موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/101948 :کد

آتش بس یمن

موافقت انصارالله با برقراری آتش بس ۷۲ ساعته در یمن

  جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ — ۰۵:۰۸
تعداد بازدید : ۲۶۸   
 تحلیل ایران -موافقت انصارالله با برقراری آتش بس ۷۲ ساعته در یمن

منابع رسانه ای خبردادند : انصارالله موافقت اولیه خود را با آتش بس پیشنهادی اسماعیل ولد الشیخ فرستاده ویژه سازمان ملل در بحران یمن موافقت کرد.

منابع رسانه ای خبردادند : انصارالله موافقت اولیه خود را با آتش بس پیشنهادی اسماعیل ولد الشیخ فرستاده ویژه سازمان ملل در بحران یمن موافقت کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران منابع آگاه هیات مشترک گروه انصار الله و حزب صالح جمعه اعلام کردند این هیات موافقت اولیه خود را با پیشنهاد مزبور برای برقراری آتش بس 72 ساعته به منظور ازسرگیری دورجدید گفت و گوهای صلح اعلام کردند.


این منابع روز پنج شنبه خبر داده بودند ولدالشیخ در دیدار مشترک با این هیات در مسقط پیشنهاد برقراری این آتش بس 72ساعته و ازسرگیری آتش بس قبلی مورد توافق در بهار سالجاری را مطرح کرده بود.


این منابع افزودند: هیات مزبور موافقت خود را مشروط به توقف همه عملیات هوایی ، دریایی و پروازهای تجسسی ائتلاف به رهبری عربستان علیه یمن عنوان کردند.


این منابع خاطرنشان کردند: در نشست دیگری که شامگاه پنج شنبه بین ولد الشیخ و هیات انصارلله - صالح برگزار شد، موعد آغاز آتش بس و ازسرگیری هیات نظارت بر اجرای آن (متشکل ازافسرانی ازهردوطرف ومستقر در شهر ظهران عربستان) مورد بحث وبررسی قرار گرفت.


به گفته این منابع آگاه ، دراین نشست هیات انصارالله – صالح برنامه مکتوب خود حول هماهنگی ها و اقدامات امنیتی مورد نظر در استانها به ویژه صنعا را ارایه دادند.


تا ساعت ده پنج شنبه شب هیچ بیانیه رسمی ازسوی طرفین این گفت و گوها (انصارلله و ولدالشیخ) درباره این خبرها منتشر نشده است.


ولدشیخ روز چهارشنبه برای ارائه طرح بین المللی برای حل بحران یمن به مسقط رفت و فورا با یوسف بن علوی که نقش میانجی را برای گروه انصارلله ایفا می کند، دیدار وگفت وگوکرد.


ایرنا نوشت : منابع دولتی به آناتولی گفتند که ولدالشیخ در ریاض نیز با چندین نشست مشترک با گروه منصور هادی موفق به جلب موافقت اولیه هیات ریاض با این طرح جدید وآتش بس پیشنهادی شده است.


مسقط پایتخت عمان روز گذشته شاهد تحرکات دیپلماتیک وسیعی همزمان با حضو ولدالشیخ درآنجا بود که از این جمله می توان به دیدارسفیر چین با محمد عبدالسلام و تعداد دیگری از اعضای هیات انصارلله و نیز دیدار سفیر فرانسه در یمن با نمایندگان حزب صالح اشاره کرد.


ناظران براین باورند که این بار تلاش های ولد الشیخ برای حل بحران با موفقیت مقرون می شود و وی دورجدیدی از گفت گوها را نیز آغاز می کند ولی این دور مذاکرات مانند طولانی نخواهد بود و تنها مشتمل بر امضای توافق صلح خواهد بود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :