موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/100874 :کد

0

کیسه های نایلونی،ازجدی ترین تهدیدات زیست محیطی محسوب می شوند

  جمعه ۰۹ مهر ۱۳۹۵ — ۰۹:۴۳
تعداد بازدید : ۴۷۰   
 تحلیل ایران -کیسه های نایلونی،ازجدی ترین تهدیدات زیست محیطی محسوب می شوند

در میان پسماندهایی که انسان تولید می کند،؛پلاستیک از جدی ترین چالش های زیست محیطی محسوب می شود که پراکندگی آن در طبیعت،نتیجه ای جز خاتمه یافتن بقاء و تهدید حیات جانداران در پی نخواهد داشت.

در میان پسماندهایی که انسان تولید می کند،؛پلاستیک از جدی ترین چالش های زیست محیطی محسوب می شود که پراکندگی آن در طبیعت،نتیجه ای جز خاتمه یافتن بقاء و تهدید حیات جانداران در پی نخواهد داشت.

به گزارش تحلیل ایران ،بر اساس تحقیقات و بررسی های علمی انجام شده،در بدن 40 درصد از آبزیان و موجودات زنده ای که در دریاها زندگی می کنند،آثاری از پلاستیک مشاهده شده است.
 
به واقع حیات بخش قابل توجهی از موجودات زنده در سایه رها سازی زباله ها،پسماندها و عدم تفکیک زباله از مبداء در معرض تهدیداتی جدی قرار دارد.
 
آمار و اعداد و ارقام موجود موید تولید سالیانه 20 میلیون زباله در کشور است،به تعبیری می توان گفت،سهم هر شهروند ایرانی در تولید زباله،روزانه 700 گرم برآورد می شود و به واقع باید گفت،هر فرد بصورت متوسط و میانگین در طول ماه،قریب به 20 کیلو زباله تولید می کند.
 
در این میان،سهم هر روستایی در تولید زباله 20 درصد و جمعیت شهر نششین 80 درصد بر آورد می شود.
 
آنچه که بسیار نگران کننده به نظر می رسد،به بخش ناچیزی باز می گردد که از 20 میلیون تن زباله تولید شده در طول سال،بازیافت و تفکیک می شود.
 
آمارها و شواهد،موید بازیافت تنها 20 درصد از میزان مذکور در شهرها است و به بیان دیگر می توان گفت،قریب به 16 میلیون تن از زباله های تولید شده،رها سازی می شوند و این اعداد و ارقام جز مرگ زود هنگام طبیعت و تسریعِ در خاتمه یافتن بقاء و زندگی موجودات زنده ثمره دیگری در پی نخواهد داشت.
  
چالش کیسه نایلونی برای طبیعت به میزانی است که امروز عده ای از کارشناسان معتقدند باید به مدد فرهنگ، آموزش و اطلاع رسانی صحیح تمایل به استفاده از نایلون در میان عموم مردم به حداقل ممکن کاهش یابد.
 
در این میان،عده ای دیگر از صاحب نظران،همچون فرهاد مرشدی،کارشناس محیط زیست در گفتگو با خبرنگار  باشگاه خبرنگاران جوان،معتقد است باید با اتکای به قوه قهریه نسبت به مهار این ناهنجاری،اقداماتی جدی مد نظر قرار گیرد.
 
وی با مثال زدن برخی از کشورهای پیشرفته همچون فرانسه می گوید:در  کنار آموزش و فرهنگ سازی باید نسبت به اجرای تدابیر و تمهیدات سلبی و اعمال قانون و جریمه با عاملان رهاسازی نایلون های زباله در طبیعت برخورد شود.
 
مرشدی عنوان کرد:تمامی ما نسبت به محیط زیست و حفظ سلامت آن،مسئول هستیم و به واقع این موهبت، ودیعه ای است که به  امانت به ما واگذار شده و باید به نسل های بعدی تحویل داده شود و یقینا هر گونه نارسایی و چالش در آن،نه تنها حیات ما در دوران کنونی را به مخاطره می اندازد،بلکه تهدیدی برای بقای نسل های آتی نیز خواهد بود.
 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :