موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی انرژی

a/101109 :کد

0

هنوز برای استفاده از کارت سوخت مصوبه ای ابلاغ نشده است

  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ — ۱۸:۰۵
تعداد بازدید : ۲۹۴   
 تحلیل ایران -هنوز برای استفاده از کارت سوخت مصوبه ای ابلاغ نشده است

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: هنوز تصمیم مجلس در باره کارت سوخت به ما ابلاغ نشده و ما منتظر مصوبات مجلس هستیم که هیئت دولت ابلاغ کند .

 

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: هنوز تصمیم مجلس در باره کارت سوخت به ما ابلاغ نشده و ما منتظر مصوبات مجلس هستیم که هیئت دولت ابلاغ کند .


به گزارش تحلیل ایران، منصور ریاحی در مصاحبه اختصاصی با اشاره به اینکه گامهای خوبی در مجموعه پالایش و پخش در زمینه کیفی سازی محصولات پالایشگاهی صورت گرفته است افزود:‌ سرمایه گذاری بسیار سنگینی در این زمینه شده و هم اکنون روزانه حدود 24 میلیون لیتر بنزین یورو 4 در هشت کلان شهر و شهرهای اطراف آن توزیع می شود که امیدواریم با ورود پالایشگاه ستاره خلیج فارس که همه تولیدات آن بنزین یورو 4 خواهد بود میزان توزیع سوخت یورو 4 در کشور به حداکثر برسد.

وی گفت: ظرفیت تولید پالایشگاه ستاره خلیج فارس 6 میلیون لیتر است که با تولید این پالایشگاه ظرفیت توزیع بنزین یورو 4 به 30 میلیون لیتر در روز می رسد که معادل 40 درصد سوخت توزیعی کشور خواهد بود.
وی در زمینه صادرات فرآورده های سوخت نیز گفت: با توجه به مازاد عرضه که در صد سال اخیر بی سابقه بوده است هم اکنون روزانه 400 هزار بشکه صادرات در بخش سوخت نفت گاز و نفت کوره داریم یعنی روزانه 64 میلیون لیتر صادر می کنیم و بنا داریم دو بندر ماهشهر و بندرعباس تا پایان سال 500 هزار بشکه به ظرفیت فعلی صادرات ما اضافه کند.
 
خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما نوشت: مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در زمینه مقابله با قاچاق سوخت نیز گفت: اقدامات پیشگیرانه مانند اصلاح نظام سهمیه بندی در بنزین و نفت گاز و گازوئیل انجام شده که حدود 6 میلیون کارت سوخت در این زمینه ابطال کردیم.
 
وی گفت: همچنین در زمینه گازوئیل نیز سهمیه گازوئیل در دو بخش بار و مسافر را مشخص کردیم و تخصیص عرضه سوخت براساس پیمایش بار و مسافر مشخص شد.
 
ریاحی با اشاره به اینکه براساس آمارها از سال 93 تا پایان شهریور امسال نشان می دهد مصرف گازوئیل حدود 51 میلیون لیتر بوده ولی الان مصرف نفت گاز به 41 میلیون و 100 هزار لیتر رسیده که حدود 9 میلیون لیتر صرفه جویی انجام شده است.
 
مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران همچنین حذف سهمیه کارت سوخت کسانی که خودروی آنها فاقد بیمه شخص ثالث است را یکی دیگر از اقدامات مقابله با قاچاق سوخت برشمرد و افزود: با این اقدام حدود 1.5 میلیون لیتر صرفه جویی سوخت انجام شده است.
 
وی گفت: اقدامات ایجابی در مقابله با قاچاق فرآورده های پالایش و پخش نیز دنبال شده که اصلاح الگوی مصرف در واحدهای نیروگاهی و صنعتی از آن جمله است که توانستیم گاز طبیعی را جایگزین سوخت مایع کنیم.
 
ریاحی افزود: با مثبت شدن تراز گاز کشور ، مازاد عرضه را صادر می کنیم و الگوی مصرف همه کارخانجات و مشترکان عمده و خرد را به سمت مصرف گاز سوق می دهیم .
 
وی با تاکید بر اینکه 80 درصد قاچاق بخاطر نفت و گاز بوده است افزود: تا سال 93 گازوئیل وارد می کردیم اما از آن به بعد صادرکننده فرآورده های اصلی بجز بنزین هستیم.
 
مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: برای کاهش جذابیت سوخت که 80 درصد آن گازوئیل بود فروش مرزی را در نقاط مرزی رواج دادیم مانند فروش در باک ، خرده فروشی و فروش به مرزنشینان.
 
وی گفت:‌ در سال 93 روزانه 567 میلیون لیتر نفت گاز به نقاط مرزی صادر می کردیم، در سال 94 روزانه 1 میلیون و 300 هزار لیتر و امسال نیز روزانه 2 میلیون بشکه نفت و گاز به نقاط مرزی صادر می کنیم که این نکته به کاهش جذابیت قاچاق سوخت کمک کرده است.
 
وی تاکید کرد: زنجیره تولید، انتقال و توزیع فرآورده های نفتی کنترل می شود اما قاچاق هیچوقت به صفر نمی رسد بلکه تلاش می کنیم آن را به حداقل برسانیم.
 
ریاحی با تاکید بر مازاد عرضه گاز گفت: تا سال 93 که گازوئیل برای نیروگاهها وارد می کردیم ، سوخت نیروگاهها ، نفت کوره و نفت گاز بود اما الان سهم سوخت مایع و گاز در نیروگاهها تغییر کرده است.
 
مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران افزود: الان 201 میلیون لیتر سوخت گاز به نیروگاهها تحویل داده می شود و 12 درصد سوخت نیروگاهها سوخت مایع است که به این ترتیب 3 میلیارد لیتر نسبت به پارسال کمتر سوخت به نیروگاهها تحویل داده شده است که این موضوع از نظر زیست محیطی کمک زیادی بوده است.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :