موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/100976 :کد

0

جبران کمبود بودجه ترکمنستان از جیب رانندگان ایرانی

  جمعه ۰۹ مهر ۱۳۹۵ — ۲۲:۵۲
تعداد بازدید : ۱۷۸   
 تحلیل ایران -جبران کمبود بودجه ترکمنستان از جیب رانندگان ایرانی

مشاور پارلمانی و امور مجلس وزارت امور خارجه گفت: در این دیدار تفاهم‌نامه‌هایی برای بازگشایی دوباره مرز باجگیران مورد تائید دو طرف قرار گرفت که البته اجرایی شدن آن توسط کشور ترکمنستان، محل تردید است.

 مشاور پارلمانی و امور مجلس وزارت امور خارجه گفت: در این دیدار تفاهم‌نامه‌هایی برای بازگشایی دوباره مرز باجگیران مورد تائید دو طرف قرار گرفت که البته اجرایی شدن آن توسط کشور ترکمنستان هم‌چنان محل تردید است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری میزان، محمدرضا فرقانی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در حاشیه نشست بررسی روابط اقتصادی ایران و کشورهای آسیای میانه، با اشاره به کاهش رفت و آمدهای سیاسی در سه سال اخیر به ویژه میان روسای جمهور و وزرای کشورهای ایران و ترکمنستان، اظهار کرد: برخی اقدامات و سخت‌گیری‌های مفرط در حوزه اقتصادی از سوی ترکمنستان باعث شده است تا روابط سیاسی ما با این کشور تحت تاثیر قرار بگیرد.


وی با بیان اینکه بستن مرز باجگیران از سوی ترکمنستان برای بارهای تجاری در بیش از یک سال گذشته یکی از اقدامات یک ‌طرفه‌ای است که ترکمنستان انجام داده است، افزود: کشور ترکمنستان بدون هیچ دلیل اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی این مرز را در سال جاری حتی برای تردد مسافران نیز بست که هیچ دلیلی جز خواست و تصمیمات سیاسی و افتصادی کشور ترکمنستان در آن دخیل نیست و ایران هیچ‌گاه خواهان این اقدامات نبوده است.


مشاور پارلمانی و امور مجلس وزارت امور خارجه با اشاره به دیدار قائم مقام وزیر امور خارجه ترکمنستان و ایران در هفته گذشته در تهران، خاطرنشان کرد: در این دیدار تفاهم‌نامه‌هایی برای بازگشایی دوباره مرز باجگیران مورد تائید دو طرف قرار گرفت که البته اجرایی شدن آن توسط کشور ترکمنستان هم‌چنان محل تردید است.


موضوع عنوان شده توسط ترکمنستان برای اخذ مبالغی از رانندگان تجاری ایران منطقی نیست


فرقانی پیرامون اخذ مبالغی از رانندگان تجاری ایران در مرز ایران و ترکمنستان توسط ماموران این کشور نیز گفت: درآمدهای مالی و ارزی کشور ترکمنستان در سالهای اخیر به دلیل کاهش قیمت انرژی به ویژه قیمت گاز و حجم بالای کابین‌های ایرانی تردد کننده از مرز این کشور موجب شده است که آنها برای جبران برخی کمبودهای بودجه‌ای و مالیِ خود از بیش از 80 هزار کابین ایرانی مبالغی را برای ورود به این کشور دریافت کنند.


وی با تاکید بر اینکه به هیچ‌وجه موضوع عنوان شده توسط ترکمنستان برای دلیل این اقدام منطقی و قابل دفاع نیست، اضافه کرد: آنها اعلام کرده‌اند که چون ایران در مرز بازرگان از کابین‌های وارد شده که بخشی از آنها کابین‌های ترکمنستان هستند مبلغی را به عنوان ما به التفاوت مبلغ سوخت دریافت می‌کند ما نیز در مرز خود با ایران این مبلغ را دریافت می‌کنیم.


مشاور پارلمانی و امور مجلس وزارت امور خارجه با بی‌ربط دانستن این دلیل که از سوی مقامات ترکمنستان ارائه شده است، ادامه داد: نکته اول اینکه این مبلغ از سوی ایران سال‌هاست که دریافت می‌شود و مختص سال‌های اخیر نیست و نکته دوم اینکه این مبلغ به دلیل ارائه یارانه از سوی دولت ایران به فرآورده‌های نفتی است و بر حسب کیلومتر از خودرهای باربری تجاری خارجی دریافت می‌شود درحالی‌که ترکمنستان دریافت این مبلغ را در همین سال‌های اخیر وضع کرده و آن‌چنان یارانه‌ای را هم نسبت به قیمت سوخت پرداخت نمی‌کند.


کاهش روابط دیپلماتیک و اقتصادی ترکمنستان با کشور ما، خواست ایران نبوده است


فرقانی دلیل عدم برقراری پروازهای مستقیم از استان گلستان به کشور ترکمنستان را عدم صرفه اقتصادی دانست و تاکید کرد: عشق‌آباد که پایتخت کشور ترکمنستان است از مرزهای گنبدکاووس تنها 40 کیلومتر فاصله دارد و هنگامی که می‌شود با هزینه پائین این سفر را انجام داد، مردم ما و همچنین مردم ترکمنستان نیز به دلیل هزینه بالای سفر هوایی از آن استقبال نمی‌کنند و به همین دلیل یک بار تجربه و تلاش ما برای برقراری این ارتباط نیز مثمر ثمر نبود.


وی با تاکید بر اینکه کاهش روابط دیپلماتیک و اقتصادی ترکمنستان با کشور ما خواست ایران نبوده است، تصریح کرد: ما از هرگونه ارتباط با کشورهای دنیا به جز رژیم‌ نژادپرست و جعلی صهیونیستی و ایادی استکبار، استقبال می‌کنیم و امروز هم ترکمنستان را به عنوان یک کشور دوست و همسایه برشمرده و آماده همکاری‌های دوجانبه با توجه به ظرفیت‌های عظیم دو کشور در منطقه هستیم.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :