موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/101687 :کد

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت:

احتمال استقرار سامانه ضدهوایی روس‌ها در نزدیکی کاخ اسد

  چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ — ۱۳:۰۲
تعداد بازدید : ۲۱۵   
 تحلیل ایران -احتمال استقرار سامانه ضدهوایی روس‌ها در نزدیکی کاخ اسد

یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: تحرکات اخیر آمریکایی‌ها در سوریه نشان می‌دهد که آن‌ها برای ناامن کردن دمشق طرح و برنامه دارند که در صورت وقوع این امر، روس‌ها بر توان نظامی خود در سوریه خواهند افزود.

یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: تحرکات اخیر آمریکایی‌ها در سوریه نشان می‌دهد که آن‌ها برای ناامن کردن دمشق طرح و برنامه دارند که در صورت وقوع این امر، روس‌ها بر توان نظامی خود در سوریه خواهند افزود.
 
به گزارش تحلیل ایران: طرطوس دومین بندر بزرگ سوریه در ساحل مدیترانه است؛ منطقه‌ای که از زمان آغاز درگیری در سوریه، همواره جزء کانون‌های مورد مناقشه بوده است؛ علت این امر وجود پایگاه دریایی روس‌ها در آن است.

از همان سال 2011 که جنگ داخلی در سوریه آغاز شد، روس‌ها برای واگذار نکردن قافیه بازی به آمریکا و غرب در دریای استراتژیک مدیترانه، حضور نظامی خود در پایگاه طرطوس را تقویت کردند.

حالا این روزها با توجه به شدت گرفتن تنش‌ها میان مسکو و واشنگتن پیرامون بحران سوریه و قطع هرگونه همکاری‌های اطلاعاتی و نظامی و تماس‌های دیپلماتیک میان طرفین، گویا پایگاه طرطوس برای روس‌ها اهمیتی  دوچندان یافته است.

اخیرا وزارت دفاع روسیه اعلام کرده که سیستم دفاع هوایی اس-300 را در پایگاه دریایی طرطوس نصب کرده است؛ سیستمی پدافندی با قابلیت‌های بسیار بالا که دوربرد و خودکششی است و در تمامی ارتفاع‌ها قابل استفاده است.

انتشار خبر استقرار اس-300 چندان به مذاق غربی‌ها و گردانندگان ناتو خوش نیامد و آن‌ها نسبت به نصب این سامانه در دریای مدیترانه ابراز نگرانی کردند؛ البته روس‌ها نگرانی مقامات ناتو را بی مورد دانستند و اعلام کردند اس – 300 صرفا کارکردی دفاعی دارد. 

میزان نوشت:روس‌ها پیش تر در یک پایگاه هوایی در نزدیکی لاذقیه اقدام به استقرار اس-400 کرده بودند؛ حتی در مقطعی زمزمه‌هایی مبنی بر استقرار یک سامانه دفاعی در دمشق در حوالی کاخ ریاست جمهوری سوریه به گوش رسید که گویا این امر هنوز تحقق نیافته است؛ اما به نظر می‌رسد با توجه به علنی شدن حمایت‌های تسلیحاتی آمریکا از تروریست‌ها در سوریه و تلاش آن‌ها برای ناامن کردن دمشق، این اقدام در آینده‌ای نزدیک محتمل باشد.


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :