موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست رودخانه

a/101193 :کد

0

مشارکت ها در احیای کارون منتفی شد

  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ — ۰۵:۱۶
تعداد بازدید : ۳۲۹   
 تحلیل ایران -مشارکت ها در احیای کارون منتفی شد

ورود فاضلاب های خام شهری و روستایی، صنعتی، کشاورزی و حتی بیمارستانی به رودخانه بزرگ کارون ادامه دارد.

 

 
دولت هنوز پروژه بزرگ احیای کارون را کلید نزده و در حالی که منتظر تصویب لایحه برنامه ششم در مجلس برای احیای کارون بزرگ است، ورود فاضلاب های خام شهری و روستایی، صنعتی، کشاورزی و حتی بیمارستانی به رودخانه بزرگ کارون ادامه دارد.

 

به گزارش تحلیل ایران، دولت در لایحه برنامه ششم توسعه بودجه ای 100 میلیارد تومانی برای احیای کارون در نظر گرفته و وزیر نیرو نیز عنوان کرده که کارون تا پایان برنامه ششم توسعه با حذف منابع آلاینده، احیا خواهد شد. تسنیم نوشت: همین مسئله موجب شده تا برخی از کشورهای خارجی برای همکاری در طرح احیای کارون بزرگ ابراز تمایل کنند. فرانسه و سوئیس کشورهایی هستند که تمایل خود را برای همکاری با ایران در طرح 5 ساله احیای کارون اعلام کرده اند و حتی پیرو مذاکراتی که با استانداری خوزستان داشته اند، پروژه هایی نیز در راستای احیای کارون برای واگذاری به این کشورها در نظر گرفته شده بود اما به نظر می رسد همکاری این کشورها در طرح 5 ساله احیای کارون فعلا منتفی شده است.

* برای احیای کارون قراردادی با کشورهای خارجی بسته نمی شود

«حمید چیت چیان» وزیر نیرو در این خصوص گفت: "ما برای نجات کارون بنای این را نداریم که با کشور خاصی قرارداد ببندیم، تمام فناوری هایی که در این خصوص مورد نیاز است در ایران موجود است، فقط یک برنامه ریزی نیاز داشته و برنامه ریزی این بوده که ما در طی اجرای برنامه ششم توسعه یعنی در طی 5 سال، از ورود فاضلاب های صنعتی، شهری و همینطور زهاب های کشاورزی به رودخانه کارون جلوگیری کنیم تا بتوانیم کارون را به شرایط مطلوب گذشته اش برگردانیم."

*رشد 78 برابری بودجه احیای کارون

نکته جالب دیگر در خصوص احیای کارون، افزایش بودجه 100 میلیارد تومانی پیشنهادی دولت در لایحه برنامه ششم توسعه به 7800 میلیارد تومان است. «احمید سیاحی» معاون عمرانی استاندار خوزستان در این خصوص گفت: "قرار بر این است میزان 7 هزار و 800 میلیارد تومان برای ارتقاء کیفی آب کارون تخصیص داده شود."دولت هنوز پروژه بزرگ احیای کارون را کلید نزده و در حالی که دولت منتظر تصویب لایحه برنامه ششم در مجلس شورای اسلامی برای احیای کارون بزرگ است، ورود فاضلاب های خام شهری و روستایی، صنعتی، کشاورزی و حتی بیمارستانی به رودخانه بزرگ کارون ادامه دارد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :