موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/102036 :کد

وزارت امور خارجه

نمایندگان پارلمان اروپا واقع بین باشند

  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ — ۰۶:۱۷
تعداد بازدید : ۲۶۳   
 تحلیل ایران -نمایندگان پارلمان اروپا واقع بین باشند

استراتژی اتحادیه اروپایی در قبال جمهوری اسلامی ایران پس از توافق هسته ای» در کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا، با مثبت خواندن برخی نکات مطرح شده در این سند، را غیرواقعی خواند

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به تصویب سند راهبردی تحت عنوان «استراتژی اتحادیه اروپایی در قبال جمهوری اسلامی ایران پس از توافق هسته ای» در کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا، با مثبت خواندن برخی نکات مطرح شده در این سند، بخش هایی از آن را غیرواقعی و متاثر از تبلیغات سوء محافل ضدایرانی دانست.

 

 

به گزارش تحلیل ایران ، بهرام قاسمی در پاسخ به این پرسش که «برخی تحلیلگران، سند تصویب شده در کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا را گامی مثبت در راستای عادی سازی روابط این اتحادیه با ایران می دانند. ارزیابی شما از این قطعنامه چیست و چقدر آن را مثبت می دانید؟» گفت: هرچند نکات مثبت و امیدوارکننده ای در این قطعنامه وجود دارد که می تواند به گسترش روابط ایران و اتحادیه اروپایی کمک کند و افق جدیدی را در روابط فیمابین بگشاید؛ اما در متن این مصوبه مواردی بخصوص در زمینه وضعیت حقوق بشر در ایران وجود دارد که با واقعیت های موجود مطابقت ندارد و بخشی از آن متاثر از تبلیغات سوء محافل ضد جمهوری اسلامی ایران است .


وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «طرح ادعاهای اتحادیه اروپا علیه ایران در زمینه حقوق بشر در حالی صورت می گیرد که جمهوری اسلامی ایران همواره ضمن رد این ادعاها، برای گفت وگو با اروپا درخصوص حقوق بشر اعلام آمادگی کرده است. با وجود ادامه رویکرد گذشته از سوی اتحادیه اروپا در زمینه حقوق بشر، چشم انداز گفت وگوهای حقوق بشری را چگونه می بینید؟» گفت: در حالی که قرار است در آینده نزدیک گفت وگوهای حقوق بشری بین ایران و اتحادیه اروپایی برگزار شود، اینگونه موضع گیری ها، سوال برانگیز و غیرسازنده می باشد و هیچ کمکی به ارتقای گفتمان حقوق بشری نمی کند و به شائبه دخالت در امور داخلی کشورمان دامن می زند .


ایرنا نوشت :  وی همچنین در پاسخ به این پرسش که «آیا زمانی برای گفت وگوهای حقوق بشری میان ایران و اروپا تعیین شده است؟»، پاسخ داد: خیر، هنوز تاریخی برای آغاز این گفت وگوها تعیین نشده است.


وی در پایان و در پاسخ به این پرسش که «با توجه به اینکه مصوبات پارلمان اروپایی، ضمانت اجرایی نداشته و صرفا جنبه توصیه ای دارد، طرح برخی نکات منفی در قطعنامه این پارلمان چقدر در آینده روابط تاثیرگذار است؟» گفت: با آنکه مصوبات پارلمان اروپایی جنبه توصیه ای دارد اما بهتر است با واقع بینی بیشتر و آینده نگرانه تر باشد. ما از نمایندگان پارلمان اروپایی و اعضای کمیته روابط خارجی آن پارلمان انتظار داریم با واقع بینی هر چه بیشتر به اینگونه مسایل توجه کنند و از پرداختن به موضوعات نادرست و غیر واقع بینانه که توسط محافل ضد ایرانی القا می شود، با هوشیاری بپرهیزند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :