موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/101897 :کد

با حضور کارشناسان:

برگزاری کنفرانس "دین برعلیه تروریسم" در مسکو

  پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ — ۲۲:۰۱
تعداد بازدید : ۲۸۰   
 تحلیل ایران -برگزاری کنفرانس "دین برعلیه تروریسم" در مسکو

کنفرانس " دین برعلیه تروریسم" امروز (پنج شنبه)در دانشگاه دوستی ملل مسکو با حضور کارشناسانی از ۶۰ کشور جهان آغاز برگزار شد.

کنفرانس " دین برعلیه تروریسم" امروز (پنج شنبه)در دانشگاه دوستی ملل مسکو با حضور کارشناسانی از 60 کشور جهان آغاز برگزار شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، بطور مشترک دانشگاه دوستی ملل و سفارت جمهوری قزاقستان درمسکو سازماندهی این کنفرانس را برعهده گرفتند. دراین کنفرانس کارشناسان ، دانشمندان ، علماء و رهبران دینی و دیپلمات ها از روسیه ، اروپا، آسیا و آفریقا و همچنین دانشجویان دانشگاه دوستی ملل از شصت کشور جهان منجمله سوریه ، ایران، فرانسه، کلمبیا، افغانستان ، نیجریه و کشورهای دیگر حضور دارند.


حاضرین کنفرانس مسئله تهدید جهانی تروریسم و تدابیر ممکنه مقابله با آن را بررسی کردند. دراین مراسم مراد تاژین سفیر قزاقستان در مسکو ، محمد سلام محمدوف معاون دفتر ریاست جمهوری روسیه، الیاس اوماخانف معاون رئیس شورای فدراسیون روسیه، راویل عین الدین رئیس شورای مفتیان روسیه و بسیار دیگر از شخصیتها شرکت کرده اند.هدف این کنفرانس تدوین توصیه های کلی  جهت شکل گیری الگوی امنیتی جدید بر مبنای گفتگوی موثر رهبران دینی و شخصیتهای سیاسی در راستای جستجوی پاسخ مشترک به تهدیدات و چالش ها است.


در این کنفرانس پیام پوتین ، همچنین رئیس شورای فدراسیون روسیه و اسقف اعظم کریل نیز قرائت شد. در پیام پوتین به نقش علمای دین و نخبگان جوامع در ترویج فرهنگ صلح و مبارزه با افراط گرائی تاکید نموده و در این راستا بر ضرورت گفتگو همکاری میان ادیان نیز اشاره کرد.مهدی سنایی سفیر کشورمان در مسکو هم یکی دیگر از سخنران بود که گفت:


بشریت امروز باید به جوهر مشترک تمام ادیان الهی که همان یکتاپرستی و اخلاق مداری می باشند ، توجه ویژه ای داشته باشد که این امر با دو روش محقق می گردد یکی پشتازی و ترغیب علمای دینی به آموزه های اصیل دینی و مشترکات ادیان و دیگر ایجاد گفتگوهای حقیقی میان گروه های دینی و سیاسی در جهت فهم مشترکات دینی ، اجتماعی با هدف ایجاد همزیستی مسالمت آمیز و صلح است.وی افزود: آقای حسن روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران در سال 2014 در سازمان ملل متحد (مجمع عمومی) پیشنهاد کرد ائتلاف بین المللی علیه خشونت و تروریسم شکل گیرد.


سنایی بابیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه با درک صحیح و به موقع از تحولات منطقه و طرح جدید خاورمیانه بزرگ آمریکایی در منطقه، وارد عمل شدند و امروزه در صف مقدم مبارزه با افراط گرائی و تروریسم ، قرار گرفته اند خاطرنشان کرد: تاکنون تلاشهای مشترک و قابل توجهی در جهت ایجاد ثبات و بازگشت امنیت و صلح به منطقه خاورمیانه ب ه عمل آورده اند. مرکز هماهنگی وتبادل اطلاعات برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در بغداد با حضور فعال چهار کشور ایران ، روسیه ، عراق و سوریه از مدتها پیش راه اندازی شده است اگر نبود این همکاری های های مشترک این دو کشور در کنار همراهی برخی نیروهای مردمی و سیاستمداران دلسوز،ما باید امروز شاهد انتشار گسترده گروه های تروریستی در بسیاری از پایتخت های کشورهای منطقه بودیم
وی ادامه داد: ما اطمینان داریم که اگر تحرکات این جریان های افراطی در سوریه ، عراق و شمال آفریقا، مهار نشوند در آینده نزدیک باید با آنها در آسیای مرکزی و قفقاز مواجه شویم.


ایسنا نوشت: سفیر کشورمان در مسکو گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران درباره راه حل درگیری های کنونی در خاورمیانه و غرب آسیا همواره تاکید بر ایجاد گفتگو و راهکارهای مسالمت آمیز بوده است. ولی متاسفانه برخی از بازیگران منطقه ای و بین المللی با استفاده ابزاری از تروریسم در جهت رسیدن به اهداف و منافع خاص خود می باشند و گروه های تروریستی را به خوب و بد تقسیم می کنند. سنایی خاطرنشان کرد:آنها به دنبال تغییر دولت ها و مرزهای قانونی کشورها بوده و شیوه تغییر رژیم های منطقه را به عنوان یک شیوه ناصحیح در جامعه بین المللی پایه گذاری کردند که آثار و پیامده های این رویکرد ها بجز رواج هرج و مرج و نابسامانی در داخل  برخی کشورهای و منطقه نبوده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :