موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/101372 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در دوازدهم مهر

  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ — ۰۹:۲۴
تعداد بازدید : ۲۳۶   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در دوازدهم مهر

امروز دوشنبه دوازدهم مهر ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، یکم محرم ۱۴۳۸ هجری قمری و سوم اکتبر ۲۰۱۶ میلادی است.

امروز دوشنبه دوازدهم مهر 1395 هجری خورشیدی، یکم محرم 1438 هجری قمری و سوم اکتبر 2016 میلادی است. 34 سال پیش در چنین روزی، قطعنامه شماره 522 شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با جنگ ایران و عراق صادر شد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

12 مهر 1375
مرتضی خلج اسعدی پژوهشگر، مترجم معاصر و صاحب اثرهای ارزنده بیت‏المقدس، جنگ‏های صلیبی و ایران، اسلام و تجدد در 44 سالگی درگذشت. نگارش بیش از 100 مقاله برای دایرةالمعارف تشیع، دانشنامه جهان اسلام و مجله های نشردانش، معارف حکمت، کیهان فرهنگی و آینه پژوهش از جمله خدمت های علمی این پژوهشگر برجسته ایرانی محسوب می شود.

12 مهر 1366
عملیات ظفر 2 با رمز «لبیک یا حسین(ع)» به وسیله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه عملیاتی شهر کِفری در استان کرکوک عراق آغاز شد. این عملیات به منظور پاسخگویی به شرارت‏های رژیم بعث عراق در بمباران شیمیایی و ویران ساختن روستاهای کردنشین استان‏های شمالی آن کشور و با هدف انهدام تاسیسات نظامی و اقتصادی این رژیم به مرحله اجرا درآمد. در این نبرد، 500 تن از نیروهای رژیم بعث کشته و زخمی شدند و ده‏ها دستگاه تانک، نفربر و سلاح‏های نیمه سنگین منهدم شد.

12 مهر 1361
قطعنامه شماره 522 شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با جنگ ایران و عراق صادر شد، این سومین قطعنامه ای بود که کمتر از سه ماه پس از قطعنامه دوم صادر شد و دو طرف را به آتش بس فوری و عقب نشینی به طرف مرزهای بین المللی فرا می خواند اما قطعنامه مورد نظر از طرف ایران پذیرفته نشد.

12 مهر 1357
امام خمینی در پی محدودیت های حکومت عراق، این کشور را به مقصد کویت ترک کردند اما با مخالفت دولت کویت به اقامتگاه خود در عراق بازگشتند.

12 مهر 1356
20 سناتور آمریکایی با فروش هواپیماهای آواکس به ایران مخالفت کردند.

12 مهر 1355
والری ژیسکاردستن رییس جمهوری فرانسه و همسر وی به دعوت محمدرضا پهلوی وارد تهران شدند.

12 مهر 1352
دفتر رادیو بی بی سی در تهران به علت اظهارنظرهایی که حکومت پهلوی آنها را «مغرضانه» خواند، تعطیل شد.

12مهر 1346
امیر عباس هویدا نخست وزیر با صدور بخشنامه ای به سازمان اوقاف و حفاظت آثار باستانی از آنها درخواست کرد تا برنامه تعمیرات بناهای تاریخی با توجه به اعتبار موجود تهیه و پس از تصویب اجرایی شود.

12 مهر 1313
کنگره فردوسی یا جشن هزارمین سال تولد این شاعر با شرکت 40تن از شرق شناسان و دانشمندان کشورهای خارجی و نویسندگان و بزرگان ادبیات کشور در تالار مدرسه دارالفنون با سخنرانی محمدعلی فروغی رییس الوزراء گشایش یافت.

12 مهر 1309
گزارش مربوط به ایجاد سرویس تفتیش درآمدهای ایالتی در اداره مالیه تهران ارایه شد، در این گزارش در کنار بیان روش تشکیل سرویس های تفتیش در دروازه های تهران یعنی امامزاده معصوم، باغشاه، قزوین، گمرک، خانی آباد، غار، حضرت عبدالعظیم، خراسان، دولاب، دوشان تپه، شمیران، دولت، یوسف آباد و زاویه مقدسه، تعداد و اسامی بازرسان( مفتشان)، ساعت کار و چگونگی نظارت بر کار آنها نوشته شده بود.

12 مهر 1307
نخستین گروه از محصلان ایرانی شامل 100 تن، پس از تصویب نخستین قانون رسمی مربوط به فرستادن محصل به خارج از کشور به منظور گذراندن تحصیلات عالیه در رشته های مختلف راهی اروپا شدند.

12 مهر 1301
معتمد التجار نماینده آذربایجان در مجلس شورای ملی در سخنانی انتقادآمیز، بدون آن که نامی از رضاخان وزیر جنگ ببرد، به نقض گسترده قانون، زیر پاگذاشتن اصول مشروطیت و حمله به بنیادهای آزادی اشاره و از سکوت نمایندگان نسبت به این شرایط گلایه کرد.

12 مهر 1300
سید حسن مدرس سخنرانی تندی علیه ظلم های رضاخان در کشور انجام داد.

12 مهر 1300
قوام السلطنه رییس الوزرا به صورت موقت کفالت امور خراسان را به ماژور نوذری واگذار کرد.

12مهر1300
نیروهای قزاق پس از پیشروی از منجیل به طرف جوبین به نیروهای میرزا کوچک خان جنگلی که در امام زاده هاشم مستقر بودند، حمله کردند و آنجا را به اشغال خود درآوردند.

12مهر1300
میرزا احمدخان سعیدی از طرف سردار امیراعلم وزیر معارف به مقام مدیر کل معارف برگزیده شد.

12 مهر 1299
ژنرال ادموند آیرونساید با خروج نظامی های روسی از منطقه های شمالی ایران، فرمان حرکت نیروهای انگلیسی به طرف نواحی شمال کشور را صادر کرد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :