موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/101857 :کد

مدیر حوزه های علمیه

آیت الله اعرافی: برنامه ریزی نیازمند تولید و تحلیل آمار است

  پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۸
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -آیت الله اعرافی: برنامه ریزی نیازمند تولید و تحلیل آمار است

مدیر حوزه های علمیه با اشاره به اهمیت آمار در رشد، تعالی و پیشرفت کشور گفت: برنامه ریزی همیشه نیازمند تولید آمار و تحلیل درست آمار است.

مدیر حوزه های علمیه با اشاره به اهمیت آمار در رشد، تعالی و پیشرفت کشور گفت: برنامه ریزی همیشه نیازمند تولید آمار و تحلیل درست آمار است.

 

به گزارش تحلیل ایران،  آیت الله علیرضا اعرافی روز پنجشنبه در دیدار رئیس مرکز آمار کشور، از کسانی که در پیشبرد مقوله آمار و تحقق سرشماری نفوس و مسکن مشارکت دارند تقدیر و ابراز امیدواری کرد که این برنامه به خوبی به هدف های خود دسترسی یابد.


وی تصریح کرد: در دنیای امروز با این گستره هیچ برنامه ای بدون تولید و تحلیل آمار نمی تواند موفق باشد و از نگاه فقهی و دینی هم ضرورت عمران و آبادی یک فریضه است و این مبتنی بر تولید و تحلیل درست آمار می باشد.


وی هم چنین به جایگاه فقهی و نگاه شرعی و دینی به مقوله آمار و استفاده از آن در برنامه ریزی ها پرداخت و گفت: در همه دانش ها به ویژه علوم انسانی برای پژوهش و تولید نظریه، به مقوله آمار نیازمند هستیم و آمار در گستره مرزهای همه علوم به ویژه علوم انسانی نقش مهمی دارد.


اعرافی بیان کرد: همان طور که آمار نقش مهمی در برنامه های صحیح و تولید علم و نظریه های علمی دارد در گستره دامنه علوم اسلامی نیز تاثیرگذار است و می تواند مورد توجه جدی قرار بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: به پژوهشگران دینی و حوزوی تاکید می کنم به مقوله های این امر به ویژه در حوزه تاریخ توجه بیشتری داشته باشند.


وی اظهار کرد: جامعه دانشگاهی و حوزوی و عموم مردم توجه داشته باشند که مساله آمار موجب توسعه علوم می شود و به ویژه در علوم انسانی و حتی بخش مهمی از علوم اسلامی می تواند نقش داشته باشد.


امام جمعه موقت قم خاطرنشان کرد: مقوله آمار و جمع آوری و تحلیل آمار در بُعدهای گوناگون، می تواند موضوع فقه و اخلاق اسلامی قرار بگیرد.


اعرافی در بخش دیگر سخنان خود، بر لزوم شرکت در سرشماری نفوس و مسکن با اولویت مرحله نخست آن که اینترنتی است، اشاره کرد و گفت: شرکت در این طرح، وظیفه همه آحاد جامعه از جمله قم و روحانیت است.


وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی و مراجع عظام تقلید به مساله آمار گفت: تقاضا می کنم روحانیت با این حرکت بسیار مهم، راهبردی و اثرگذار همراه شوند و مردم را برای شرکت درست در مساله آمار گیری ترغیب کنند.


مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان این که روحانیت همیشه پشتوانه تعالی و رشد کشور بوده است، اظهار کرد: در مسائل فرهنگی هم نیازمند آمارهای صحیح در این زمینه هستیم.


وی به ضرورت صحت و دقت در سرشماری که مبنای برنامه ریزی کشور می شود، تاکید کرد و گفت: کار کارگزاران طرح سرشماری در سطح کشور مهم و ارزشمند است و در نهایت امانتداری کارشان را انجام دهند.


وی با تاکید بر دقت در تحلیل های آماری خاطرنشان کرد: همه برنامه ریزان کشور خود را نیازمند این آمارها و تحلیل ها بدانند و به این مقوله توجه کنند و امیدواریم با همت مسئولان، در نظام آمارگیری از شکل سنتی به سمت نوین و پیشرفته حرکت کنیم.


امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار کشور نیز در این دیدار، گزارشی از روند سرشماری نفوس و مسکن در سال جاری و مرکز آمار ایران ارائه داد.


رئیس مرکز آمار ایران، امروز در سفر به شهر مقدس قم با حضرات آیات ناصر مکارم شیرازی، سید عبدالکریم موسوی اردبیلی و حسین نوری همدانی از مراجع عظام تقلید دیدار و گفت وگو کرد.


ایرنا نوشت: سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 به صورت اینترنتی از سوم مهرماه جاری آغاز شده است و تا 24 مهرماه ادامه دارد و از ٢٥ مهر تا ٢٥ آبان ماه سرشماری حضوری در سراسر کشور انجام می شود و خانوارها می توانند در مدت تعیین شده اطلاعات خود را از طریق سامانه اینترنتی www.sarshomari95.ir وارد کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :