موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی قضایی

a/102185 :کد

معاون رئیس کل دادگستری

در پرونده ستایش متهم به رشد عقلی رسیده بود

  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ — ۲۳:۲۴
تعداد بازدید : ۱۷۴   
 تحلیل ایران -در پرونده ستایش متهم به رشد عقلی رسیده بود

معاون رئیس کل دادگستری استان تهران در خصوص پرونده قاتل ستایش قریشی، وضعیت حقوق کودک در ایران، وضعیت کودکان بازمانده از تحصیل، کار و اتباع بیگانه توضیحاتی را ارائه داد.

 

معاون رئیس کل دادگستری استان تهران در خصوص پرونده قاتل ستایش قریشی، وضعیت حقوق کودک در ایران، وضعیت کودکان بازمانده از تحصیل، کار و اتباع بیگانه توضیحاتی را ارائه داد.

 
 

به گزارش تحلیل ایران، قاضی مظفری در نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن گرامیداشت روز کودک اظهار داشت:‌ موضوع حقوق کودک در ایران پس از انقلاب رشد خوبی داشته و قانون‌گذار چه از لحاظ حقوقی و چه از لحاظ کیفری از اطفال و نوجوانان حمایت‌های خاصی داشته است.

 

 

وی با بیان اینکه ما در خاورمیانه تنها کشوری هستیم که به مفاد پیمان نامه جهانی کودک عمل کرده‌آیم، گفت: ما در خاورمیانه کشور شاخص در بحث حقوق کودک هستیم. ضمن اینکه در دانشگاه‌های ما رشته حقوق کیفری اطفال ایجاد شده و گرایش بسیاری از پایان نامه‌ها موضوع حمایت از حقوق کودک است.

 

 

خبرنگار فارس نوشت: معاون رئیس کل دادگستری استان تهران در امور زندانیان ادامه داد: سال 78 ما 400 تا 500 مددجو در کانون اصلاح و تربیت داشتیم که این رقم در حال حاضر به 150 نفر رسیده است.مظفری در خصوص کودکان بازمانده از تحصیل، کودکان کار و کودکان اتباع بیگانه گفت: در رابطه با اتباع بیگانه حمایت‌های زیادی صورت گرفته و حدود 700 تا 800 هزار نفر از این کودکان باسواد شده‌اند.


دبیر کمیسیون عفو و بخشودگی استان تهران با بیان اینکه بیشتر کودکان اتباع بیگانه را کودکان افغانستانی تشکیل می‌دهند،‌گفت: حمایت از کودکان اتباع بیگانه آنقدر زیاد شده که گاهی برخی ایرانی‌ها شکایت می‌کنند که چرا مثلا برای ثبت‌نام در فلان مدرسه کودک ایرانی باید هزینه زیادی پرداخت کند اما یک کودک افغانستانی رایگان تحصیل می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه در بحث کودکان کار شهرداری تهران مسئولیت کار را بر عهده گرفته است، گفت: یکی از موضوعات مطروحه در مورد کودکان و نوجوانان استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس است.مظفری تاکید کرد: مجازات‌های جایگزین سخت است و نیاز به امکانات دارد و باید بستر آن فراهم شود. در واقع ما اول باید این فرهنگ را در میان مردم جا بیندازیم که مجازات جایگزین حبس هم نوعی مجازات است. باید آنقدر تبلیغات فرهنگی صورت بگیرد که مردم نسبت به مجازات جایگزین حبس آگاهی پیدا کند.


معاون رئیس کل دادگستری استان تهران ادامه داد: اخیرا برخی از کارگردان‌ها به ما مراجعه کردند و اعلام آمادگی کردند که می‌خواهند در مورد مجازات‌های جایگزین حبس فیلم بسازند.

 

دبیرکمیسیون عفو و بخشودگی تهران با بیان اینکه یکی از اولویت‌ها در رسیدگی به پرونده‌های کودکان و نوجوانان تشکیل پرونده شخصیت است، گفت: در پرونده‌ای که اخیرا تحت عنوان قتل ستایش مطرح شد بازپرس دستور ارجاع پرونده به واحد مددکاری را برای احراز شخصیت متهم صادر کرد تا مشخص شود ارتکاب جرم به چه انگیزه‌ای بوده است.

 

مظفری با تاکید بر اینکه تشکیل پرونده شخصیت به صورت صد در صد در تعیین مجازات اثر دارد، گفت: گاهی اوقات با تشکیل پرونده شخصیت مشخص می‌شود که متهم نقض عقلی دارد.وی افزود: من فکر می‌کنم در پرونده ستایش متهم به رشد عقلی رسیده بود اما حالا باید منتظر ماند تا دیوان عالی تصمیم نهایی را بگیرد.


معاون رئیس کل دادگستری استان تهران در خصوص اعدام برای افراد زیر 18 سال گفت: ما برای زیر 18 سال اعدام نداریم اما موضوع قصاص مطرح است که یک حق عمومی برای خانواده مقتول محسوب می‌شود و حتی رئیس قوه قضائیه هم نمی‌تواند در این موضوع دخالت کند.

 

قاضی مظفری با بیان اینکه گروه پیشگیری از سلب حیات کودکان در دادگستری‌ها تشکیل شده است، گفت: با تلاش این گروه‌ها 12 مورد قصاص در تهران و بیش از 20 مورد در شهرستان‌ها منجر به رضایت شده است و شاید در پرونده ستایش هم این گروه بتواند رضایت خانواده مقتول را کسب کند.

 

وی با اشاره به اینکه بیشترین بزه ارتکاب از سوی کودکان را سرقت تشکیل می‌دهد، گفت: در بحث پلیس کودک لایحه مربوطه از سوی قوه قضائیه آماده شده و کارهای نهایی در معاونت حقوقی در حال انجام است و به زودی این لایحه تقدیم مجلس می‌شود.

 

دبیرکمیسیون عفو و بخشودگی تهران با بیان اینکه بر اساس قانون جدید آئین دادرسی کیفری بازجویی برخورد اولیه و تحقیقات مقدماتی از افراد زیر 18 سال توسط پلیس ممنوع شده است، گفت: اگر پلیس حتی در جرائم مشهود این کار را انجام دهد خلاف کرده است و قطعا در صورت گزارش برخورد لازم صورت می‌گیرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :