موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بهداشت و درمان

a/101203 :کد

0

ساخت قوی‌ ترین واکسن آنفلوآنزا

  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ — ۰۷:۲۳
تعداد بازدید : ۲۳۶   
 تحلیل ایران -ساخت قوی‌ ترین واکسن آنفلوآنزا

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان، موفق به ساخت نوعی واکسن آنفلوآنزا شدند که پتانسیل مبارزه با ۸۸ درصد از گونه‌های آنفلوانزای شناخته شده در سراسر جهان را دارد.

 

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان، موفق به ساخت نوعی واکسن آنفلوآنزا شدند که پتانسیل مبارزه با 88 درصد از گونه‌های آنفلوانزای شناخته شده در سراسر جهان را دارد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، این واکسن به قدری قوی و موثر است که تنها با یک تزریق می‌توان تا پایان فصل زمستان در برابر آنفلوآنزا ایمن ماند.این واکسن آنفلوآنزای جهانی از قطعات کوچک ویروس آنفلوآنزا به نام اپی‌توپ تشکیل شده که در حال حاضر توسط سیستم ایمنی بدن شناخته شده است.یک اپی‌توپ (epitope)، قسمتی از یک آنتی ژن است که توسط سیستم دفاعی تشخیص داده می‌شود.

 

محققان همه ساله از یک نوع ویروس آنفلوآنزا برای ساخت یک واکسن استفاده می‌کنند تا از افراد در برابر آنفلوآنزا در سال بعد محافظت کنند.اگرچه این روش بسیار ایمن است اما همیشه هم آنگونه که باید عمل نمی‌کند. برای مثال واکسن H3N2 ( (آنفلوآنزای A ) با وجود کار فشرده و دقیق دانشمندان و صرف مبالغ هنگفت، در زمستان 2014-2015 با شکست مواجه شد و نتوانست از افراد در برابر سیل همه گیر آنفلوآنزا حفاظت کند.بیماری‌های همه گیر قبلی شامل "آنفلوآنزای اسپانیایی" در سال 1918 و دو بیماری همه گیر در سال‌های 1957 و 1968، منجر به مرگ میلیون ها نفر شد.

 

ایسنا نوشت: گزارش‌های اخیر سازمان بهداشت جهانی حاکی از این است که بیماریهای همه‌گیر آنفلوآنزا سالانه موجب مرگ و میر یک و نیم میلیون نفر در سراسر جهان شده‌اند.علاوه بر این، دانشمندان آمریکایی موفق به ساخت یک واکسن خاص برای این کشور شدند که با 95 درصد از گونه‌های شناخته شده آنفلوانزا در کشور مبارزه می‌کند.آنها از تکنیک‌های محاسباتی نوآورانه‌ای برای ساخت این واکسن استفاده کرده‌اند.محققان این پژوهش اظهار کردند که بر اساس دانش به دست آمده از ویروس آنفلوآنزا و سیستم ایمنی بدن انسان، ما می‌توانیم از کامپیوترها برای طراحی اجزای یک واکسن ساده اما با مدت اثر طولانی استفاده کنیم.این پژوهش در Bioinformatics به چاپ رسیده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :