موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست حیات وحش

a/101367 :کد

0

پرندگان چگونه مهاجرت می‌کنند؟

  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ — ۰۷:۳۱
تعداد بازدید : ۴۲۳   
 تحلیل ایران -پرندگان چگونه مهاجرت می‌کنند؟

مهاجرت پرندگان به دو عامل درونی و بیرونی وابسته است و زمانی که هر دو عامل به حد اشباه برسد حالت بی قراری سفر در پرندگان ایجاد می شود و اقدام به مهاجرت می کنند.

 
یک کارشناس و محقق محیط زیست گفت: مهاجرت پرندگان به دو عامل درونی و بیرونی وابسته است و زمانی که هر دو عامل به حد اشباه برسد حالت بی قراری سفر در پرندگان ایجاد می شود و اقدام به مهاجرت می کنند.

به گزارش تحلیل ایران، علی ابوطالبی عبدالملکی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مهاجرت پرندگان به دو عامل درونی و بیرونی وابسته است و زمانی که هر دو عامل به حد اشباع برسد حالت بی‌قراری سفر در پرندگان ایجاد می‌شود و اقدام به مهاجرت می‌کنند. عامل درونی به دلیل افزایش تغذیه و ذخیره چربی در بدن پرندگان که به حد اشباع می‌رسد و این نجوا را به آنها می‌دهد که می‌توانند سفر طولانی بیش از 5 هزار کیلومتری را با استفاده از چربی که در بدن آنها ذخیره شده انجام دهند.

ابوطالبی عبدالملکی خاطرنشان کرد: عامل بیرونی به دلیل تغییرات آب و هوایی، طولانی شدن روز، کوتاه شدن شب و کمبود مواد غذایی در فصل سرما در کشورهای شمال دریای خزر تا مناطق سیبری و رود ولگا به وجود می‌آید، اما در ایران و از جمله در پناهگاه حیات وحش و تالاب میانکاله به دلیل مساعد بودن شرایط جوی و افزایش مواد غذایی؛ پرندگان به این مناطق مهاجرت می‌کنند.این محقق محیط زیست در بهشهر گفت: پرندگان مهاجر تحت رهبری پرنده مسن‌تر و باتجربه‌تر که مسیر مهاجرتی را می‌شناسند و معمولا قوی‌ترین پرندگان هستند مهاجرت می‌کنند که به عنوان راهنما در جلوی دسته‌ها حرکت می‌کنند.

ابوطالبی عبدالملکی اظهار کرد: پرندگان مهاجر به حالت 8 پرواز می‌کنند زیرا زمانی که رهبر پرواز می‌کند در دو طرف بال‌های پرنده تا 5 الی 6 متر خلأ ایجاد می‌شود و فشار باد کاهش می‌یابد که به ترتیب برای پرندگان بعدی که در سمت راست یا چپ وی قرار می‌گیرند فشار کمتری به بال آن‌ها وارد می شود و معمولا به دلیل خسته شدن بال سمت موافق با رهبر، جای خود را با پرنده سمت مخالف در ردیف خود عوض می‌کنند، به همین دلیل پرندگان قوی‌تر در صف‌های ابتدایی و پرندگان ضعیف تر و جوان‌تر در صف‌های پایانی قرار می‌گیرند تا پرواز برای آن‌ها آسان‌تر شود.

این کارشناس اداره محیط زیست بهشهر خاطرنشان کرد: با آغاز مهاجرت پرندگان زمستان گذران به پناهگاه حیات وحش و تالاب میانکاله در اوایل شهریور، خودتکای ابروسفید و معمولی پیش قراولان پرندگان زمستان گذران هستند و پس از آن به ترتیب اردک نوک پهن، فیلوش و اردک سرسبز به این منطقه مهاجرت می‌کنند. اوایل آبان غاز خاکستری، اواسط آبان غاز پیشانی سفید، اوایل آذر پرنده چنگر ، اواسط آذر قوها و آخرین پرنده‌ها پلیکان‌ها هستند که به منطقه میانکاله مهاجرت می‌کنند. غاز پیشانی سفید و پلیکان پا خاکستری از گونه‌های در معرض خطر و حمایت شده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :