موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/102279 :کد

روسیه:

کارگذاری موشک های اسکندر در مرز اروپایی روسیه عادی است

  یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ — ۱۵:۰۱
تعداد بازدید : ۴۷۹   
 تحلیل ایران -کارگذاری موشک های اسکندر در مرز اروپایی روسیه عادی است

سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: کارگذاری سامانه موشکی اسکندر در کالینینگراد عادی و آشکار صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه درباره اخبار رسانه های غربی مبنی بر استقرار پنهانی موشک های تاکتیکی در منطقه ای نزدیک لهستان و لیتوانی، اعلام کرد: کارگذاری سامانه موشکی اسکندر در کالینینگراد عادی و آشکار صورت گرفته است.

 

به گزارش تحلیل ایران، ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه در بیانیه خود خاطرنشان کرد: روسیه این موشک ها را محرمانه و پنهانی به کالینینگراد منتقل نکرده است. 


پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از منابع تجسسی آمریکا از آغاز اجرای برنامه استقرار موشک های اسکندر در منطقه کالینینگراد روسیه خبر داده بود و برخی رسانه های غربی و روسی نیز این خبر را منتشر کردند.


ایرنا نوشت: انتقال موشک های اسکندر توسط کشتی آمبال موضوعی فوق سری نبود.


کوناشنکوف گفت: یک مجموعه موشک اسکندر هم روی عرشه کشتی قرار داده شد تا ماهواره های جاسوسی آمریکا بتوانند اطلاعات لازم را کسب کنند و زیاد هم منتظر نماندیم و شرکای آمریکایی در افشاگری خود نیز این نکات را تایید کردند.


وی اظهار کرد: مبتکر جنجال ها باید به این واقعیت توجه کند که مجموعه اسکندر قابل جابجایی است و واحدهای موشکی روسیه در چارچوب برنامه آمادگی رزمی هر سال آن را از راههای زمینی، هوایی و دریایی به نقاط مختلف کشور منتقل می کنند.


کوناشنکوف گفت: استان کالینینگراد هم استثنا نیست و مجموعه های موشکی ارتش روسیه به این منطقه هم انتقال می یابند. 


مسکو سال 2015 در اوج تنش با غرب بر سر اوکراین و برگزاری رزمایش های گسترده، مجموعه های موشک های تاکتیکی اسکندر را به کالینینگراد میان کشورهای لهستان و لیتوانی منتقل کرد. 


رسانه های استونی روز جمعه گزارش دادند که روسیه موشک های اسکندر را با شناورهای غیرنظامی به منطقه دریای بالتیک انتقال می دهد.


لیتوانی نیز هشدار داد که هدف از استقرار موشک با توان حمل کلاهک هسته ای به کالینینگراد، فشار برای واداشتن غرب به امتیازدهی بر سر سوریه و اوکراین می باشد و این موضوع بسیار نگران کننده است. 


لیناس لینکویسیوس وزیر امور خارجه این کشور برد موشک های بهبود یافته و پیشرفته اسکندر را 700 کیلومتر اعلام کرده و افزود که از منطقه میان لهستان و لیتوانی می توان برلین پایتخت آلمان را هدف قرار داد. 


اما آنتونی ماسیروویچ وزیر دفاع لهستان با وجود نگران کننده خواندن فعالیت های اخیر روسیه از اظهارنظر درباره استقرار دوباره سامانه های موشکی اسکندر در کالینینگراد خودداری کرد.


از سال 2014 پس از جدایی شبه جزیره کریمه از اوکراین براساس نتایج یک همه پرسی و پیوستن به خاک روسیه و همچنین آغاز همکاری ضد تروریستی این کشور با سوریه براساس درخواست این کشور، تنش بین مسکو و غرب به بالاترین سطح ممکن از زمان پایان جنگ سرد افزایش یافته است.


سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) افزون بر اجرای راهبرد گسترش نفوذ نظامی خود نزدیک مرزهای روسیه، برنامه استقرار چهار گردان نظامی در لهستان، لیتوانی، لتونی و استونی را تا سال آینده با عنوان تقویت جناح شرقی تصویب کرده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :