موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی قضایی

a/102010 :کد

مشکلات حبس در کلام رهبر معظم انقلاب

برای کاهش مجازات زندان فکری بکنید

  جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ — ۱۶:۵۹
تعداد بازدید : ۳۱۰   
 تحلیل ایران -برای کاهش مجازات زندان فکری بکنید

مجموعاً زندان یک پدیده‌‌ای نامطلوب است؛ مشکلات زندان، تبعات زندان، تبعاتى که براى خود زندانى پیش مى‌آید، تبعاتى که براى خانواده‌ها پیش مى‌آید، تبعاتى که براى محیط کار پیش مى‌آید.

مجموعاً زندان یک پدیده‌‌ای نامطلوب است؛ مشکلات زندان، تبعات زندان، تبعاتى که براى خود زندانى پیش مى‌آید، تبعاتى که براى خانواده‌ها پیش مى‌آید، تبعاتى که براى محیط کار پیش مى‌آید. بنابراین سیاست قوه‌‌قضائیه را این قرار بدهید و دنبال کنید؛ فکر کنید.

 


به گزارش تحلیل ایران، رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال‌های گذشته طی فرازهای مختلفی به ویژه در دیدارهای سالانه رئیس و مسئولان عالی دستگاه‌ قضایی با معظم له، همواره به مسئله زندان‌ و مجازات حبس پرداخته‌اند و مشکلات زندان و تبعات آن برای خانواده‌های زندانیان را مورد توجه قرار داده‌اند.


بخشی از بیانیات رهبر معظم انقلاب در دیدارهای سالیانه رئیس و مسئولان عالی قضایی در سال‌های 83، 87، 90، 91، 94 و 95 به شرح زیر است:


** برای مجازات‌های جایگزین زندان، برنامه‌ریزی شود (دوره دوم ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی بر قوه‌قضائیه)

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، نهم تیر امسال در دیدار رئیس و مسئولان عالی قضایی با معظم‌له که به مناسبت هفته قوه‌قضائیه انجام شد، برنامه‌محوری و زمان‌بندی برای اجرای برنامه‌ها، پیشگیری از جرم و اصلاح قوانین را از جمله الزامات بسیار بالای قوه قضاییه و خروجی مطلوب این قوه برشمردند و با تأکید مجدد بر لزوم کاهش مجازات حبس گفتند: باید با استفاده از افراد صاحبنظر و کارشناسان مجرب، برای مجازات‌های جایگزین زندان برنامه‌ریزی و طراحی شود.


** افزایش تعداد زندانیان واقعا تأسف‌بار است( دوره دوم ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی بر قوه‌قضائیه)

رهبر انقلاب همچنین در دیداری که رئیس و مسئولان عالی دستگاه قضا در تاریخ هفتم تیر سال 94 به مناسبت هفته قوه‌قضائیه با معظم‌له داشتند، افزایش تعداد زندانیان را واقعاً تأسف بار خواندند و افزودند: این مسئله از زوایای مختلف مالی، خانوادگی، اخلاقی و اجتماعی هزینه ساز است و باید با تمرکز بر راه حل‌های مختلف، برای علاج آن فکری جدی کرد.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه و آسیب‌شناسی و تقویت شوراهای حل اختلاف را در افزایش نیافتن تعداد زندانیان، مؤثر خواندند و افزودند: برای مقابله با تبعات منفی افزایش زندانیان مالی و زندانیان مواد مخدر نیز باید دنبال پیشنهادها و راه حل‌های تازه‌ای بود.


** مجازات زندان کاهش یابد و به مجازات‌های دیگر تبدیل شود (دوره اول ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی بر قوه‌قضائیه)

رهبر انقلاب اسلامی در هفتم تیر سال 91 در دیدار رئیس و مسئولان عالی قوه‌قضائیه با معظم‌له به مسئله زندان‌ها اشاره کردند و فرمودند « یک مسئله‌ مهم در مسائل قوه‌‌‌قضائیه، مسئله‌ زندان‌هاست. زندان، یک مجازات است. محبوس کردن انسان، محدود کردن او، یکى از مجازات‌هایى است که در قانون جزائى ما هست، در مواردى در فقه اسلامى هم وجود دارد؛ ایرادى هم ندارد. ما باید کارى کنیم که اولاً این چیزى که به عنوان جزاى عمل و مجازات براى افراد تحقق پیدا میکند، در غیر موارد مجازات، مطلقا تحقق پیدا نکند. البته در قانون مواردى هست که در صورت توجه اتهام، به خاطر دلائلى، بازداشت‌هاى موقتى انجام می‌گیرد؛ اما در این بازداشت‌ها، «موقت بودن» به معناى دقیق کلمه و به آن معنائى که روح قانون متوجه به آن است، باید رعایت شود. ممکن است کسى بگوید خب آقا، پنج ماه، شش ماه هم «موقت» است دیگر. بله، ده سال هم به یک معنا «موقت» است؛ اما آن قانونى که موقت بودن بازداشت را قید می‌کند، کوتاه بودن این زمان در آن مندرج است. یعنى چون چاره‌اى نیست و ناچاریم به خاطر این اتهام، به خاطر دلائل و استدلالى که پشت این حرف هست، بایستى قبل از اثبات جرم، زندانى شود، لیکن باید در کوتاه‌ترین زمان، آن هم با رعایت شرائط قضائى انجام بگیرد. این نکته باید مورد توجه قرار بگیرد.


تسنیم نوشت:در مواردى که مشکلات، مشکلات مالى است و اعسار وجود دارد ـ یکى از بحثهائى که با دوستان داشتیم، این بوده است که آیا باید اعسار اثبات شود تا اینکه مجازات برداشته شود؟ این مسئله مشکلاتى را به دنبال خواهد داشت ـ در آن مواردى که جرمى به معناى واقعى کلمه اتفاق نیفتاده است، نباید ما متوسل به زندان شویم. در مجموعه‌ى قوه‌‌قضائیه کارى کنید که مجازات زندان به حداقل برسد؛ این احتیاج دارد به تدبیر. البته تدابیرى اتخاذ شده؛ بعضى درست، بعضى نادرست ـ که نمی‌خواهیم وارد جزئیات و مسائلش بشویم ـ  لیکن مجموعاً زندان یک پدیده‌‌ای نامطلوب است؛ مشکلات زندان، تبعات زندان، تبعاتى که براى خود زندانى پیش مى‌آید، تبعاتى که براى خانواده‌ها پیش مى‌آید، تبعاتى که براى محیط کار پیش مى‌آید. بنابراین سیاست قوه‌‌قضائیه را این قرار بدهید و دنبال کنید؛ فکر کنید، راه پیدا کنید، علاج‌جویانه؛ یکى باید این باشد که مسئله‌ى زندان حل شود؛ هم از جهت اینکه جنبه‌ مجازاتىِ زندان تبدیل نشود به یک شى‌ء دیگر؛ دوم اینکه هرچه ممکن است، مجازات زندان کاهش پیدا کند و تبدیل بشود به مجازاتهاى دیگر، تا تبعات زندان دامن‌گیر جامعه نشود.»

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :