موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/101924 :کد

جاسوسی از کاربران

یاهو به اتهام همکاری در جاسوسی از کاربران واکنش نشان داد

  جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ — ۰۱:۳۶
تعداد بازدید : ۳۱۶   
 تحلیل ایران -یاهو به اتهام همکاری در جاسوسی از کاربران واکنش نشان داد

براساس گزارش منتشر شده از سوی خبرگزاری رویترز، شرکت یاهو بنابر درخواست آژانس امنیت ملی و FBI در آمریکا از کاربرانش جاسوسی میکند.

روز گذشته در خبرهای سایت خواندید که براساس گزارش منتشر شده از سوی خبرگزاری رویترز، شرکت یاهو بنابر درخواست آژانس امنیت ملی و FBI در آمریکا، امکان دسترسی این دو سازمان به ایمیل های کاربرانش را فراهم کرده است. حال یاهو سکوت خود را شکسته و نسبت به این خبر واکنش نشان داده است.

به گزارش تحلیل ایران،  در این گزارش رویترز ادعا شده بود که یاهو نرم افزاری خاص را طراحی کرده که امر نظارت بر ایمیل ها را ساده می کند. یاهو طی نخستین ساعات انتشار این خبر هیچ واکنشی نشان نداد و تنها به ذکر اینکه این شرکت قانونمند است و از قوانین موجود در آمریکا پیروی می کند بسنده کرد.


اما این شرکت حالا سکوت را شکسته و توضیحات بیشتری را ارائه کرده و گفه این گزارش گمراه کننده است.

سخنگوی شرکت یاهو در واکنش به این اتهام اینطور گفته که:
این گزارش گمراه کننده است. ما هرگونه درخواست دولتی برای دسترسی به اطلاعات کاربران را با دقت زیاد بررسی می کنیم تا میزان افشای اطلاعات به حداقل میزان ممکن برسد. اسکن ایمیل ها به نحوی که در این گزارش ادعا شده به هیچ وجه در سیستم ما وجود ندارد.

نکته جالب توجه اینجا است که در بیانیه یاهو، به صراحت اعلام نشده که این شرکت با نهادهای امنیتی در آمریکا همکاری نداشته است و تنها اعلام شده که چنین سیستمی در حال حاضر در یاهو وجود ندارد. اما این بدان معنا نیست که چنین روشی برای اسکن ایمیل ها هیچ گاه در یاهو استفاده نشده!

در بخش دیگری از گزارش رویترز ذکر شده که افشای اطلاعات کاربران با موافقت مدیریت ارشد یاهو و شخص ماریسا مایر، مدیرعامل این شرکت انجام شده است.


همچنین گفته شده که اعضای تیم امنیتی در یاهو از اجرای این طرح بی خبر بوده اند و وقتی طی بازرسی های امنیتی روزانه متوجه وجود آن شدند، ابتدا گمان کردند که هکرها برنامه ای برای اسکن ایمیل ها وارد شبکه یاهو کرده اند.

تابناک نوشت: هرچند یاهو توضیحات اندکی در این باره ارائه کرده، اما هنوز هم ابهامات زیادی در این باره وجود دارد و باید منتظر بود و دید که آیا این رسوایی به تیر خلاصی برای این شرکت رو به افول تبدیل می شود یا خیر.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :