موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دولت

a/102008 :کد

روحانی در نشست مشترک مطبوعاتی

توافق ایران و مالزی برای توسعه روابط دو جانبه

  جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ — ۰۶:۲۰
تعداد بازدید : ۲۵۹   
 تحلیل ایران -توافق ایران و مالزی برای توسعه روابط دو جانبه

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که تهران و کوالالامپور مصمم هستند سطح روابط خود را به دوره قبل از تحریم‌ها بازگردانند.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که تهران و کوالالامپور مصمم هستند سطح روابط خود را به دوره قبل از تحریم‌ها بازگردانند.

 


به گزارش تحلیل ایران، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترک مطبوعاتی با محمد نجیب رزاق نخست وزیر مالزی در کوالالامپور  اظهارداشت: ما همچنین تصمیم داریم سال 2016 میلادی را به سال تحرک در توسعه و تقویت روابط مشترک در حوزه های اقتصادی ، سیاسی ، علمی و فرهنگی مبدل کنیم.


روحانی که پس از مذاکرات خصوصی با نخست وزیر مالزی و شرکت در نشست مشترک هیئت‌های عالیرتبه دو کشور، با خبرنگاران سخن می‌گفت، با ابراز قدردانی از میهمان نوازی ملت و دولت مالزی، اظهارداشت: روابط با آسیا و از جمله کشور دوست و برادرمان مالزی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ، جایگاه ویژه‌ای دارد.


رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ایران و مالزی دارای روابط بسیار خوب و برادرانه‌ای بوده اند اما در سالهای اخیر به دلیل تحریمها، روابط اقتصادی دو کشور کاهش یافته است، گفت: امروز تصمیم گرفتیم سطح روابط را در مرحله نخست به دوره پیش از تحریم‌ها بازگردانیم و در مرحله بعد نیز بسرعت آن را به دو برابر افزایش دهیم.


روحانی اظهارداشت:ما علاقه مندیم در شرایط پسابرجام و پساتحریم که سرمایه‌گذاری‌های فراوانی به سمت ایران سرازیر شده، مالزی هم در بخش‌های مختلف حضور داشته باشد.فضای بسیار خوبی برای فعالیت و سرمایه گذاری ایرانیان در مالزی و مالزیایی ها در ایران وجود دارد که دو دولت از این مسیر حمایت و پشتیبانی می کنند.


تسنیم نوشت: روحانی با بیان اینکه در دو نشستی که با نخست وزیر مالزی داشتیم درباره راههای حرکت سریع در روند همکاریها گفت‌و‌گو و تبادل نظر کردیم، گفت: مهمترین مساله تسریع در تحرک بخشیدن به روابط بانکی دو کشور است .ما همچنین باید بخش‌های خصوصی دو کشور را از ظرفیت‌های مشترک به طور کامل مطلع کنیم.


وی افزود: ایران از سرمایه گذاری شرکتهای مالزیایی در بخش های نفت، گاز و پتروشیمی حمایت می‌کند. دو کشور همچنین می توانند در زمینه صنایع غذایی حلال با هم مشارکت و همکاری کنند.رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با اشاره به پیشرفتهای ایران و مالزی در فناوری‌های پیشرفته، گفت: دو کشور توافق کردند که همکاری‌های خود را در بخش‌های دانشگاهی و فناوری توسعه بخشند.


روحانی در ادامه به تقویت همکاری‌های دو کشور در عرصه توریسم و گردشگری اشاره کرد و افزود: ایران و مالزی دارای جذابیت‌های توریستی هستند و مردم دو کشور می‌توانند از این جاذبه‌ها لذت ببرند. همچنین زمینه‌های فراوانی برای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت توریسم ایران وجود دارد که ما از مشارکت سرمایه گذاران مالزیایی در این زمینه استقبال می‌کنیم.


وی به موضوع روغن پالم که مالزی یکی از صادرکنندگان آن است، اشاره و با بیان اینکه نخست وزیر مالزی اشاره دارند که مالزیایی‌ها از این روغن استفاده و سلامتی آنان نیز خوب است، گفت: برای تبیین ویژگی‌های این روغن از لحاظ سلامتی، ما منتظر سفر هیئتی از طرف مالزی به ایران هستیم.


رئیس‌جمهوری اسلامی ایران گفت‌و‌گو درباره دنیای اسلام و مسایل منطقه را از دیگر محورهای تبادل نظر با نخست وزیر مالزی دانست و افزود: موضوع اختلافات ناخواسته‌ای که از طرف دشمنان به جهان اسلام تحمیل شده به عنوان یک نگرانی مشترک بود و هر دو معتقد بودیم که همه مذاهب اسلامی یک هدف دارند و از یک ریشه و سرچشمه ،نشات گرفته‌اند. همچنین معضل تروریسم به عنوان یک نگرانی مشترک در منطقه و جهان مورد نظر دو طرف بود و تاکید داشتیم که دولت‌ها و کشورها در مبارزه با تروریسم باید از همه ابزارها استفاده کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :