موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد مقاومتی

a/101752 :کد

مزایایی اقتصاد مقاومتی

تبدیل شدن ایران به قدرت اقتصادی جهان با اجرای اقتصاد مقاومتی

  پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ — ۰۱:۰۵
تعداد بازدید : ۳۰۳   
 تحلیل ایران -تبدیل شدن ایران به قدرت اقتصادی جهان با اجرای اقتصاد مقاومتی

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: با اجرای اقتصاد مقاومتی و تکیه به تولید و توان داخلی ما می‌توانیم تا ۳۵ سال آینده یعنی تا سال ۱۴۳۰ به دومین قدرت اقتصادی جهان تبدیل می شویم

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: با اجرای اقتصاد مقاومتی و تکیه به تولید و توان داخلی ما می‌توانیم تا 35 سال آینده یعنی تا سال 1430 به دومین قدرت اقتصادی جهان پس از چین و بالاتر از آمریکا قرار بگیریم.

 

به گزارش تحلیل ایران ، حجت‌الله عبدالملکی افزود: امروزه در داخل و خارج کشور به این جریان هجمه‌های زیادی وارد شده و بنابراین یک همت همه‌جانبه را طلب می‌کند اعم از مدرسان و متخصصان اقتصاد مقاومتی و آحاد مردم که با یک کار جهادی و انقلابی برای حمایت و اجرای این سیاست تلاش کنند.


عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه امروزه تفکری در کشور به وجود آمده است که اقتصاد مقاومتی را نفی می‌کند و راه‌حل را در جایی دیگری دنبال می‌کند، گفت: این مختص به دولت یازدهم نیست و در دو سال آخر دولت دهم نیز این تفکر وجود داشته است.


عبدالملکی ادامه داد: امروزه مسؤولان دولتی فکر می‌کنند با برداشتن تحریم‌ها چرخ اقتصادی و تولیدی کشور به حرکت خواهد آمد در حالی که تحریم‌های خارجی 20 درصد بر اقتصاد کشور تاثیر دارند و بیشترین تحریم‌ها، تحریم‌هایی است که خودمان بر کشور تحمیل کرده‌ایم و آن تحریم‌های داخلی است که بیش از 80 درصد اقتصاد کشور را فلج کرده است.


وی با بیان اینکه راه برون‌رفت اقتصاد کشور از رکود و بیکاری تکیه به اقتصاد داخلی است، بیان داشت: اگر ما بتوانیم تحریم‌هایی را که علیه خودمان گذاشته‌ایم را برداریم قطعا دچار رونق اقتصادی خواهیم شد و به جای اینکه به فکر مذاکره با آمریکا و دولت‌های غربی باشیم باید با مسؤولان کشور وارد مذاکره بشویم و بپرسیم که این همه واردات و خام‌فروشی برای چیست؟


عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه ایران اسلامی برای تبدیل شدن به یک قدرت بین‌المللی علاوه بر اینکه ظرفیت‌های لازم را دارد، گام‌های بلندی را نیز در دوره پس از انقلاب اسلامی برداشته است، تصریح کرد: گام‌هایی که رد آن تا مدیترانه و دریای سرخ و آفریقا و حتی آمریکای لاتین نیز مشاهده می‌شود؛ اما گام نهایی در مسیر اقتدار بین‌المللی و تبدیل ایران به یکی از قطب‌های بین‌المللی قدرت، تقویت اقتصاد داخلی است که رهیافت جمهوری اسلامی برای این موضوع همان اقتصاد مقاومتی است.


عبدالملکی با اشاره به اینکه ایران در یکی از بهترین مناطق استراتژیکی جهان واقع شده است، افزود: ایران اسلامی با ظرفیت‌های شگفت‌انگیز اقتصادی از جمله دارنده بالاترین ذخایر نفت و گاز جهان، با وسعتی در حدود 1.7 میلیون کیلومتر مربع، واقع بر نوار 30 درجه شمالی با بهترین موقعیت برای کشاورزی، 130 میلیارد مترمکعب بارندگی در سال، بیش از 35 میلیون هکتار زمین قابل کشت ولو با روش‌های سنتی، 80 میلیون نفر جمعیت خدامدار و توانمند، 29 میلیون نفر نیروی کار قدرتمند، 10 میلیون دانش‌آموخته خلاق، موقعیت جغرافیایی راهبردی و بی‌نظیر، 15 کشور همسایه و عمدتا همسو در فرهنگ و رویکرد سیاسی، محوریت در امنیت غرب آسیا و هزاران ظرفیت دیگر با اجرای اقتصاد مقاومتی می‌تواند در کمتر از 10 سال به جمع 10 اقتصاد برتر جهان وارد شود و قدرت بین‌المللی خود را تثبیت کند و این همت ملت ایران و البته برنامه‌ریزی و پیشگامی مسؤولان کشور را می‌طلبد.


وی با بیان اینکه امروزه کشور با دو نوع تحریم مواجه است، بیان داشت: تحریم‌های نوع اول همان تحریم‌های خارجی است که دشمنان ما سبب آن می‌شوند و هدف‌شان ناامید کردن مردم از انقلاب است که در واقعیت این تحریم‌ها قدرت فلج کردن معیشت مردم را ندارد و نوع دوم تحریم‌ها یعنی تحریم‌های داخلی است که می‌تواند منجر به زمین‌گیر شدن اقتصاد ایران بشود.


عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه ایران در بلندمدت می‌تواند جزو سه قدرت نخست اقتصادی جهان شود، گفت: با اجرای اقتصاد مقاومتی و تکیه به تولید و توان داخلی، می‌توانیم تا 35 سال آینده یعنی سال 1430 به دومین قدرت اقتصادی جهان پس از چین و بالاتر از آمریکا قرار برسیم.


فارس نوشت : عبدالملکی با اشاره به اینکه تنها راه برون‌رفت از این تورم و رکود حال حاضر بر اقتصاد ایران، تکیه بر اقتصاد مقاومتی است، افزود: متاسفانه 70 درصد مردم کشور همچنان امیدشان به مذاکرات و سرمایه‌گذاری خارجی است.


وی خاطرنشان کرد: 80 درصد مقامات دولتی و 50 درصد اساتید دانشگاه به این اعتقاد دارند که اقتصاد مذاکراتی راه‌حل برون‌رفت است در حالی که باید این را بدانیم که اقتصاد مذاکراتی برای کشور هیچ سودی به دنبال نخواهد داشت و مادامی که ما این تفکر را داشته باشیم به سمت اقتصاد مقاومتی نخواهیم رفت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :