موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/101630 :کد

وضعیت پناهجویان

وخامت بحران پناهجویی به خاطر 'خودخواهی' کشورهای ثروتمند

  چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ — ۰۲:۴۶
تعداد بازدید : ۳۳۳   
 تحلیل ایران -وخامت بحران پناهجویی به خاطر 'خودخواهی' کشورهای ثروتمند

تارنمای رادیو صدای آلمان( دویچه وله) گزارش داد: سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی از کشورهای غنی خواست که شمار بیشتری از پناهجویان را در کشورهای خود بپذیرند.

تارنمای رادیو صدای آلمان( دویچه وله) گزارش داد: سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی از کشورهای غنی خواست که شمار بیشتری از پناهجویان را در کشورهای خود بپذیرند. بنا به این گزارش 10 کشور که اغلب کشورهای محروم به شمار می آیند میزبان بیش از 56 درصد پناهجویان جهان هستند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، دویچه وله افزود: در گزارشی به نام 'غلبه بر بحران پناهجویی در جهان' که از سوی سازمان عفو بین الملل در روز سه شنبه (4 اکتبر/ 22 مهر) منتشر شده، آمده است که هم اکنون 10 کشور میزبان بیش از 56 درصد پناهجویان جهان هستند. تولید ناخالص ملی این 10 کشور تنها 5/ 2 درصد از کل تولید ناخالص جهان است.


نام هیچ یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و گروه جی هفت در فهرست 10 کشور فوق مشاهده نمی شود. هم اکنون اغلب پناهجویان در کشورهایی نظیر اردن، ترکیه و پاکستان به سر می برند.
در گزارش عفو بین الملل با استناد به آمار سازمان ملل متحد آمده است که در زمان حاضر 21 میلیون پناهجو و آواره به کشورهای خارجی گریخته اند.


اردن با پذیرش بیش از 7/ 2 میلیون پناهجو بیش از هر کشور دیگری آوارگان را در سرزمین خود جای داده است. پس از آن به ترتیب کشورهای ترکیه (با بیش از 5/ 2 میلیون نفر)، پاکستان (با بیش از 6/ 1 میلیون نفر)، لبنان (با بیش از 5/ 1 میلیون نفر)، ایران، اتیوپی، کنیا، اوگاندا، جمهوری دمکراتیک کنگو و چاد قرار دارند.

** تقسیم عادلانه پناهجویان


به گفته عفو بین الملل این 10 کشور به خاطر نزدیکی و همسایگی با کشورهای جنگ زده و مناطق بحرانی مجبور به پذیرش آوارگان شده اند.


سالیل شتلی، دبیرکل عفو بین الملل ضمن انتقاد از کشورهای غنی تصریح کرده که این ده کشور تحت فشارهای زیادی قرار دارند و وضع پذیرش پناهجویان در این کشورها غیرقابل تحمل شده است. وی افزود که پناهجویان در این کشورها در 'رنج و فقر' تحمل ناپذیری به سر می برند.


سازمان عفو بین الملل کشورهای ثروتمند را متهم کرده که از زیر بار مسؤولیت شانه خالی می کنند. بنا به ارزیابی این سازمان حقوق بشری 'مشکل اساسی، شمار زیاد پناهجویان نیست، بلکه عدم آمادگی کشورهای غنی در پذیرش آوارگان است.'


عفو بین الملل کشورهای جهان را فراخوانده تا به 'تقسیم عادلانه' پناهجویان تن دهند. بنا به گزارش عفو بین الملل مبنای این تقسیم عادلانه می تواند شرایط و امکانات عینی کشورهای میزبان باشد.


عفو بین الملل برای شفاف سازی این شرایط، دست به مقایسه ای میان لبنان و نیوزیلند زده است.

این دو کشور حدوداً دارای جمعیت یکسانی هستند، اما نیوزیلند که به لحاظ مساحت، بزرگتر و به لحاظ توانایی اقتصادی بسیار نیرومندتر از لبنان است تنها 250 پناهجوی سوری را پذیرفته است، در حالی که لبنان تنها میزبان بیش از 1/ 1 میلیون پناهجوی سوری است. بیش از یک و نیم میلیون پناهجوی فلسطینی نیز در لبنان زندگی می کنند.


در صورتی که امکانات عینی مبنای تقسیم پناهجویان در جهان قرار گیرد، سهم نیوزیلند حدود 3466 پناهجو خواهد بود که به گفته عفو بین الملل نگهداری این تعداد پناهجو امری ساده برای کشوری نظیر زلاندنو است.


ایرنا نوشت : در گزارش عفو بین الملل بشدت به استرالیا و برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظیر مجارستان انتقاد شده است. به گفته عفو بین الملل این کشورها ناقض حقوق بشر هستند و سیاست آنها مبتنی بر 'ارعاب' است. بسیاری از پناهجویان در این کشورها مورد تهدید و تجاوز قرار می گیرند و بازداشت و کشته می شوند.


عفو بین الملل همچنین از توافقات میان اتحادیه اروپا با ترکیه، لیبی و سودان درباره رسیدگی به مشکل پناهجویان و کاهش شمار آنان بشدت انتقاد کرده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :