موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/101960 :کد

پس از رای شورای امنیت

وعده دبیر کل جدید سازمان ملل در نخستین سخنرانی

  جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ — ۰۷:۳۴
تعداد بازدید : ۲۰۹   
 تحلیل ایران -وعده دبیر کل جدید سازمان ملل در نخستین سخنرانی

آنتونیو گوتیرس پس از رای شورای امنیت نخستین سخنرانی اش را ایراد کرد.

آنتونیو گوتیرس پس از رای شورای امنیت نخستین سخنرانی اش را ایراد کرد.

 
به گزارش تحلیل ایران، آنتونیو گوتیرس پس از رای شورای امنیت نخستین سخنرانی اش را به چهار زبان انگلیسی، فرانسه، اسپانیایی و پرتغالی ایراد کرد.وی گفت: برای بیان احساسم دو کلمه کافی است: تواضع و تشکر.گوتیرس افزود که جهان با مشکلات بی شماری دست و پنجه نرم می کند و سازمان ملل چالش های زیادی پیش رو دارد.
 
او گفت که شورای امنیت با سرعت و اجماع وی را برگزیده و ابراز امیدواری کرد که این موضوع نمادی باشد از وفاق و همبستگی شورای امنیت برای مقابله با چالش های عصر حاضر. وی وعده داد که تمام تلاش خود را برای کمک به مردم آسیب پذیر، قربانیان جنگ، تروریسم و بی عدالتی به کار ببندد.
 
میزان نوشت: گوتیرس، سیاستمدار سوسیالیست هوادار نهادهای اروپایی به شمار می رود. وی نخست وزیر پرتغال و کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان بود و روابط دوستانه ای با بان کی مون، دبیرکل فعلی سازمان ملل دارد. بان کی مون با استقبال از انتخاب گوتیری، وی را «بهترین گزینه» برای جانشینی اش خواند و گفت: ما در طول دوران طولانی و ممتاز خدمت او به عنوان کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان با هم کار کردیم. او شفقت عمیق خود را نسبت به میلیون ها نفری که ناگزیر به ترک خانه هایشان شده اند نشان داد.

شورای امنیت روز پنجشنبه به اتفاق آرا آنتونیو گوتیرس را به عنوان نامزد پیشنهادی برای تصدی دبیرکلی سازمان ملل متحد برگزید.قرار است هفته آینده مجمع عمومی سازمان ملل دبیرکلی گوتیرس را به رای بگذارد. اگرچه عمدتا این رای گیری جنبه نمایشی دارد. به این ترتیب به احتمال قریب به یقین گوتیرس نهمین دبیرکل سازمان ملل خواهد بود.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :