موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/102419 :کد

صلح در افغانستان

با طالبانی که قانون اساسی افغانستان را بپذیرند صلح می‌کنیم

  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۸
تعداد بازدید : ۲۲۹   
 تحلیل ایران -با طالبانی که قانون اساسی افغانستان را بپذیرند صلح می‌کنیم

رئیس جمهور افغانستان گفت: با آن عده از طالبان که در راستای اهداف دشمنان کار نمی‌کنند و قانون اساسی را بپذیرند، صلح می‌کنیم.

رئیس جمهور افغانستان گفت: با آن عده از طالبان که در راستای اهداف دشمنان کار نمی‌کنند و قانون اساسی را بپذیرند، صلح می‌کنیم.

 

به گزارش تحلیل ایران ، «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان خطاب به مردم کشورش گفت: دشمنان‌ شما تنها طالبان و داعشی‌های نیستند که با شما به صورت علنی اعلان جنگ داده و فرزندان شما را به قتل می‌رسانند، بلکه عناصر مفسد که در مقابل اصلاحات مقاومت می‌کنند، باعث بدنامی کشور در سطح بین‌المللی می‌شوند.

رئیس جمهور افغانستان افزود: فشار آوردن بر مسئولان برای تعیین افراد نالایق در مناصب نظامی، از علل عمده تلفات نظامی و غیر‌نظامی است اما تداوم این وضعیت به هیچ صورت قابل تحمل نیست و کسانی که در برابر اصلاحات مقاومت کنند و یا در فساد و مافیاگری نقش داشته باشند، با برخورد قاطع مواجه خواهند شد.

رئیس جمهور افغانستان با اشاره به افزایش حمله‌های طالبان و ناامنی‌ها در افغانستان، گفت: بخش عمده مشکلاتی که در 2 سال گذشته در قندوز، هلمند، ارزگان و سایر نواحی کشور اتفاق افتاده است، از این جهت نبوده است که سربازان و افسران ما توانایی مقابله با دشمن را نداشته اند.

وی افزود: بلکه به علت سپردن وظایف مهم به کسانی بوده است که از شایستگی برخوردار نبوده و با ملاحظات غیر حرفه‌ای در آن مناصب گماشته شده بودند.

وی خاطرنشان کرد: بخش عمده مشکلات امنیتی افغانستان به ویژه در قندوز، هلمند و ارزگان ناشی از سپردن وظایف مهم به افراد غیر شایسته بوده است، می‌گوید که اصلاحات را در این زمینه به صورت قاطع عملی خواهد کرد.

ترفیع افسران بر اساس دستاوردهای محسوس باشد

اشرف غنی گفت: از این پس، باید ترفیعات افسران ارتش و پلیس بر اساس دستاورد محسوس حرفه‌ای صورت بگیرد. اصلاحات در بدنه نظام بجایی نمی‌رسد اگر در ارگان‌های مهم آن اصلاحات صورت نگیرد باید بگویم که بدون آن نه برنده جنگ خواهیم بود و نه برنده صلح.

وی خطاب به مردم افغانستان گفت: پیروان جهل که از تکلیف دادن و رنجاندن مردم شرم ندارند، طی چند روز گذشته در شهر قندوز شمار زیادی از مردم را از آب، خوراک و برق محروم کرده‌اند و خانه‌های مردم را سنگر ساخته اند.

رئیس جمهور افغانستان گفت: مقصد اصلی حمله‌های اخیر دشمنان افغانستان این بود که تعهدات نشست وارسا در مورد افغانستان را زیر سؤال ببرند و کنفرانس بروکسل را تحت شعاع قرار دهند، توافقنامه صلح با حزب اسلامی حکمتیار را بی‌اهمیت نشان دهند؛ افزایش روابط افغانستان با کشورهای مختلف از جمله هند و اعلان کمک یک میلیارد دلاری این کشور یک عامل دیگر بود که دشمنان افغانستان را ناآرام ساخت.

اشرف غنی با تاکید بر بی‌دستاورد بودن حمله‌های اخیر طالبان گفت: دولت افغانستان از کنفرانس بروکسل با دست پر برگشت و اعلان کمک‌های اقتصادی جامعه جهانی نشان داد که دنیا دیگر افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

اشرف غنی در مورد روند صلح با طالبان نیز گفت: ما می‌خواهیم با آن عده از طالبان صلح کنیم که بخاطر اهداف دشمن افغانستان کار نمی‌کنند، قانون اساسی ما را می پذیرند و خیر اسلام و افغانستان را می خواهند.

تحول بنیادین در همه زمینه‌ها در افغانستان

رئیس جمهور افغانستان تحول بنیادین در همه زمینه‌ها در افغانستان را ضروری دانست و بیان کرد: بدون تحولی همه‌جانبه و اساسی در این زمینه‌ها، ملت ما ناگزیر خواهد بود که همیشه، بعد از هر مقطع زمانی، از نقطه صفر شروع کند، و کشور با این وضع هیچ‌گاه به ثبات لازم نخواهد رسید.

فارس نوشت : وی از همه شخصیت‌ها و نهادهای فعال در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی، خصوصاً از جوانان تحصیل‌کرده تقاضا کرد که طرح‌های‌شان را برای تحول و اصلاحات لازم با وی در میان بگذارند و نیز در اجرای آن‌ها سهم بگیرند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :