موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/101974 :کد

کمیتۀ نوبل :

جایزۀ صلح نوبل از آن کیست؟

  جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ — ۱۰:۲۸
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -جایزۀ صلح نوبل از آن کیست؟

برندۀ جایزۀ صلح نوبل ۲۰۱۶ قرار است روز جمعه در اسلو، پایتخت نروژ، اعلام شود.

برندۀ جایزۀ صلح نوبل 2016 قرار است روز جمعه در اسلو، پایتخت نروژ، اعلام شود.


به گزارش تحلیل ایران، برندۀ این جایزۀ بیش از یک میلیون دلاری که نامش تا زمان اعلام محرمانه باقی می‌ماند، در سال 2016 از میان فهرستی متشکل از 228 نفر و 148 سازمان انتخاب شده‌است.نام مذاکره‌کنندگان برنامۀ انرژی اتمی ایران در فهرست افرادی قرار دارد که بیشترین شانس را برای بردن این جایزه دارند.

 

نام دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، در فهرست اولیۀ نامزد‌های جایزۀ صلح به چشم می‌خورد. گفته می‌شود وی از شانس بسیار کمی برای کسب این جایزه به خاطر طرح «صلح سخت از طریق ایدئولوژی قدرت» برخوردار است.گفته می‌شود گروه نیروهای داوطلب امدادرسان «کلاه‌سفید» سوریه شانس زیادی برای تصاحب این جایزه دارد.

 

پرس تی وی نوشت: این گزینه‌ها در حالی مطرح می‌شود که کمیتۀ نوبل به اتخاذ تصمیماتی بر خلاف انتظارات و حتی انتخاب‌هایی برگرفته از تأثیرات سیاسی شهرت دارد.سال گذشته «کمیتۀ چهارجانبۀ مذاکرات ملی تونس» برندۀ جایزۀ صلح نوبل شد؛ گروهی که در روند گذار به دموکراسی در تونس عملکردی موفق داشت؛ این در حالی است که بسیاری از گمانه‌زنی‌ها پیش از آن حاکی بود آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، به خاطر سیاست درهای باز برای پذیرش پناهجویان، احتمالاً برندۀ جایزۀ صلح نوبل 2015 خواهد شد.

 

چگونه فهرست نامزدان جایزۀ صلح نوبل تهیه می‌شود؟


افراد و سازمان‌های مورد اعتماد کمیتۀ نوبل در سراسر جهان، نامزدهای خود را تا تاریخ اول فوریه سال اعطای جایزه، به این کمیته معرفی می‌کنند.کمیتۀ نوبل سپس به بررسی همۀ این نامزدها می‌پردازد؛ کمیته‌ای که پارلمان نروژ، 5 عضو آن را  پیش از تهیۀ فهرست 20 تا 30 نفرۀ نهایی انتخاب می‌کند.بعد از این مرحله، گروهی از مشاوران نروژی و بین‌المللی گزارش‌های خود را به صورت مستقل دربارۀ این فهرست 20 تا 30 نفره ارائه می‌کنند؛ پس از آن کمیتۀ نوبل این فهرست را کوتاه‌تر می‌کند.

 

تصمیم نهایی دربارۀ اعطای جایزۀ صلح نوبل در آخرین نشست اعضای کمیته که معمولاً اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر (شهریور/مهر) برگزار می‌شود، اتخاذ می‌شود.گفتنی است، در صورتی که انتخاب برندگان جایزۀ صلح نوبل به اتفاق آراء صورت نگیرد، اکثریت آراء کمیته برای اعطای این جایزه لحاظ می‌شود.پس از اعلام برندۀ جایزۀ صلح نوبل، این جایزه در تاریخ 10 دسامبر (20 آذر)، سالروز مرگ آلفرد نوبل، اعطا می‌شود.جایزه صلح نوبل اولین بار در سال 1901 اعطا شده‌است.

                               

جایزه     صلح     نوبل     نامزد     نروژ     کمیته


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :