موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انرژی هسته ای

a/101074 :کد

0

هند و ژاپن به‌دنبال امضای توافق هسته‌ای

  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ — ۱۲:۰۱
تعداد بازدید : ۲۱۸   
 تحلیل ایران -هند و ژاپن به‌دنبال امضای توافق هسته‌ای

یک روزنامه ژاپنی گزارش داد که در خلال سفر نخست‌وزیر هند به ژاپن، این دو کشور احتمالا در زمینه همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز توافقی را در اواسط ماه نوامبر امضا خواهند کرد.

یک روزنامه ژاپنی گزارش داد که در خلال سفر نخست‌وزیر هند به ژاپن، این دو کشور احتمالا در زمینه همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز توافقی را در اواسط ماه نوامبر امضا خواهند کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری رویترز، روزنامه ماینیچی امروز شنبه به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت: دولت‌های دومین و سومین اقتصاد بزرگ آسیا تمایل دارند نشست سرانی با حضور نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند و همتای ژاپنی وی شینزو آبه برگزار کنند.رهبران این دو کشور در ماه دسامبر گذشته به توافق اولیه برای همکاری در استفاده صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای دست یافتند اما به دلیل اختلافات فنی و قانونی حل نشدنی آن‌ها از امضای این توافق‌نامه خودداری کردند.


ایسنا نوشت: ژاپن تنها کشوری که از یک حمله هسته‌ای دچار آسیب شده است، خواهان تضمین‌های اضافی در زمینه منع گسترش هسته‌ای از سوی هند پیش از صادرات راکتورهای هسته‌ای شده است. هند دارای برنامه تسلیحات هسته‌ای است.از زمانی که متحد ژاپن یعنی ایالات متحده آمریکا راه را برای تجارت هسته‌ای با هند که از پذیرش معاهده منع گسترش هسته‌ای خودداری کرده است، باز کرد: هند و ژاپن در حال مذاکره در زمینه توافق انرژی هسته‌ای بوده‌اند.


این گزارش می‌افزاید: این دو کشور در خلال مذاکرات در سطح کاری به توافقی اولیه دست یافتند که طی آن در صورتی که هند یک آزمایش هسته‌ای انجام دهد بلافاصله ژاپن همکاری‌ها را متوقف خواهد کرد.توافق نهایی با ژاپن به سود شرکت‌های آمریکایی خواهد بود. هند در حال حاضر به شرکت جی‌ ای هیتاچی(GE – Hitachi)  که ائتلافی بین شرکت‌های ایالات متحده و ژاپن محسوب می‌شود و به شرکت وستینگهاوس الکتریک توشیبا برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای زمین اختصاص داده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :