موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تحلیلی

a/102548 :کد

فیفا دی ،عاشورا دی ؛کدام خط قرمز است؟

تحلیل ایران

  ﺳﻪشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ — ۰۶:۴۲
تعداد بازدید : ۹۴۵   
 تحلیل ایران -فیفا دی ،عاشورا دی ؛کدام خط قرمز است؟

آیا قهرمانی ایران درجام جهانی فوتبال آنقدر شیرین است که فی الحال طعم تلخ بی احترامی به مقدسات را مزمزه کنیم!

 آیا قهرمانی ایران درجام جهانی فوتبال آنقدر شیرین است که فی الحال طعم تلخ بی احترامی به مقدسات را مزمزه کنیم!

 

 

از بس  که درادوار وازمنه  مختلف این کشور توطئه های زیادی  رخ داده است  ؛طی چند دهه اخیر کمترکسی در ایران از ترس متهم شدن به توهم توطئه از جانب غربگراها ( به اصطلاح روشنفکران) جرأت بازگویی حقایق را دارد! بدون شک توطئه  بیش از آنکه توهم باشد ،یک واقعیت است و اگر بگوییم  که  ایران به جهت جایگاه  ژئوپلتیک و موقعیت  استراتژیک ،دائما  در معرض  توطئه است  ؛سخنیبیهوده  نخواهد بود. طی یکصد  سال اخیر شاهد اقسام  توطئه علیه مما لک اسلامی بوده ایم  که  معمولا دشمن در پی زدودن  معارف اصیل اسلامی  بوده  و اولویت اولش  دین زدایی و در صورت  عدم  موفقیت، ارائه  نمودن مدل اسلام جعلی و به اصطلاح  اسلام  آمریکایی و اسلام انگلیسی  در خاورمیانه بوده است ؛نمونه هایآشکار این ادعا در منطقه به اوایل قرن بیستم باز می گردد که مهمترین عناوین آنعبارتند  از؛ به کنار گذاشتن دین  در ترکیه باکمک  آتا ترک ؛ مبارزه  با  نمادهای اسلامی  از جمله  کشف حجاب  در ایران توسط  رضاخان پهلوی ؛ جعل اسلام  و تأسیس  و ترویج و هابیت در عربستان با حاکمیت  بخشی به خاندان سعودی .


حال که  جمهوری اسلامی ایران بر خلاف حکومت  پهلوی یک کشور مستقل  بوده  که آرمانگرایانه  به دنبال رهایی از ضعف  و تبدیل به  یک الگوی موفق  جهانی است ، بدون شک رقبا و  بد خواهان  این کشور جهت خارج  نمودن این  قطار  از ریل ، دائما بر  آنند  تا  با  لطایف الحیل  به  خواست خود  نائل گردند  و در این  راستا ،دسایس  و توطئه  ها یشان  با سرعت عقربه  ساعت  پیش می رود  و چون  اینموضوع  از بدیهیات است به ذکر مصداق نمی پردازیم.عده ای  به  همراه  عناصر خارجی در داخل بر این باورند که جامعه ایران دچارکسالت ،غمناکی و گرفتگی روزمره است و این را ناشی از ذات حکومت دینی و ایدئولوژیک آن می دانند که تقویم آن مملو ازیادمانها ی مصیبت و عزا داری به عنوان  لوازم اندوهناکیهمیشگی جامعه است ؛و غافل از آنند که نقاط عطف انقلاب اسلامی همین مواردهستند  و بر آنند  تا جامعه ایران را به یک جامعه شاد و با نشاط تبدیل نمایند ؛هر چند  اهداف  خطر ناک پنهان  این ماجرا  احتمالا دور از چشمان عناصر مصلح داخلی است.


جدای از هرگونه  قضاوت  و نفی و اثبات  این موضوع،  و با ذکر مقدمه فوق به اصل مطلب می پردازیم و آن هم مصادف  بودن مسابقات مقدماتی جام جهانی تیم ملی فوتبال ایران در روز شهادت امام حسین (ع)و حضرت علی (ع)می باشد .همانگونه که مستحضرید ،مسابقه تیم ملی فوتبال ایران در مقدماتی جام جهانیدر برابر کره جنوبی در تاسوعا و در تهران برگزار می شود! و مسابقه برگشت ایران با ازبکستان در عصر هیجده رمضان  و در آستانه ضربت خوردن حضرتعلی (ع) و اولین شب قدر برگزار می گردد!این چه معنایی  می دهد!؟آیا این یکاتفاق است!؟خوش باورترین آدم ، به اکراه می پذیرد که این موضوعی اتفاقی باشد .


تاسوعا وعاشورای محرم (شهادت امام سوم) و شبهای قدر که همزمان با شهادت امام اول شیعیان است، غمبار ترین و الهام بخش ترین تقویم تشیع است که اگر در هر صورت یک ایرانی قصد شادمانی داشته  باشد دلش اجازه شادی بهاو نخواهد داد چه برسد به اینکه کسی اورا در این ایام تشویق به شادی نماید!  چه توطئه ای در کار است ! از اتهام توهم  توطئه غربگراها نترسیم. در اینکه توطئهاست جای شکی باقی  نمی ماند اما آیا این صرفا یک توطئه خارجی است ؟


باور این موضوع کمی بیش از بی انصافی است. دلایل متعددی وجود دارد تا اثبات کنیم دست خودمان در کار است.اول اینکه چگونه برنامه نویسان فیفا که احیانا غیرمسلمان هستنداینگونه به تقویم ما اشراف دارند که به تاریخ میلادی برنامه مسابقات ما را می چینند واز سویی مسئولین ورزشی بچه شیعه ی  داعیه دار ،متوجه موضوع تصادف این دو تقویم نمی شوند .


دوم اینکه چطور مسئولین عربستانی (که از دید ما بی تدبیرند) ازقبل  به فیفا و سایر فدراسیونهای جهانی اطلاع داده اند که در چه ایامی از برگزاری مسابقات معذورند ؛ اما مسئولین ما در خواب غفلتند و هیچ اطلاعاتی به فدراسیونهای جهانی نداده اند! سوم اینک ، تقویم برگزاری مسابقات بیش از یک سال است که  به کشورها اعلام شده است و چرا مسئولین ورزشی ایران در همان ابتدا اعتراض خود را تسلیم فیفا نکرده اند  و هم اکنون دست به کار شده اند!؟

 

و چهارم و مهمتر از همه اینکه عده ای هم رسما در داخل، قصد ایجاد شادی و نشاط بخشیدن به جامعه ایران را دارند و بر آنند تا با هر قیمتی شادی را به جامعه  تزریق نمایند و تلاش دارند  تا با برگزاری کنسرت و آواز خوانی مردم راشاد نمایند و به اصطلاح جامعه را از خمودگی، بی حالی و غمناکی  خارج نمایند و گویی با عناصر بیگانه دست به یکی شده اند تا ملت را از خود بی خود نمایند !نکته اینجاست که احساس می کنیم دستانی در داخل این پیوند شومرا گره می زنند؛ آقای علی مطهری که امروزه بیش از هر کس دیگری ادعای روشنفکری دارد و از موافقان به اصطلاح  جدی نشاط بخشی به ملت ایران است و به دنبال  اصلاح جامعه و سیستم هستند  در خصوص موافقت و حمایت از اجرای کنسرت مشهد موضع صریحی گرفتند و به مشاجره با آیت الله علم الهدای پرداختند و در واقع بر او تاختند و ایضا در خصوص بی خیال شدن از برگزاری مسابقه فوتبال ایران و کره به مکاتبه با آیت الله یزدی اقدام نمودند !


آیا این سر نخ است یا کل کلاف!لذا دشمن هرگاه قصد آسیب زدن به جامعه ای را داشته باشد بر آن است تا از موجه ترین چهره های داخلی کمک بگیرد تا لطمه و آسیبخود را وارد سازد.و چه کسی بهتراز علی مطهری!کسی منکر شادی بخشی به جامعه نیست ؛اما نه به هر قیمتی (هرچند که شاهراه شادکردن ملت، اقتصاد و معیشت است).دشمنان به خوبی پاشنه آشیل ها را می شناسند ؛ ازمحبوبیت فوتبال در نزد ایرانیان خوب می دانند. از نگرانی مسئولین ورزشی به جهت محرومیت و تعلیق آگاهند.مع الوصف باید گفت، چاه  فوتبال ایران ،بیش از آنکه برای مردم  آب داشته باشد برای بعضی ها نان دارد!کم نیستند از مردم که با لغو حیثیتی این مسابقات دلشاد گردند.


چگونه است که ورزشکاران ما در راستای حمایت از مردم مسلمان ومظلوم  فلسطین هنگام مواجه با ورزشکاران رژیم صهیونیستی از رقابت انصراف می دهند امابه خاطر بی احترامی به اصل اسلام ومقدسات حاضر به انصراف نیستند! آیا قهرمانی ایران درجام جهانی فوتبال آنقدر شیرین است که فی الحال طعم تلخ بی احترامی به مقدسات را مزمزه کنیم!وانگهی شق القمر فوتبال ایران ،تنها سعود به جام جهانی است نه قهرمانی درجام جهانی! می گویند مسابقات را به خاطر ایام شهادت ائمه عقب جلو نمایید ؛ می گویند فیفا دی است!!! آیا واقعا فیفا دی  خط قرمز است یا عاشورا دی خط قرمز ماست که هنوز خون حسین(ع) از آن می چکد!توطئه حمله به مقدسات و معارف دینی و شکستن حرمت هاو هنجارها به بهانه شاد کردن مردم محکوم است . چه ازطریق برگزاری عمدی  کنسرت باحواشی  درقم و مشهد باشد و چه از طریق برگزاری  فوتبال  در لیلة القدر ونهار عاشورا؛ علی الخصوص اگر دست خودی درکار باشد! تمام/

 

نجف (کاوه) مهدی پور کارشناس ارشد علوم سیاسی (مطالعات آمریکا)

 

 

 

 

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :
پیامهای بازدید کنندگان
  ناشناس
  پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۴
نویسنده واقعا شم سیاسی قوی داشته موضوعی با این اهمیت رو به واقع بسیار جالب بدان پرداخته است و در مورد دوست عزیزی که احتمالات ریاضی را با سیاست مختلط دانسته، مگه در تقویم شیعه چند روز تاسوعا و عاشورا داریم.
  ناشناس
  چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۱
واقعا خوشم اومداز این مقاله و ادبیاتش. اما آفرین به تماشگران و شخص کی روش که سنگ تموم گذاشت و خدارا شکر که ایران مسابقه را برد.
  ناشناس
  چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۰۰:۴۶
برادر همین! کلا این همه درس خواندی که چنین نظریه سستی را ارایه کنی به تقویم شیعه و شلوغی ایام مذهبی بنگریم، این اندازه تقارن نه تنها عجیب نیست بلکه طبیعی و منطقیست که بیشتر از این هم اتفاق بیفتد. کمی با مبحث احتمالات در ریاضی از علم سیاستی که خواندی برایت مفیدتر است
  علی
  چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۰۰:۲۹
من افراطی در این نوشته نمی بینم،اتفاقا نویسنده بسیار عالی دفاع کرده و خیلی متقن ومستدل و ادیبانه به موضوع پرداخته است .نوشته نوشته ی وزینی است.
  حسن
  ﺳﻪشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۴
هرچند بعضی از موارد پرداخته شده در نوشته، نگاه نویسنده محترم هم خیلی افراطی می باشد. منصف بودن هم چیزی است که همه کس توان دستیابی به آنرا ندارند.


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :