موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی شهری

a/101126 :کد

0

بازگشایی مرز سومار منوط به تامین امنیت زائران است

  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ — ۲۰:۴۱
تعداد بازدید : ۲۹۴   
 تحلیل ایران -بازگشایی مرز سومار منوط به تامین امنیت زائران است

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: بازگشایی مرز سومار- مندلی در ایام اربعین مستلزم فراهم شدن زیرساختها و تامین امنیت زائران اربعین است.

 

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: بازگشایی مرز سومار- مندلی در ایام اربعین مستلزم فراهم شدن زیرساختها و تامین امنیت زائران اربعین است.


به گزارش تحلیل ایران، حسین ذوالفقاری در شانزدهمین جلسه ستاد اربعین به سفر هفته اخیر وزیر کشور برای بازدید از مرزهای ایران و عراق اشاره کرد و افزود: هفته گذشته سفری به مرزهای شلمچه، چزابه و مهران داشتیم و همه برنامه‌ها به همراه زیرساختها مورد بررسی وزیر کشور و سایر مسئولان ذیربط قرار گرفت.

وی گفت: یکی از مهمترین تاکیدات در این سفر آماده‌سازی زیرساختها و رفع مشکلات برای زائران اربعین حسینی بود که به همین منظور نیز اقدامات خوبی امسال صورت گرفته است تا در اجرا مشکلاتی که سال گذشته داشتیم برطرف شود .

رئیس ستاد مرکزی اربعین افزود: در حوزه پارکینگ‌ ها، جاده های دست رسی و تعیین مکان موکب‌ها در مقایسه با سال پیش تحول جدی خواهیم داشت و مصوبات سفر هفته گذشته نیز بزودی به همه کمیته‌های زیرمجموعه اعلام خواهد شد تا تمام دستگاه‌های مربوطه آن را اجرایی کنند. 

وی گفت: حداکثر زمان بندی برای کارهای اجرایی ایام اربعین حسینی 35 تا 40 روز است و همه باید به کار سرعت بدهیم و نهایی کنیم . 

خبرنگار خبرگزاری صداوسیما نوشت: معاون سیاسی امنیتی وزیر کشور در ادامه افزود : به استانداران معین مرزهای شلمچه ، چزابه و مهران تاکید کرده ‌ایم که جلسات خود را در استان های مرزی تشکیل دهند و تمام برنامه‌ها را برای آرامش و آسایش زائران اربعین حسینی فراهم کنند. 

ذوالفقاری درباره بازگشایی مرز سومار نیز گفت: مرز سومار- مندلی نیز می‌تواند به عنوان مرکز کمکی مهران در ایام اربعین حسینی مورد توجه زائران قرار گیرد ، اما بازگشایی آن منوط به فراهم شدن زیرساخت ها و تامین امنیت زائران اربعین در این مرز است.

وی افزود: نقطه ‌نظرات مختلفی در این خصوص اعلام شده و برخی از اظهارنظرها به صورت بخشی است اما آنچه که تاکنون در این زمینه با طرف عراقی به جمع بندی رسیده ایم این است که آنها درباره این مرز اعلام آمادگی کرده اند . 

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی ادامه داد: اما یکی از اولویت ها و ضروریات ما برای اعزام زائران از این مرز ، فراهم شدن زیرساختها و اعلام تأمین امنیت است. 

وی گفت: هنوز بصورت قطعی اعلام نشده تا مطمئن شویم خطری برای زائران ایرانی وجود ندارد بنابراین بدنبال این هستیم که جلسه نهایی تشکیل و تعیین تکلیف شود که امکان بازگشایی قطعی مرز سومار وجود دارد یا خیر اگر امکانات فراهم شود این مرز را بعنوان مرز کمکی مهران بازگشایی خواهیم کرد.

ذوالفقاری افزود: هم اکنون به استانداری کرمانشاه اعلام شده است که زیرساخت ها را آماده‌سازی کند تا اگر این مرز برای ایام اربعین حسینی آماده شد، زیرساختها فراهم باشد. 

وی موضوع بیمه زائران اربعین حسینی را الزامی دانست و گفت: امسال همه زائرانی که قصد سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی را دارند باید مراحل ثبت‌نام و بیمه را به طور کامل انجام دهند. 

رئیس ستاد مرکزی اربعین افزود: قرارداد بیمه با شرکت بیمه‌گذار نهایی شده و این شرکت به تعهدات خویش نسبت به درمان های سرپایی، بستری و حوادث عمل خواهد کرد.
 
 
بیمه زائران اربعین اجباری است
رئیس ستاد مرکزی اربعین: زائران باید حق بیمه را پرداخت کنند و اعزام کاروانی و گروهی بهتر است.

حسین ذوالفقاری در نشست ستاد اربعین افزود: بر اساس آخرین توافقی که با طرف عراقی صورت گرفت یقین داریم امسال چیزی بنام لغو روادید صورت نگرفته است و زائران حتما باید ویزا داشته باشند و در سامانه سازمان حج و زیارت ثبت نام کنند.

وی گفت: حتی با طرف عراقی درباره اتباع خارجی مقیم ایران صحبت کردیم که توافق شده است امسال براساس اسناد و مدارکی که داریم به این افراد نیز ویزا داده شود بنابراین زائران اربعین امسال از هم اکنون شروع به دریافت ویزای خود کنند.

معاون سیاسی امنیتی وزیر کشور درباره بحث بیمه نیز افزود: بیمه زائران اجباری است و باید حق بیمه را پرداخت کنند و آنچه مهم است اعزام کاروانی و گروهی بهتر است و هرچه زائران در قالب کاروان و گروهی اعزام شوند و متفرقه مراجعه نکنند مسلما مشکلاتشان اعم از گم شدگی خودشان یا اشیائشان کمتر است و تاکید ما بر این است که همه استان ها و شهرستان ها کمیته اعزام را ساماندهی کنند.

وی ادامه داد: اگر زائران در سامانه سما سازمان حج و زیارت ثبت نام کنند ساماندهی بهتری صورت می گیرد.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :