موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست و امنیت

a/101462 :کد

0

امنیت واحساس آن از ضروریات است

  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ — ۰۵:۰۲
تعداد بازدید : ۲۰۸   
 تحلیل ایران -امنیت واحساس آن از ضروریات است

رئیس دستگاه قضا با قدردانی از زحمات نیروی انتظامی، امنیت و احساس امنیت را از ضروریات حیات انسانی دانست.

 

رئیس دستگاه قضا با قدردانی از زحمات نیروی انتظامی، امنیت و احساس امنیت را از ضروریات حیات انسانی دانست.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از ایرنا، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با تبریک هفته نیروی انتظامی از شهدا و جانبازان نیروی انتظامی و همچنین خانواده های آنان تقدیر کرد.وی گفت: امنیت در کشور ما ارزان به دست نیامده است و حاصل مجموعه تلاش های نیروهای انتظامی، نظامی، امنیتی و قوه قضاییه است.

 

آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر لزوم تقدیر از تلاش های نیروی انتظامی توسط آحاد جامعه، ابراز امیدواری کرد، ناجا در راستای رسیدن به اهداف خود جدیت و نظم بیشتری به خرج دهد و در کنار آن همانگونه که همواره تلاش کرده است، رابطه خوبی با مردم داشته باشد تا مردم نیز دلگرم شوند و به عنوان مثال، شاهد برخی گلایه ها نظیر آنچه که گاهی در مورد بعضی تحت نظرگاه ها مطرح می شود، نباشیم.

**عاشورا یک حادثه تاریخی صرف نبود
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان حلول ماه محرم الحرام، ماه حزن اهل بیت و شیعیان ایشان را تسلیت و تعزیت گفت و ابراز امیدواری کرد مراسم عزای سیدالشهدا (ع) باشکوه بیشتر از پیش در سراسر کشور برگزار شود و مردم از این طریق قرب و انس بیشتری با اهل بیت و ساحت حق تعالی بیابند.آملی لاریجانی ،حادثه عاشورا را یک حادثه تاریخی صرف ندانست و گفت:همانطور که اگر کتاب را مشتی کاغذ و مرکب ببینیم هیچ معنایی از آن دریافت نمی کنیم، افعال انسانی نیز بدون توجه به روح و پیام این افعال، بی معنا خواهد بود. بر همین اساس لازم است برای شناسایی افعال، آنها را با توجه به شخصیت فاعل، زمان، مکان و حواشی افعال مطالعه کنیم که حادثه عظیم عاشورا نیز از این قاعده مستثنی نیست.


رئیس دستگاه قضا، پیام های عاشورا را چشمه ای همیشه جوشان توصیف کرد و افزود: باید همواره خود را برای دریافت پیام ها و عبرت های همیشه زنده عاشورا آماده کنیم، چون حادثه عاشورا یک حادثه معمولی و یک فعل ساده نبود.آیت الله آملی در ادامه با تأکید بر اینکه حادثه عاشورا عرصه تجلی جلوه های بی نظیر انسانی مانند صبر، ایثار، عفو و مبارزه با ظلم است، خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین جلوه های عاشورا که متأسفانه کمتر به آن توجه شده و برخی مواقع مورد غفلت قرار گرفته است ، جلوه توحیدی و عبودیت است . این عبودیت در سخنان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) موج می زند.


آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به دعوت مخاطبان از سوی امام حسین (ع) پیش از عاشورا و همچنین سخنان ایشان در پایان حادثه عاشورا با استناد به روایتی از امام حسین (ع) مبنی براینکه برای طلب اصلاح امت جدم قیام کردم، گفت: ایشان در واقع هدف و درون مایه حرکت خود را روشن می سازند و اعلام می کنند که مسیرشان، مسیر حق است؛ در ادامه آنچه را که همواره وظیفه مومنین بوده است یعنی امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان هدف خود معرفی و بر ادامه راه پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) تأکید می کنند.رئیس قوه قضاییه با اشاره به روایت دیگری که ابن قتیبه از علمای اهل سنت نقل کرده است، تصریح کرد: این متن که گفته می شود نامه امام حسین (ع) به شیعیان بصره است در عین موجز بودن، معانی و مضامین بسیار بلندی دارد.


آیت الله آملی لاریجانی تأکید کرد: همه ما در مراسم محرم و روز عاشورا باید به دنبال همین معنا باشیم و توجه کنیم که مقصود اباعبدالله از این حرکت عظیم، قرب به حق، عبد صالح خدا و تسلیم بودن در برابر حق بوده است. در این صورت باید از خدا بخواهیم که طعم این عبودیت و تسلیم را به ما بچشاند و قلبمان آماده پذیرش شود.رئیس قوه قضاییه با اشاره به مضمون روایتی از حضرت علی (ع) مبنی بر اینکه چشم ها از اشکباری افتاده زیرا قلب ها قسی شده است، خاطرنشان کرد: اگر دل ها نسبت به مصیبت اباعبدالله تکان نمی خورد، قطعا ایراد از جای دیگری است و باید از خدا بخواهیم که در مراسم و عزاداری های این ماه دلهایمان را برای پذیرش و تسلیم در برابر حق آماده کند.

** اظهارات وزیر اقتصاد آلمان علیه ایران غیر منطقی است
آیت الله آملی لاریجانی درباره اظهارنظر وزیر آلمان در طرح برخی ادعاهای حقوق بشری علیه ایران گفت: از رئیس جمهوری می خواهم عزتمندی مردم را حفظ کند.رئیس قوه قضاییه با انتقاد از اظهارات اخیر وزیر اقتصاد آلمان، تصریح کرد: وزیر اقتصاد آلمان در سخنانی نادرست، غیرمنطقی و غیرصحیح گفته است اگر ایران می خواهد راه تعاملات تجاری باز شود باید اسرائیل را به رسمیت بشناسد. ظاهراً ایشان در خواب گرانی به سر می برد و نمی داند که ایران سی و چند سال است که برای مقاومت در برابر چنین خواسته هایی فشارهای زیادی را در مسیر اعتقاد خود تحمل کرده است.


آیت الله آملی لاریجانی با بیان ادعاهای حقوق بشری وزیر آلمانی و همچنین اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: این شخص و اتحادیه اروپا آیا کشته شدن مردم بی گناه یمن به دست عربستان و پشتیبانی آمریکا را نمی بینند؟ آیا این کودکان چند روزه و چند ماهه که خود سازمان ملل کشتارشان را تایید کرد اما با فشار دلارهای سعودی مجبور به عقب نشینی شد، حقوق بشر ندارند؟ آیا پناهجویانی که به اروپا رفته اند و علت آوارگی شان نیز دقیقا اقدامات جنگ طلبانه اروپا و آمریکا بوده است و امروز نیز تلاش می شود که قوانین سخت گیرانه ای علیه آنان تصویب شود، حقوق بشر ندارند؟ آیا سیاه پوستان آمریکا که همواره از سوی پلیس این کشور هدف تهدید و کشتار قرار می گیرند، حقوق بشر ندارند؟


رئیس دستگاه قضا همچنین درباره تجهیز صدام به بمب های شیمیایی توسط آلمان در طول جنگ عراق با ایران اظهار کرد: اینکه وزیر اقتصاد آلمان و امثال او پیش از رسیدگی به موارد متعدد نقض حقوق بشر از سوی خودشان و متحدانشان بر اساس اطلاعات کاملا خلاف واقع و ساختگی، کشوری مانند ایران را متهم به نقض حقوق بشر می کنند سخنی نامربوط و ناسنجیده است.آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اظهارات این قبیل افراد در مورد اعدام ها در ایران نیز خاطرنشان کرد: هیچکس در کشور از اعدام خوشش نمی آید و از آن دفاع نمی کند اما در مقابل این مجازات باید دید که موادمخدر چگونه به جان جوان های ما افتاده است و اگر سهل انگاری در این زمینه صورت گیرد تخریب نیروی جوان کشور و خانواده های آنان شدت خواهد گرفت.


وی ادامه داد: یک معتاد چندین خانواده را درگیر و قربانی می کند، بنابراین ما باید با اتخاذ سیاست های لازم مقابل این موضوع بایستیم و این نکته را نیز باید در نظر داشت که قوه قضاییه در این امور مجری قوانین مربوط به مجازات اعدام (در باب مواد مخدر یا غیر آن) است و خود نمی تواند تصرفی در آنها داشته باشد. برخی از این قوانین مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام برخی هم مجلس است . انتظار تخلف قانونی از دستگاه قضا نیز انتظار نابحق دیگری است.


رئیس قوه قضاییه افزود: برخورد با مقوله موادمخدر در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله کشورهای شرق آسیا به مراتب سخت تر از برخورد جمهوری اسلامی است.مقامات جمهوری اسلامی به امثال وزیر آلمان اجازه دخالت در امور داخلی خود را نخواهند داد و بنده به دولت و وزیر خارجه پیشنهاد می کنم که اجازه ندهند چنین افرادی وارد کشور شوند؛ افرادی که کشورهایشان در طول چندین سال به بهانه های واهی از جمله موضوع سلاح های هسته ای که رهبر معظم انقلاب بارها فرمودند «آن را حرام می دانیم»، کشور ما را مورد تحریم قرار دادند و در حال حاضر برای حضور در بازارهای ما به جای آنکه عذرخواهی کنند با لحن طلبکارانه سخن می گویند.


رئیس قوه قضاییه درعین حال تأکید کرد: بنده بنا ندارم در کار دولت محترم و وزارت امور خارجه دخالت کنم. طبیعتاً هر قوه ای وظایف مختص به خود دارد اما اگر به جای آنها بودم اجازه نمی دادم این وزیر وارد کشور شود. به هرحال دولت و وزیر محترم امور خارجه باید عزتمندی مردم را حفظ کنند و راه را بر این قبیل افراد ببندند تا بفهمند که باید در بیان خود ادب دیپلماتیک را رعایت کنند و با عذرخواهی قدم به پیش بگذارند.


آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر لزوم پاسخگویی قاطع و جدی مسئولان به سخنان مزبور برای جلوگیری از تکرار چنین رفتارهایی اظهار کرد: ذلت و عزت، دو راهی است که انسان می تواند انتخاب کند. مردم ما بیش از سی سال به دلیل استقامت خود انواع مشکلات را تحمل کرده اند و نباید فراموش کنیم که اگر اتکایمان تنها به خدا باشد خداوند راه های بسیاری را بر انسان می گشاید.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :