موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/102131 :کد

بحران اقتصادی در عربستان

بحران اقتصادی در عربستان شدت یافت و طرح های عمرانی لغو شد

  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ — ۱۴:۳۹
تعداد بازدید : ۱۶۷   
 تحلیل ایران -بحران اقتصادی در عربستان شدت یافت و طرح های عمرانی لغو شد

بحران اقتصادی در عربستان به طور روزافزون در حال شدت گرفتن است و همین امر باعث شده تا ریاض در صدد لغو طرح های عمرانی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برآید .

بحران اقتصادی در عربستان به طور روزافزون در حال شدت گرفتن است و همین امر باعث شده تا ریاض در صدد لغو طرح های عمرانی به ارزش 20 میلیارد دلار برآید و بودجه اختصاص یافته برای وزارت خانه ها را به میزان یک چهارم کاهش دهد .

 

به گزارش تحلیل ایران، پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی نبأ به نقل از گزارش جدید تارنمای خبری اقتصادی بلومبرگ نوشت: وضعیت مالی عربستان در نتیجه کاهش قیمت جهانی نفت رو به وخامت گذاشته است . تحلیلگران معتقدند که این رویکرد٬ روند رشد و توسعه اقتصادی را درعربستان کند خواهد کرد.


در این گزارش آمده است: دولت عربستان در حال تجدیدنظر در هزاران طرح عمرانی است که ارزش آن به 260 میلیارد ریال سعودی معادل 69 میلیارد دلار می رسد. ریاض در نظر دارد یک سوم این طرح ها را لغو کند و همچنین می خواهد برخی از وزارت خانه ها را در یکدیگر ادغام کند.


بلومبرگ با اشاره با بحران های اقتصادی و مالی پی در پی در عربستان از زمان به قدرت رسیدن محمد بن سلمان فرزند شاه عربستان و جانشین ولیعهد و وزیر دفاع افزود: با به قدرت رسیدن این شاهزاده سعود٬ی بزرگ ترین کشور صادرکننده نفت در جهان برای مهار کسر بودجه خود اقداماتی را به اجرا گذاشت.


کسری بودجه عربستان در سال 2015 میلادی به 16 درصد رسید که در میان 20 اقتصاد قوی در جهان در بالاترین سطح قرار دارد. دولت سعودی در پرداخت حقوق و دستمزد پیمانکاران تاخیر داشت و میزان یارانه دولت به بخش سوخت کاهش یافت.


بلومبرگ خاطرنشان کرد: محمد بن سلمان در صدد فروش بخشی از سهام شرکت نفتی آرامکو عربستان و تاسیس بزرگ ترین صندوق حاکمیتی است.


رضا آغا کارشناس مسائل اقتصادی خاورمیانه و آفریقا در موسسه 'وی تی بی کاپیتال' گفت: عربستان در حال حاضر باید با قیمت پایین نفت در بازارهای جهانی بسازد و برخی از هزینه های مالی خود را کاهش دهد و با گرفتن وام٬ باقیمانده پروژه های اقتصادی خود را به سرانجام برساند و بر ذخایر ارز خارجی تکیه کند.


عربستان همچنین برای تقویت اقتصاد خود به دنبال راه های دیگری است . به عنوان مثال می خواهد در اوایل ماه آینده میلادی فروش اوراق قرضه جهانی را آغاز کند که پیش بینی می شود از این راه 10 میلیارد دلار به دست آورد.


بلومبرگ در پایان گزارش خود خاطرنشان کرد: عربستان هم اکنون در حال بازنگری در الگوی رشد و توسعه اقتصادی خویش است .

 

ایرنا نوشت: هر چند این موضوع از نظر اقتصادی منطقی به نظر می رسد اما باید پیامدهای اجتماعی احتمالی ناشی از کاهش هزینه ها را نیز باید در نظر گرفت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :