موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/102514 :کد

دبیر کل سازمان ملل

دبیر کل سازمان ملل: کشتار غیر نظامیان یمنی غیر قابل قبول است

  ﺳﻪشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ — ۰۱:۱۴
تعداد بازدید : ۲۴۸   
 تحلیل ایران -دبیر کل سازمان ملل: کشتار غیر نظامیان یمنی غیر قابل قبول است

بان کی مون: کشتار غیر نظامیان یمنی غیر قابل قبول است

 بان کی مون: کشتار غیر نظامیان یمنی غیر قابل قبول است

 

به گزارش تحلیل ایران ،دبیر کل سازمان ملل در نشست خبری در این سازمان گفت: بمباران اخیر و کشتار غیر نظامیان در یمن اقدامی محکوم و غیر قابل قبول است. 

 

 بان کی مون افزود:امروز می خواستم درباره دو موضوع چالشی صحبت کنم؛ اوضاع در هائیتی و یمن. ابتدا درباره هائیتی، می خواستم همدردی خود را با مردم هائیتی ابراز کنم که از طوفان متیو آسیب دیده اند.


وی در ادامه گفت:صدها نفر جان خود را از دست داده اند و دست کم یک میلیون و چهارصد هزار نفر در حال حاضر نیاز به کمک دارند.

 

برخی از روستاها و شهرها به صورت کامل از میان رفته اند، ذخایر غذایی از بین رفته است و دست کم سیصد مدرسه آسیب دیده اند و با دسترسی به مناطق آسیب دیده بیشتر، بر این شمار نیز افزوده می شود. تنش ها نیز همزمان با انتظار مردم برای رسیدن کمک، در حال افزایش است. به واکنشی گسترده برای کمک رسانی نیاز است و گروه های سازمان ملل با مقامات محلی همکاری می کنند تا به افراد نیازمند کمک رسانی شود.


دبیر کل سازمان ملل گفت:ما توانستیم نزدیک به پنج میلیون دلار از صندوق واکنش اضطراری سازمان ملل اختصاص دهیم. امروز نیز صد و بیست میلیون دلار دیگر نیز در خواست کردیم تا پوشش دهنده تلاش های سازمان ملل تا سه ماه آینده باشد. پیامدهای طوفان شامل خطر افزایش بیماری هایی با منشاء آب مانند وبا باشد.


وی با اشاره به برخی اقدامات سازمان ملل و مقامات محلی برای مقابله با پیامدهای طوفان متیو گفت:
من از همه اعضای جامعه جهانی می خواهم همدلی و سخاوت به خرج دهند و به صورتی موثر با یکدیگر برای واکنش به این وضع اضطراری اقدام کنند.


بان کی مون درباره اوضاع یمن گفت: حمله به مراسم عزاداری اقدامی بیرحمانه در حمله به غیر نظامیان و نقض آشکار قوانین انساندوستانه بین المللی است. این مرکزی عمومی و شناخته شده برای همه بود که در آن خانواده ها و کودکان حضور داشنتد.


حمله به تجمعی که عزادار فردی از دست رفته بود، اقدامی محکوم است. حمله هوایی ائتلاف سعودی به یمن باعث ویرانی، از میان رفتن بخش عمده ای از تاسیسات درمانی و دیگر زیرساخت های اصلی دیگر این کشور شده است.


بان کی مون گفت:گزارش های اولیه از محل نشان می دهد این حمله، اقدامی از جانب نیروهای ائتلاف (سعودی) بود. با توجه به الگوی خشونت در سراسر این کشور، جایی برای بهانه جویی باقی نمی ماند و فاجعه ای که عامل انسانی دارد، در برابر چشم ما ایجاد شده است. مصونیت (از پاسخگویی در برابر اقدامات انجام شده) باعث رنج شده است. با وجود افزایش جرائم طرفین این درگیری ها، همچنان در انتظار شروع تحقیقاتی جدی در این خصوص هستیم. این حادثه تکان دهنده مستلزم تحقیقاتی کامل است.


برای همین هم کمسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل به درستی خواستار تشکیل گروه مستقل بین المللی برای اجرای تحقیقاتی جامع درباره نقض های ادعایی قوانین بین المللی انساندوستانه شده است.

 

من از شورای حقوق بشر می خواهم به وظیفه خود عمل و در این خصوص اقدام کند. در حال حاضر بیست میلیون یمنی یعنی هشتاد درصد از جمعیت این کشور نیازمند کمک های انساندوستانه است. من از جامعه جهانی می خواهم حمایت های خود را افزایش دهند. نیمی از تازه ترین درخواست سازمان ملل در این خصوص تامین شده است. کمک های انساندوستانه جایی برای اقدام سیاسی ندارد و من خواستار ترک مخاصمه به عنوان تنها راه برای حفظ جان غیر نظامیان و از سرگیری گفتگوهای سیاسی به عنوان تنها راه برای پایان دادن به خشونت ها هستم.


وی درباره سوال خبرنگاری مبنی بر عدم توافق در شورای امنیت برای واکنش در برابر تحولات یمن یا سوریه گفت:


من بارها از شورای امنیت خواسته ام تا مسائل جاری در سوریه را به دادگاه بین المللی جنایات جنگی ارجاع دهند. من این پیام را بار دیگر مطرح می کنم. درباره تحولات یمن نیز باید بگویم شورای حقوق بشر باید اقدام کند؛ کمساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در حال حاضر تصمیم گیری کرده و تشکیل یک گروه تحقیق مستقل بین المللی را در اسرع وقت خواستار شده است تا همه موارد نقض قوانین بین المللی انساندوستانه بررسی شود.


درباره یمن باید بگویم من دو بار با جانشین ولیعهد سعودی و یک بار با ولیعهد در نشست مجمع عمومی و پیش از آن دیدار کرده ام. من این را با تاکید گفته ام که آنان باید به صورت کامل پای بند قوانین بین المللی انساندوستانه و قوانین حقوق بشری باشند.

 

من در اواخر ژوئیه، از دولت سعودی درباره نحوه اجرای عملیات نظامی و اصلاحات مورد نظر یادداشتی دریافت کردم. همه آنچه که روی داده است، غیر قابل قبول است و چند صد نفر از جمله کودکان کشته شده اند. آنها باید به تعهدات خود و قوانین جاری بین المللی پای بند باشند.


وی افزود:اوضاع در یمن نیز ناراحت کننده است. من وقتی شاهد این بودم که شورای امنیت بار دیگر نتوانست به اتحاد برسد، سرخورده شدم. شورای امنیت در حالی که شواهد کاملا روشن هستند، واکنش نشان بدهد. آنها باید برای نجات جان انسان ها و اجرای راه حل سیاسی، وارد عمل شوند. استفان دی میستورا و من بارها در گفتگوها و بیانیه های عمومی خود گفته ایم که برای همه اینها، در ابتدا باید ترک مخاصمه شود و این اقدام برای اعتماد سازی در میان طرفین بسیار اهمیت دارد.

 

همچنین بمباران ها در حلب و دیگر نقاط باید بلافاصله متوقف شوند. همچنین باید به دنبال راه حل سیاسی بود؛ راه حل سیاسی هیچ جای گزین دیگری ندارند.


خبرگزاری صدا و سیما نوشت: بان کی مون تصریح کرد:من از شورای امنیت خواسته ام که این مساله (سوریه) را به دیوان بین المللی کیفری ارجاع دهند و این درخواست را بار دیگر مطرح می کنم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :