد تیشه به ریشه خودی می زد  و نه ریشه دشمن و کشور را دو قطبی می کرد، آقای احمدی نژاد  لاتش مسی کند که  هر چیزی را به شرایط انقلاب تحمیل کند حرفهای آقای احمدی نژاد اگر درست باشد نوعی طغیانگری است ایشان پس از توصیه مقام معظم رهبری برای سفر انتخاباتی به گلستان رفت. خانواده احمدی نژاد تفکرات التقاطی و انحرافی دارند و ریشه ای در انقلاب ندارند، بدیهی است کسی که ریشه در انقلاب اسلامی نداشته باشد تفکرات انحرافی دارد.


حال با توجه  اتفاقی که برای آقای احمدی نژاد افتاده است  رئیس جمهور بعدی کیست؟ دو سناریو می تواند مطرح شود سناریو اول رد صلاحیت روحانی توسط شورای نگهبان است که اگر این امر محقق پیدا کند مردان محبوب کابینه روحانی جایگزین او خواهند شد و یا در صورت تایید صلاحیت رقیبش شوند.


این گمانه ها به حدی است که دایره گمانه زنی درباره رییس جمهور دوازدهم به درون پاستور هم کشیده شده است تا تحلیلگران حتی مردان دولت را مقابل رییس دولت قرار دهند. محمدجواد ظریف که بی شک مرد اول کابینه در 3 سال گذشته بوده است به لطف مذاکرات نه فقط در صف کاندیداهای احتمالی گذاشته شده بلکه درخواست برای حضور او بارها از سوی سیاسیون مطرح شده است آنگونه که حتی زیباکلام از روحانی خواسته به نفع ظریف کناره گیری کند.


مرد خندان دولت که در بزنگاه‌ها تبدیل به سیاستمداری قاطع می‌شود در برابر این زمزمه ‌ای سیاسی هم یک «نه» قاطع گفته است.اما فقط مرد دیپلمات دولت در تیر رس گمانه ها نیست، وزیر بهداشت دولت نیز به سبب اقداماتش در حوزه سلامت که بارها مورد تمجید قرار گرفته است، وارد تحلیل ها درباره انتخابات ریاست جمهوری هم شده است. برخی اقدامات وزیر دولت روحانی چون رفتن بین مردم و عمل رایگان چشم نیازمندان و ...را مقدمه حضورش در انتخابات ریاست جمهوری‌ می‌دانند. هرچندهمین اقدامات او را به چهره‌ای محبوب در بین اصولگرایان هم تبدیل کرده است. قاضی زاده اما این احتمالات را اخبار حاشیه‌ای می داند«خبر نامزدی من برای ریاست‌جمهوری حاشیه است. البته گزینه های دیگری از سوی اصلاح طلبان و کارگزاران از جمله آقایان عارف ،کرباسچی ،الویری و ..... مطرح می باشند.


سناریوی دوم این است که در صورت تایید صلاحیت آقای روحانی وی با رای کم به ریاست جمهوری اسلامی ایران برسد. از سوی دیگر در جبهه اصولگرایان می توان به گزینه هایی مثل آقایان ضرغامی، لاریجانی، فتاح ، باهنر ،جلیلی، حداد عادل ،مصطفی پور محمدی،علی نیکزاد، مجتبی ثمره هاشمی، حیدر مصلحی، صفار هرندی، محمد مهدی زاهدی، برادران دانشجو، احمد توکلی ، سد محمد حسینی و ....... اشاره کرد. البته این موضوع مطرح است که آیا پایداری ها باز هم بر روی جلیلی ریسک می‌کنند؟ در پاسخ به این سوال باد یاد اور شد که جلیلی هنوز مرد هسته ای دولت احمدی نژاد؛ بود که به یکباره وارد ساختمان معروف خیابان فاطمی شد و نامش را در بین کاندیداهای ریاست جمهوری سال 92 ثبت کرد. اعلام حضوری که بیش از اصلاح طلبان، خود اصولگرایان که هم طیفان سیاسی جلیلی بودند را به شوک برد. او اما از مسیری که آغاز کرده بود عقب ننشست تا آنجا که در نهایت کاندیدای پایداری‌ها در انتخابات آن سال شد.


شکست اولین دستاورد حضور جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری بود. جلیلی که بارها و بارها در ایام مناظرات انتخاباتی از سوی حسن روحانی بخاطر دوران مذاکراتش مورد نقد قرار گرفته بود، بعد از روی کار آمدن روحانی تبدیل به منتقد دلواپس دولت شد. دیگر آن مرد آرام روزهای مذاکرات نبود و تریبون هایش گاها جنجالی می‌شد. مواضع یک سال اخیر او در انتقادات بی پروا از مذاکرات هسته ای و مشی دولت در سیاست خارجی سبب شده است که بسیاری او را کاندیدای بالقوه برای انتخابات ریاست جمهوری 96 بدانند. به عقیده تحلیلگران جلیلی اگرچه شاید نتواند حمایت همه اصولگرایان را کسب کند ولی پایداری‌ها هنوز هم می توانند از حامیان پروپاقرص او در انتخابات باشند. هرچند پایداری ها تلاش زیادی را برای به صحنه آوردن احمدی نژاد آغاز کرده اند اما بر فرض آنکه احمدی نژاد منهای مشایی تحقق پیدا نکند، جلیلی یک گزینه جدی برای پاید

 

اری ها در سال 96 خواهد بود. البته پیش بینی می شود این وضع تا سه ماهه سوم سال جاری ادامه خواهد داشت و از اوایل آغاز سه ماهه چهارم سال جاری  شرایط پیش از انتخابات ریاست جمهوری 96 وارد مرحله جدیدی  خواهد شد.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :