موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/101860 :کد

مهاجران آوارگان در لیبی

مهاجران و آوارگان در لیبی با خطر آدم ربایی مواجه هستند

  پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ — ۱۶:۵۶
تعداد بازدید : ۲۹۵   
 تحلیل ایران -مهاجران و آوارگان در لیبی با خطر آدم ربایی مواجه هستند

روزنامه تایمز روز پنجشنبه در گزارشی نوشت: مهاجران و آوارگان قاره آفریقا برای رسیدن به خاک اروپا از طریق کشور لیبی، علاوه بر خطر غرق شدن در دریای مدیترانه، با خطر تجاوز، آدم ربایی و گرسنگی مواجه هستند.

روزنامه تایمز روز پنجشنبه در گزارشی نوشت: مهاجران و آوارگان قاره آفریقا برای رسیدن به خاک اروپا از طریق کشور لیبی، علاوه بر خطر غرق شدن در دریای مدیترانه، با خطر تجاوز، آدم ربایی و گرسنگی مواجه هستند.

 

به گزارش تحلیل ایران،   تایمز نوشت: نصرت دختر 16 ساله سومالیایی که روی عرشه قایق نجات ایتالیایی «دیگنیتی 1» دراز کشیده، می گوید: اگر زمانی که به شما تجاوز شود، باردار شوی، آن قدر شما را می زنند تا بچه ات را از دست بدهی.


این روزنامه افزود: چند دقیقه پیشتر او به همراه شماری دیگری از یک قایق که در حال غرق شدن در دریای مدیترانه بود، نجات داده شده بود.


تایمز ادامه داد: درحالی که پزشکان برای معالجه افرادی که اطراف وی بی هوش هستند، مشغول می باشند، نصرت از جریان دستگیری اش در لیبی، قبل از آنکه به اروپا سفر کند سخن می گوید.
این روزنامه به نقل از وی نوشت: من را به خانه ای بردند که پر از کودک بود.

 

در آنجا مردهای مسلح ما را با لوله کتک می زدند. در این میان دو دختر برای تجاوز انتخاب شدند؛ در این میان حتی برخی دیگر در مقابل دریافت غذا اظهار تمایل می کردند تا به آن ها تجاوز شود.


تایمز نوشت: اظهارات نصرت مربوط به محلی است که سایر آوارگان از آن به عنوان «گودال» یاد می کردند. یک زندان زیرزمینی در بنی ولید واقع در 110 مایلی طرابلس که در آنجا آدم ربایان، زنان و خانواده ها را به اسارت برده و شکنجه می دهد تا از خانواده هایشان بابت آزادی آن ها اخاذی کنند.


این روزنامه افزود: بسیاری از زنانی که از این مهلکه نجات پیدا کرده اند، می گویند که خانواده هایشان مجبور به پرداخت 8هزار دلار بابت آزادی شان شده و یا آدم ربایان از شکنجه آن ها خسته شده بودند.


تایمز نوشت: بدن بسیاری از مهاجران پر از آثار شلاق و سوزاندن بود. یک پسربچه اهل اتیوپی که بدنش پوست و استخوان بود، گفت که آدم ربایان او را مدتها گرسنه نگه داشتند.


این روزنامه انگلیسی عنوان کرد: در حالی که سازمان بین المللی مهاجرت، شمار آوارگان و مهاجران از کشور های مصر، نیجر، سودان و نیجریه در لیبی بالغ بر یک میلیون نفر تخمین می زند، بازار قاچاق انسان برای باندهای تبهکار داغ است.


تایمز افزود: هر چند مهاجرانی که از کشورهای زیر صحرا آفریقا برای عبور غیرقانونی به لیبی، 300 دلار به قاچاقچیان محلی رشوه می دهند، اما همچنان در مسیر و در خود لیبی با خطر اخاذی از سوی آدم ربایان مواجه هستند. با این حال اگر بتوانند از دست آن ها فرار کرده و یا آزاد شوند بایستی خودشان را به سواحل شمالی رسانده و دوباره به قاچاقچیان بابت بلیت سفر به ایتالیا پول دهند.


این روزنامه انگلیسی افزود: نصرت می گوید که دوستش بصره به دلیل اینکه توان جسمانی لازم برای سفر از جنوب صحرا آفریقا به سمت طرابلس را نداشته از سوی قاچاقچیان با گلوله کشته شده است. او گفت که یکی از 400 اسیری بوده که از سوی آدم ربایان اسیر و وادار شده تا با خانواده اش تماس بگیرد تا صدای شکنجه وی را شنیده و هزینه ی آزادی اش را بپردازند.


تایمز نوشت: او می گوید زمانی که آدم ربایان دریافتند او هیچ خانواده ای که پول کافی داشته باشد ندارد او را آزاد کردند. او که از اسارت دوباره اش می ترسید، اولین قایق به سمت اروپا را سوار شد و روز یکشنبه نجات یافت.


این روزنامه انگلیسی افزود: دست کم 140 هزار مهاجر در سال جاری با پرداخت چند صد دلار به قاچاقچیان، سوار قایق های ناامن شده تا خودشان را به ایتالیا برسانند.


تایمز عنوان کرد: درحالی که قاچاقچیان درصدد سودجویی از شرایط مناسب آب و هوایی بودند تا هزاران مهاجر را روانه دریا کنند، 50 نفر طی روزهای دوشنبه و سه شنبه گذشته جانشان را در مدیترانه از دست دادند.


این روزنامه افزود: در سال جاری میلادی دست کم 3هزار و یک صد نفر در جریان عبور از دریای مدیترانه جان خود را از دست دادند که این رقم مرگبارترین سال تاریخ مهاجرت را رقم می زند.


تایمز نوشت: بشیر 17 ساله می گوید بسیاری از آن هایی که مهاجرت می کنند از سر ناچاری، فقر و فرار از جنگ است. وی افزود که گروه تروریستی الشباب تلاش کردند تا او را وادار به همکاری به آن ها کند.


این روزنامه به نقل از بشیر نوشت: الشباب من را مجبور کرد تا سربازشان شوم؛ اما من نمی خواستم. به همین دلیل مجبور شدم از سه کشور برای رسیدن به لیبی عبور کنم. امروز هم نزدیک بود غرق شوم. اگر ضرورتی نداشت، این کار را نمی کردم.


تایمز نوشت: او نیز مانند نصرت دو ماه را در گودال بنی ولید سپری کرده است و می گویند برخی از اسرا بالغ بر یک سال در آنجا زندانی بودند.


این روزنامه انگلیسی افزود: او گفت که به همراه دوستش عنان مجموعاً 7هزار دلار بابت آزادی شان پرداخت کرده اند تا آزاد شوند. بشیر افزود که خانواده اش پس ازآنکه صدای او را در حین شکنجه با شوک برقی شنیدند، این باج را پرداخت کردند.


تایمز ادامه داد: سالومه 30 ساله نیز می گوید زمانی که رابط ما 400 دلاری را که بایستی بابت سفرمان از سودان به طرابلس به قاچاقچیان نپرداخت، آن ها ما را به آدم ربایان تحویل دادند.
این روزنامه به نقل از وی افزود: در آنجا همه را کتک می زدند، با آن هایی که تلاش می کردند مقاومت کنند برخورد شنیع تری می شد. بر روی آن ها نفت می ریختند و به آتش می کشیدند.
تایمز اضافه کرد: او گفت که توانست با چانه زنی با قاچاقچیان خودش و برادرش عمر را با پرداخت 200 دلار از مهلکه نجات دهد. وی در همین حال گفت که برخی قاچاقچیان «خوب» از کار آدم ربایان به ستوه آمده اند چون در کارشان اختلال ایجاد می کنند.


ایرنا نوشت:

این روزنامه انگلیسی افزود: نیکلاس پاپاکریسوستومو از کادر پزشکان بدون مرز گفت که جامعه جهانی بایستی تلاش کند تا گزینه های دیگری را در اختیار مردم قرار دهد تا آن ها را از انجام این سفرهای خطرناک بر حذر دارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :