موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/101281 :کد

0

بهبود روابط تجاری و اقتصادی بین تهران و برلین

  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۷
تعداد بازدید : ۲۸۸   
 تحلیل ایران -بهبود روابط تجاری و اقتصادی بین تهران و برلین

توافق هسته ای میان ایران و کشورهای۱&#۴۳;۵ در تیرماه سال گذشته سبب شد تا آلمان نیز به عنوان عضوی از این گروه مذاکره کننده، به دنبال بهره وری از فضای پساتوافق برآید.

توافق هسته ای میان ایران و کشورهای1+5 در تیرماه سال گذشته سبب شد تا آلمان نیز به عنوان عضوی از این گروه مذاکره کننده، به دنبال بهره وری از فضای پساتوافق برآید. انتظار می رود با سفر امروز «زیگمار گابریل» معاون صدر اعظم و وزیر اقتصاد آلمان به ایران، مشکل های موجود در روابط دو کشور برطرف شود تا اینگونه روابط بانکی، تجاری و اقتصادی میان تهران و برلین بهبود یابد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، زیگمار گابریل معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد و انرژی آلمان، امروز(یکشنبه) 11 مهر در صدر یک هیات بلندپایه متشکل از برخی مقام ها و کارشناسان سیاسی و اقتصادی این کشور به ایران می آید.


این سفر دو روزه در حالی انجام می شود که 9 ماه از توافق هسته ای ایران و قدرت های بزرگ جهان با عنوان «برجام» (برنامه جامع اقدام مشترک) می گذرد و بسیاری از تحریم ها لغو شده است. بنابراین، سفر امروز معاون صدراعظم آلمان به ایران می تواند سبب گشایش های قابل ملاحظه ای به ویژه در زمینه بهبود تعامل های بانکی، تجاری و اقتصادی شود. 


*** مناسبات ایران و آلمان
روابط جمهوری اسلامی ایران و آلمان از پیشینه و قدمتی تاریخی برخوردار است؛ اشتراک های تاریخی، تعامل های علمی- فرهنگی، زمینه ها و ظرفیت های اقتصادی هم پیوند و... در طول تاریخ روابط این دو کشور زمینه را برای نزدیکتر شدن آنها به یکدیگر فراهم کرد. پیش از تحریم های هسته ای و صدور قطع نامه های شش گانه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران؛ تهران و برلین از این بسترها سود می جستند تا اینکه تنگناها و محدودیت های بین المللی علیه کشورمان از سطح این روابط کاست. 


ایرنا نوشت:آبان سال گذشته «مسعود خوانساری» رییس اتاق بازرگانی تهران در دیدار با فعالان اقتصادی ایالت باواریایی آلمان به ارزیابی سطح مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و آلمان پرداخت. وی سطح مبادله های تجاری میان این دو کشور را 2.5 میلیارد دلار عنوان کرد که در مقایسه با پنج میلیارد دلار پیش از تحریم ها به حدود نصف کاهش یافته بود. 


این در حالی است که بسترهای همکاری و علاقه مندی های مشترک همچنان وجود داشت و تلاش های برخی کشورها به کاهش روابط آلمان و ایران ختم شد. این علاقه مندی ها از تیر سال گذشته با توافق تاریخی ایران و 1+5 افزایش یافت و بسترهای تاریخی شکل گرفته به روند همکاری سرعت بخشید. 


اینک در آستانه سفر گابریل به ایران، خبرگزاری «رویترز» به واکاوی این سفر و گمانه زنی درباره دستاوردهای ناشی از آن پرداخت و در این باره نوشت که هیات همراه معاون صدر اعظم آلمان، نخستین بار است که در 15 سال گذشته با ایرانی ها دیدار می کنند. در این تحلیل موضوع همکاری شرکت ها با بانک های آلمانی از یکدیگر متفاوت نشان داده شده بود و رویترز در این ارتباط یادآور شد، اگر چه شرکت های آلمانی با احتیاط به برقراری روابط با تهران می نگرند اما پویایی و تحرک بانک های این کشور برای مشارکت در داد و ستدها با ایران همچنان قابل مشاهده است. 

***پویایی در روابط بانکی ایران و آلمان
همان طور که اشاره شد، دو کشور در این مدت اندک که از زمان اعلام رسمی اجرای برجام می گذرد تلاش های زیادی را برای بهبود همکاری های بانکی به کار بسته اند. 


«اکبر کمیجانی» قایم مقام بانک مرکزی ایران در 14 شهریور سال جاری در دیدار با هیات عالی رتبه آلمانی از گشایش شعبه های بانک های «خاورمیانه» و «سینا» در مونیخِ آلمان خبر داد. او در ارتباط با سطح همکاری های بانکی میان دو کشور، گفت: اکنون تمرکز بانک مرکزی بر گسترش روابط کارگزاری بانکی و بهبود و تسهیل روابط با دیگر کشورها است؛ برهمین پایه بانک های خاورمیانه و سینا در مونیخ آلمان شعبه افتتاح می کنند. 


کمیجانی همچنین در بخش هایی از سخنان خود به موضوع تحریم و اثرگذاری آن بر روابط ایران و آلمان اشاره کرد و افزود: روابط تجاری ایران و آلمان پیش از تحریم ها به طور پیوسته در جریان بود و کشور آلمان از نظر سیاسی و اقتصادی همواره به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکای تجاری ایران مطرح بوده است. متأسفانه تحریم ها سبب ایجاد محدودیت در روابط دو کشور شده بود اما با فراهم شدن بسترها و زمینه های تجاری امیدواریم سطح روابط به پیش از تحریم ها بازگردد.


وی در ادامه با بیان این که پیشنهاد می شود کمیته های کارشناسی مشترک، فرصت های تجاری و اقتصادی دو کشور را ارزیابی کنند، سهولت در مراوده های اقتصادی و تجاری را در گرو بهبود روابط بانکی ارزیابی و اظهار امیدواری کرد که با همکاری بانک مرکزی ایران و آلمان، حجم فعالیت های اقتصادی و تجاری دو کشور به دوران پیش از تحریم ها بازگردد. 


همکاری بانکی پیش زمینه دیگر مناسبات اقتصادی و تجاری به شمار می رود اما از آنجایی که در سال های تحریم برخی از بانک های آلمان به اتهام همکاری با ایران در دور زدن تحریم ها، جریمه های سنگینی را پرداخت کردند، اکنون با احتیاط حرکت می کنند. 


از این رو، هیات های آلمانی در چند ماه گذشته که از عمر توافق هسته ای می گذرد بارها به ایران سفر و با مقام ها و مسوولان کشورمان دیدار و گفت وگو کرده اند. نخستین دیدار معاون صدراعظم آلمان با مقام های ایران به روزهای پایانی تیر سال گذشته مربوط می شود. هیات آلمانی در این سفر را 100 تن از دولتمردان، صاحبان شرکت های بزرگ و کارشناسان تشکیل می دادند؛ سفری که زمینه را برای امضای چند سند همکاری و دیدارهای کنونی هموار کرد. 

*** پیش بینی آینده روابط تهران و برلین
پس از دیدارهایی که در سطح های مختلف (وزیران، معاونان، کارشناسان و صاحبان سرمایه) میان مقام های ایرانی و آلمانی انجام گرفت، نگرانی شرکت های خارجی از سرمایه گذاری در ایران کاهش و امید به همکاری ها در زمینه های مختلف افزایش یافته است. 


آمارهایی که از طرف اتاق بازرگانی ایران - آلمان مستقر در شهر هامبورگ آلمان منتشر شده حکایت از آن دارد که در نیمه نخست2016 میلادی صادرات آلمان به ایران با 15 درصد رشد کرده است که ارزش حدودی آن به بیش ااز یک میلیارد یورو در سال برآورد می شود حال آن که این رقم می تواند به چهار میلیارد دلار در سال افزایش پیدا کند. 


همین روند رو به گسترش روابط ایران و آلمان باعث شد تا برخی اقتصاددانان از جایگزینی آلمان به جای چین در بازار ایران سخن به میان آورند. آنان بر این باورند که آلمانی ها توانایی آن را دارند که در کنار گذاشتن چین به عنوان غول اقتصادی شرق آسیا به بزرگترین شریک تجاری کشورمان تبدیل شوند. به باور آنان، در چند سال آتی سطح مبادله های تجاری و اقتصادی کنونی تا مرز 10 میلیارد یورو نیز کشیده شود. 


در این میان گفت وگوهای دوجانبه برای شناخت بسترهای مشترک و ایجاد فضای همکاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آلمان یکی از قطب های صنعتی جهان محسوب می شود و در همکاری با ایران در زمینه هایی چون تجارت ماشین آلات، خطوط تولید آنها، خودروسازی، بخش ساخت وساز و غیره علاقه مندی نشان می دهد. حال آن که بازار 80 میلیونی ایران به همراه موقعیت جغرافیایی راهبردی این سرزمین موقعیت بسیار مناسبی را برای سرمایه گذاران خارجی به ویژه آلمانی رقم می زند؛ فرصتی که آلمانی ها از سال ها پیش به آن چشم دوخته بودند که با برجام این امکان فراهم شد. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :