موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دولت

a/102494 :کد

روحانی در فرودگاه مهرآباد:

کشتار مردم مسلمان یمن در ماه حرام باورکردنی نیست

  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ — ۲۱:۵۰
تعداد بازدید : ۲۵۶   
 تحلیل ایران -کشتار مردم مسلمان یمن در ماه حرام باورکردنی نیست

رئیس جمهور با بیان اینکه کشتار مردم مسلمان یمن در ماه حرام باورکردنی نیست، گفت: می‌توانیم از وحدت آسیا و نزدیکی با کشورهای آسیایی در فضای اقتصاد مقاومتی حداکثر استفاده را داشته باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه کشتار مردم مسلمان یمن در ماه حرام باورکردنی نیست، گفت: می‌توانیم از وحدت آسیا و نزدیکی با کشورهای آسیایی در فضای اقتصاد مقاومتی حداکثر استفاده را داشته باشیم.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی در بازگشت از سفر شش روزه خود به کشورهای آسیای جنوب شرقی در نشست خبری خود در فرودگاه مهرآباد با تشریح دستاوردهای سفر به سه کشور ویتنام ، مالزی و تایلند گفت: این سفر بر مبنای استفاده از فضا و فرصت بعد از برجام برای شکوفایی اقتصاد کشور بود و همانطور که مردم ما مطلع هستند یکی از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی، توسعه صادرات و همچنین به دست آوردن بازارهای منطقه‌ای و جهانی است و در میان کشورهایی که امروز به عنوان اقتصادهای رو به رشد در منطقه آسیا مطرح‌اند می‎تواند هدف بسیار خوبی برای توسعه روابط ما با این کشورها باشد.


روحانی اضافه کرد: در شرق آسیا از هند گرفته تا آسیای دور بسیاری از این کشورها می‌توانند هدف ما برای تحرک در اقتصاد مقاومتی باشند. در این سفر سه کشوری که عضو «آ سه آن» هستند یعنی تایلند، مالزی و ویتنام مورد هدف بودند.در این سه کشور ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد و حجم تجارت خارجی هر یک از این سه کشور حدود 400 میلیارد دلار در سال است و در سال های اخیر هم رشد بسیار خوبی داشتند، زمینه های بسیار خوبی وجود دارد، که ما بتوانیم سرمایه‌گذاری را از این کشورها جذب بکنیم، حجم تجارت را بالا ببریم و همچنین از تجربیات یکدیگر به خوبی استفاده کنیم.


رییس جمهوری گفت: در ویتنام جلسه بسیار مفصلی آقای نخست وزیر گذاشته بودند. وزرای اقتصادی و همچنین عده‌ای از کارآفرینان ایرانی حضور داشتند بحث بسیار مفصلی در ظرفیت هایی که در دو کشور وجود دارد و باید استفاده بکنیم انجام شد.ایران به عنوان هاب حمل و نقل منطقه‌ای و بین قاره‌ای و بین آسیا و اروپا مرکز انرژی و فضایی که برای جذب سرمایه‌گذاری دارد.روحانی خاطرنشان کرد:  ویتنامی ها این تجربه را دارند که در بخش پتروشیمی سرمایه‌گذاری کردند و باز هم مایلند سرمایه‌گذاری بکنند. بحث توریسم بسیار مهم است و آنها آمادگی دارند برای تبادل توریسم و گردشگری که برای ما بسیار حائز اهمیت است و همچنین سیاست‌های مشابهی که نسبت به مسائل جهانی و منطقه‌ای داریم بسیار اهمیت دارد و باید از آن استفاده کرد.


رییس جمهوری، مالزی را کشور مهمی توصیف کرد و گفت: در سال‌های اخیر عمدتاً به دلیل تحریم شاهد رکودی بین دو کشور در بخش اقتصادی، دولتی بودیم و در این سفر دروازه ها باز شد. هم در ویتنام و هم در مالزی و تایلند یکی از مباحث مهم ، روابط بانکی بود. در تفاهماتی که در هر سه کشور بوجود آمد برای ارتباطات بانکی، فعالیت کارگزاری و سرمایه‌گذاری ابتدا باید روابط بانکی در مسیر درست قرار بگیرد. به زودی کمیسیون مشترک بعد از سال‌ها بین ایران و مالزی تشکیل خواهد شد.روحانی افزود: تقریباً همه فضاها را مورد بررسی قرار دادیم. فضای بسیار خوبی در زمینه کشاورزی، شیلات و میوه‌هایی که در ایران داریم می توانیم صادر کنیم و میوه هایی گرمسیری که نیاز داریم را وارد کنیم. در زمینه ساختمان خیلی فضای خوبی وجود دارد و ما می‌توانیم در بسیاری از مصالح ساختمانی و همچنین فولاد، صادر کننده باشیم و آنها استقبال می کنند. در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی آنها به محصولات ایران نیاز دارند.


رییس جمهوری خاطرنشان کرد:زمینه‌های بسیار آماده‌ای وجود دارد ما باید از آسیا به خوبی استفاده کنیم و مخصوصا از این کشورهایی که در سال‌های اخیر رو به رشد بودند. مثلا تایلند در زمینه خودرو پیشرفت خوبی دارند سالانه یک میلیون خودرو صادر می کنند. در قطعه سازی می توانیم همکاری کنیم و در بازار آنها نقش داشته باشیم.رییس جمهوری تاکید کرد:در هر سه کشور فضای بسیار خوبی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی وجود دارد ما و آنها آمادگی دارند.


روحانی افزود: در مالزی نشستی هم با علما، روشنفکران مالزی داشتیم و بحث های منطقه ای، سیاسی مطرح شد و جلسه مهمی بود. جلسه ای هم با ایرانیان بود. به نظر من ایرانیان در هر کشوری هستند می‌توانند واسطه بسیار خوبی برای بخش خصوصی و دولتی باشند. ما از وجود آنها باید به خوبی استفاده کنیم و البته در این سفرها هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی ملاقات‌ها و تفاهماتی داشتند که بسیار مهم بود.رییس جمهوراضافه کرد: در تایلند هم دیشب در جمع شیعیان آنجا و در مراسم عزاداری آنها برای سالار شهیدان حضور پیدا کردیم، مسأله ابی عبدالله‌الحسین و سالار شهیدان مخصوص شیعه و اسلام هم نیست در واقع همه آزادی‌خواهان جهان عاشق سالار شهیدان هستند و جلسه بسیار خوبی با آنها بود.


روحانی گفت:امروز اجلاس مجمع همکاری‌های آسیایی تحت عنوان آسیای واحد و تنوع توانمندی‌ها بود و سران و وزرای بعضی از کشورها، 34 کشور در این جلسه از آسیا شرکت داشتند و مباحث بسیار خوبی مطرح شد و ایران هم نقش خودش را در این مجمع ایفا می کند. می‌توانیم از وحدت آسیا و نزدیکی با کشورهای آسیایی در فضای اقتصاد مقاومتی حداکثر استفاده را داشته باشیم.رییس جمهوری در ادامه سخنان خود با اشاره به اوضاع یمن اظهارداشت: اوضاع یمن بسیار تأسف بار است. یک ملت مظلوم و بی‌گناه که وضع اقتصادی خیلی خوبی ندارد، مدت دو سال است زیر بمباران های، دولت سعودی قرار دارد.


روحانی افزود: واقعاً باور ناکردنی است که در ماه حرام ،اینها بدون هیچ دلیلی به کشتار مردم برادر و مسلمان خودشان و زنان و کودکان ادامه می دهند و من امروز در سخنرانی ام به این نکته اشاره کردم که اگر ما در آسیا می خواهیم شاهد توسعه و پیشرفت باشیم، نمی‌تواند شرق آسیا از غرب آسیا فاصله داشته باشد. این دو منطقه آسیایی در هم تأثیرگذارند و همه ما باید از همه توانمان استفاده بکنیم برای اینکه منطقه غرب آسیا را امن بکنیم هم در مبارزه با تروریسم و هم در جلوگیری از تجاوزات غیرقانونی و خلاف اصول انسانی که امروز در این منطقه صورت می گیرد.روحانی اظهارامیدواری کرد از برکت ماه محرم، ابا عبدالله الحسین و فرهنگ عاشورا همه ما بتوانیم به نفع دنیای اسلام به نفع ثبات دنیای اسلام و به نفع پیشرفت هم جهان اسلام و هم قاره آسیای استفاده بکنیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :