موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/100906 :کد

0

حساسیت ریاض به ارتقای روابط تهران و قاهره

  جمعه ۰۹ مهر ۱۳۹۵ — ۱۲:۰۸
تعداد بازدید : ۲۰۹   
 تحلیل ایران -حساسیت ریاض به ارتقای روابط تهران و قاهره

رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره بر این باور است که دیدارهای حاشیه ای مقامات ایران و مصر تاثیرات فوری در روابط دوجانبه ندارد ومی گویدمصری ها تلاش می‌کنند پیوند و همکاری را با ایران حفظ کنند.

رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره بر این باور است که دیدارهای حاشیه ای مقامات ایران و مصر تاثیرات فوری در روابط دوجانبه ندارد و می گوید: مصری ها تلاش می‌کنند پیوند و همکاری حداقلی را با ایران حفظ کنند.

 

 به گزارش تحلیل ایران، مجتبی امانی رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در خصوص دیدار وزرای خارجه ایران و مصر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اظهار داشت: دیدارهای وزرای خارجه ایران و مصر که معمولا در حاشیه جلسات بین‌المللی اتفاق می‌افتد، یک امر سابقه‌دار است و این دیدار در سال قبل نیز تکرار شده بود. وی افزود: معمولا ایران و مصر دارای زمینه‌هایی از همکاری در امور بین‌المللی هستند و نیاز دارند که از نظرات یکدیگر مطلع شوند.


* ضرورت اطلاع تهران و قاهره از مواضع یکدیگر


رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره با اشاره به جایگاه مهم ایران و مصر در منطقه عنوان کرد: موضع مصر درباره سوریه برای ایران مهم است، همچنین مصری‌ها نیز در این باره خواهان اطلاع یافتن از دیدگاه ایران در مورد سوریه هستند.


امانی ادامه داد: مواضع مصر به عنوان یک کشور با سابقه تاثیرگذاری زیاد در اتحادیه عرب برای ایران که در موضوع سوریه دارای دیدگاه مشخص و تاثیر زیادی است، از اهمیت برخوردار می باشد.


* تمایل ایران و مصر به همکاری در مسائل منطقه 


وی با اشاره به سوابق همکاری‌های تهران و قاهره در گذشته گفت: سوابق همکاری‌های دو کشور در ده‌های گذشته پیرامون مسئله بوسنی یا همکاری برای عاری سازی منطقه از سلاح‌های کشتار جمعی و هسته ای از جمله موضوعاتی بوده که طرف ایرانی و مصری علاقه‌مند بودند در مورد آن‌ها گفت‌وگو و تبادل نظر کنند.


رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره در خصوص تاثیر دیدارهای حاشیه‌ای مقامات ایران و مصر بر ارتقای سطح مناسبات دوجانبه تصریح کرد: نمی‌توانیم توقع داشته باشیم که این دیدارها تاثیرات فوری در بحث روابط دوجانبه داشته باشد.


* قرارداد کمپ دیوید یکی از موانع ارتقای سطح روابط 


این کارشناس مسائل آفریقا با اشاره به قرارداد کمپ دیوید اظهار داشت: مصر بعد از امضای قرارداد کمپ دیوید رفته رفته سیاست خارجی خودش را در گرو مسئله‌ای به نام همکاری برای ترویج صلح با رژیم صهیونیستی قرار داده است و تعهدات مصر در قرارداد کمپ دیوید برای تلاش در برقراری صلح با رژیم صهیونیستی موجب شده که آمریکایی‌ها بتوانند از این ابزار و همچنین نیاز اقتصادی مصر به استمرار کمک‌هایی که آمریکایی‌ها در چارچوب قرارداد کمپ دیوید به این کشور می‌کنند، سوءاستفاده کرده و مصر را از برقراری رابطه با ایران که در صف اول مقاومت علیه رژیم صهیونیستی قرار دارد، منع کنند.


وی ادامه داد: آمریکایی‌ها کمک‌های خارجی خود که مرتبط با قرارداد کمپ دیوید است را منوط به فعالیت‌های مصر برای ترویج سازش با رژیم صهیونیستی کردند و همین موضوع موجب شد که مصری‌ها در زمان حسنی مبارک هیچگونه تمایلی برای برقراری رابطه رسمی با ایران نداشته باشند و شخص مبارک با این موضوع مخالفت می‌کرد،‌ چرا که هرگونه ارتباط با ایران موجب قطع یا کاهش این کمک‌های اقتصادی می‌شد و جایگاه مصر برای ایفای یک نقش بین‌المللی در منطقه را مورد تهدید قرار می‌داد.


این دیپلمات سابق کشورمان با بیان اینکه این موضوع متاسفانه بعد از انقلاب مصر هم ادامه یافت و تغییری در آن ایجاد نشد، گفت: این امر هنوز به عنوان یک مانع مهم در تصمیم مقامات مصری برای برقراری رابطه با ایران تلقی می‌شود.


* فشار عربستان به مصر برای عدم رابطه با ایران


امانی افزود: در دوره اخیر بعد از روی کار آمدن السیسی، عربستان هم به مانند آمریکا تلاش کرده که تاثیر مشابهی داشته باشد و هم‌اکنون مصری‌ها از طرف سعودی‌ها نیز برای برقراری رابطه با ایران تحت فشار هستند.


وی با تاکید بر اینکه همه چیز در امور سیاسی نسبی است، تصریح کرد: به نظر می‌رسد هرگونه تعلل و کاهش پرداخت کمک‌های آمریکا و سعودی به مصر و همچنین تحولات منطقه‌ای و به خطر افتادن امنیت ملی مصری‌ها و تغییرات مشابه دیگر، موجب تغییر نگاه قاهره بشود.


* تلاش مصر برای حفظ پیوند حداقلی با ایران 


رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره ادامه داد: مصری‌ها ضمن توجه به این موضوع و همچنین این مسئله که در هر حال قطع پیوند و همکاری با ایران، که نفوذ زیادی در منطقه دارد، موجب به حاشیه رفتن آنها می‌شود، تلاش می‌کنند که این پیوند و همکاری را هر چند به صورت حداقلی با ایران حفظ کنند و در فرصت مناسب بتوانند از این نوع همکاری‌ها استفاده کنند.


امانی با بیان اینکه در گذشته همواره آمریکایی‌ها بیشتر از عربستانی‌ها نگران رابطه ایران و مصر بودند، اظهار داشت: نگاه آمریکایی‌ها بیشتر از زاویه تاثیرات همکاری ایران و مصر بر موضوع رژیم صهیونیستی بود و در همین چارچوب و بعد از انقلاب مصر، آمریکا به اظهارات نبیل العربی وزیر خارجه وقت مصر در خصوص تمایل مصر برای رابطه با ایران اعتراض کرد. 


وی افزود: در همان زمان ملاقات من که رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره بودم مورد اعتراض آمریکایی‌ها قرار گرفت و سفیر آمریکا در مصر علنا به مصر درباره روابط با ایران هشدار داد، اما در حال حاضر عربستان حساسیت بسیار بیشتری درباره روابط ایران و مصر دارد.


* نگاه ایران و مصر به برخی از موضوعات منطقه 


رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره در خصوص زمینه‌های مشترک بین ایران و مصر برای همکاری در موضوعات منطقه‌ای عنوان کرد: نگاه‌ ایران و مصر به برخی از موضوعات منطقه‌ای شباهت‌های زیادی با هم دارد، به طور مثال تهران و قاهره درباره محدود کردن قدرت رژیم صهیونیستی در منطقه در سطوحی با یکدیگر نظرات موافقی دارند، وجود کلاهک‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی موضوعی است که مورد اعتراض مسلم ایران و مصر است، یا نگاه مصر به موضوع سوریه نقاط مشترک فراوانی با ایران دارد، از جمله اینکه مصری‌ها از یکپارچگی سوریه حمایت می‌کنند و مخالف دخالت کشورهای غیرعربی در سوریه هستند.


* عدم تبعیت مصر از سیاست‌های عربستان


امانی ادامه داد: مصر هیچگاه از سقوط نظام سوریه از طریق دخالت‌های خارجی سخن نگفته است، همچنین علیرغم فشارهای سعودی‌ها، مصر با ورود زمینی به یمن مخالف بود، گرچه فشارهای عربستان و استفاده از ابزار کمک‌های اقتصادی به مصر برای تحت فشار قرار دادن قاهره یک شیوه پذیرفتن خواسته‌های سعودی‌ها است، اما مصر‌ی‌ها نشان دادند که از خواسته‌های عربستان سعودی تبعیت نمی‌کنند.


وی در پایان با اشاره به سابقه تاریخی مصر به عنوان یک کشور قدرتمند در اتحادیه عرب خاطرنشان کرد: مصر هیچگاه نمی‌خواهد در موضوعات عربی پیرو خواسته‌های عربستان باشد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :