موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/102004 :کد

ولایتی:

سفر دکتر روحانی به کشورهای آسیایی در راستای منویات رهبری است

  جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۵
تعداد بازدید : ۲۴۹   
 تحلیل ایران -سفر دکتر روحانی به کشورهای آسیایی در راستای منویات رهبری است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی ، رئیس جمهوری به کشورهای جنوب شرق آسیا در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر نگاه بر شرق است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی ، رئیس جمهوری به کشورهای جنوب شرق آسیا در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر نگاه بر شرق است.

 

به گزارش تحلیل ایران، علی اکبر ولایتی عصر پنجشنبه پس از دیدار با هیات اقتصادی سوریه در جمع خبرنگاران افزود: سفر رئیس جمهوری به کشورهای ویتنام، مالزی و تایلند سفر بسیار مهمی است.


وی افزود: بر اساس خط مشی ای که رهبر معظم انقلاب ترسیم فرموده اند مبنی بر اینکه نگاه به شرق داشته باشیم، ضرورت دارد که ما به این موضوع اهمیت دهیم.


ولایتی ادامه داد: نگاه به شرق مستلزم توسعه روابط با کشورهای آسیایی است از این رو دیدارهای انجام شده در این سفر ارزشمند است. 


رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: سفر رئیس جمهوری به ویتنام با توجه به سابقه انقلابی آن و توسعه اقتصادی که داشته اند اهمیت دارد، همچنین سفر به مالزی هم به عنوان کشور مهم اسلامی و عضو مهم «آ س آن» قابل توجه است.


ولایتی یادآور شد: حضور رئیس جمهوری در تایلند برای برگزاری مجمع کشورهای آسیایی از لحاظ منطقه ای و قاره ای ارزشمند است.


رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام،
ادامه داد: سفر اخیر رئیس جمهوری، حکایت از این دارد که سیاست خارجی ایران بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب سیاستی فراگیر است که فقط منحصر به غرب نیست.


وی افزود: با توجه به اینکه آینده دنیا بیش از غرب در آسیا رقم خواهد خورد، بنابراین زمینه سازی برای آینده روابط قاره ای بسیار مهم است.

**عربستان باید با همسایگان خود حسن همجواری داشته باشد
ولایتی درباره مانور عربستان در خلیج فارس گفت: عربستان در سوریه، لبنان و عراق دست به کارهای نمایشی زد و شکست خورد، تا زمانی که آنها با کشورهای منطقه سر جنگ داشته باشند ضرر می کنند و شکست خواهند خورد مگر آنکه دیدگاه خود را تغییر دهند.


ولایتی تاکید کرد: عربستان باید با همسایگان خود حسن همجواری داشته باشد و در مسائل داخلی آنها دخالت نکند.


رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که به نظر می رسد روسیه با آمریکا در مورد آتش بس در سوریه به توافق نرسیده اند و قرار است ترکیه با روسیه در مورد سوریه وارد مذاکره شود؟ گفت: باید به مردم و دولت سوریه مجال داده شود تا با تروریست مقابله شود.


وی ادامه داد: سوریه در مذاکرات صلح حاضر شد ولی آمریکایی ها با بمباران دیرالزور آتش بس را شکستند.


حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در نخستین مقصد از سفر به کشورهای جنوب شرق آسیا عصر چهارشنبه به وقت محلی در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی وارد فرودگاه «نوی بای» در هانوی پایتخت ویتنام شد و امروز با مقامات این کشور دیدار و گفت وگو کرد.


رئیس جمهوری در ادامه سفر خود به منطقه آسیای جنوب شرقی، روز جمعه و پس از ‏پایان سفر رسمی به ویتنام، عازم کوالالامپور پایتخت مالزی می شود و در سفر به مالزی با مقامات این کشور دیدار می کند.


ایرنا نوشت:رئیس جمهوری همچنین در ادامه ‏سفر خود به منطقه آسیای جنوب شرقی برای شرکت در دومین اجلاس سران مجمع گفت وگوی ‏همکاری های آسیا «ACD» راهی بانکوک پایتخت تایلند می شود.‏


روحانی در دومین اجلاس سران مجمع گفت وگوی همکاری های آسیا‎ (ACD) ‎که متشکل از 34 کشور ‏آسیایی است، ضمن سخنرانی، مواضع کشورمان را تبیین و در حاشیه اجلاس نیز دیدارهایی با مقام های ارشد ‏شماری از کشورها خواهد داشت.


این اجلاس با هدف رشد و توسعه در قاره آسیا، 8 تا 10 اکتبر (17 تا 19 مهرماه) در بانکوک برگزار ‏می شود‎.‎


مجمع گفت وگوی همکاری آسیا سال 2002 در جهت تعامل نزدیک تر اتحادیه اقتصادی اروپا و آسیا، ‏شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس، انجمن ملل آسیای جنوب شرقی و اتحادیه کشورهای ‏جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) تأسیس شد‎.‎


افزایش همکاری های اقتصادی و رشد و توسعه کشورهای آسیایی، همکاری های فرهنگی، گردشگری، ‏کشاورزی، محیط زیست و حمل و نقل از جمله اهداف این مجمع به شمار می رود‎.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :