موضوعات ‌مرتبط: فناوری فناوری های نوین

a/101415 :کد

0

اجزای پیل سوختی پلیمری در کشور بومی سازی می شود

  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ — ۱۶:۳۷
تعداد بازدید : ۲۹۱   
 تحلیل ایران -اجزای پیل سوختی پلیمری در کشور بومی سازی می شود

محققان کشورمان موفق به بومی‌سازی تمام اجزای پیل سوختی پلیمری با توان ۱۰۰ وات شدند که با این اقدام ایران در زمره کشورهای دارای دانش فنی طراحی و ساخت این اجزاء قرار گرفت.

محققان کشورمان موفق به بومی‌سازی تمام اجزای پیل سوختی پلیمری با توان 100 وات شدند که با این اقدام ایران در زمره کشورهای دارای دانش فنی طراحی و ساخت این اجزاء قرار گرفت.

 


به گزارش تحلیل ایران، مهران جوانبخت، مجری پروژه طراحی و ساخت اجرای پیل سوختی پلیمری اظهار کرد: در این پروژه بومی‌سازی اجزای پیل سوختی پلیمری مد نظر بود؛ در واقع بر روی غشاهای پیل سوختی، صفحات دو قطبی، لایه کاتالیست و کاتالیست کار کردیم و در نهایت فعالیت ما منجر به ساخت این اجزا در داخل کشور شد.


جوانبخت ادامه داد: با این اقدام دانش فنی طراحی و ساخت این اجزا در کشور وجود دارد که در این پروژه یک پیل سوختی 10 سل که سطح هر غشا 25 سانتی متر مربع بود، ساخته شد که دارای توان 100 وات است.


ایسنا نوشت:رییس پژوهشکده انرژی‌های نو دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین عنوان کرد: هدف ما این است که فناوری میکرو سی اچ پی پیل‌ سوختی را ارتقاء دهیم. با توجه به اینکه در سند ملی پیل سوختی روی توسعه فناوری انواع پلیمری و اکسید جامد تاکید شده است، بنابراین ما نیز این نوع را انتخاب کردیم.


وی بازار جهانی برای پیل سوختی را بیش از 3 هزار میلیارد دلار دانست و گفت: فناوری‌های مرتبط با این حوزه توسعه یافته و کاربردهای آنها نیز افزایش پیدا کرده است، همانطور که می‌بینیم، بسیاری از برندهای خودروسازی از پیل سوختی استفاده می‌کنند یا بحث تولید برق در پیل‌های سوختی که همه از موضوعات پراهمیت است.


جوانبخت با بیان اینکه در کشور ما نیز در زمینه توسعه بازار این حوزه باید سیاست‌های حمایتی بهتری در نظر گرفته شود، تصریح کرد: این فناوری برای بلوغ نیاز به حمایت دولت دارد تا ما از حوزه تحقیقات صرف خارج شویم و بازار گسترده‌تری در نظر گرفته شود؛ زیرا شرکت‌های دانش‌بنیان خوبی در کشور در این عرصه فعال هستند.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :