موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/102674 :کد

گزارش محرمانه اِف بی آی

عامل اصلی رشد تروریسم داخلی مداخله نظامی آمریکا در جهان است

  چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ — ۰۴:۴۸
تعداد بازدید : ۲۵۰   
 تحلیل ایران -عامل اصلی رشد تروریسم داخلی مداخله نظامی آمریکا در جهان است

گزارش محرمانه «اِف بی آی» بار دیگر افشاء ‌می کند که عامل شماره یک در ظهور پدیده تروریسم داخلی در آمریکا، مداخله نظامی این کشور در مناطق مختلف جهان است.

 

گزارش محرمانه «اِف بی آی» بار دیگر افشاء ‌می کند که عامل شماره یک در ظهور پدیده تروریسم داخلی در آمریکا، مداخله نظامی این کشور در مناطق مختلف جهان است.

 

به گزارش تحلیل ایران ،  به نقل از راشاتودی،‌ گزارش محرمانه پلیس فدرال آمریکا- «اِف بی آی»- بار دیگر افشاء می کند که عامل شماره یک در ظهور پدیده تروریسم داخلی در آمریکا، مداخله نظامی این کشور در مناطق مختلف جهان است.

 

به گزارش نشریه آنلاین «اینترسپت»، اِف بی آی در دسامبر ۲۰۱۲  نتایج مطالعه ای را منتشر کرد که در آن، تحلیلگران اطلاعاتی و مأموران ویژه ای مورد پرسش قرار گرفتند که بر روی پرونده های مربوط به «افراط گرایان محلی و طرفدار خشونت» کار می کردند.

 

این مطالعه با عنوان «افراط گرایان محلی و طرفدار خشونت: تأیید ارزیابیهای کلیدی و ارائه بینشی جدید نسبت به افراط گرایی» از سوی رسانه های خبری مورد توجه قرار گرفت.

 

این مطالعه بیان می کند که بزرگترین عامل در تحریک افراط گرایی این واقعیت است که افراد «غالباً باور دارند که ارتش آمریکا در کشورهای مسلمان در حال ارتکاب جنایت است».

 

این مطالعه ظاهراً تنها موارد افراط گرایی مسلمانان را مورد بررسی قرار می دهد و بیان می کند که نزدیک به ۲۰۰ مورد مطالعه شده تنها بخشی از «پرونده های افراط گرایان سنی ساکن آمریکا» طی زمان مورد بحث است.  

 

در این مطالعه با طرح بیش از صد پرسش از مأموران و تحلیلگران اطلاعاتی، از آنها خواسته شد تا عوامل مؤثر در رشد افراط گرایی را شناسایی کنند. این عوامل عبارت بودند از تبلیغات، انجمن های وب، سفر،‌ «سازمانهای مذهبی، دانشجویی یا اجتماعی که محل ابراز دیدگاههای افراط گرایانه هستند»، تجربیات نظامی و سابقه حبس.

 

مداخلات نظامی آمریکا در مناطق مختلف جهان در صدر این عوامل قرار داشت. در ۱۸ درصد از تمام پرونده های افراط گرایی، عملیات نظامی آمریکا مهمترین دلیل برای گرایشات افراط گرایانه بود و این در حالی است که «جنگ علیه اسلام» و «تبعیض» در سایر پرونده ها مورد اشاره قرار گرفتند.

 

سایر «عوامل مهم» شناخته شده عبارت بودند از قرار گرفتن در معرض تبلیغات ستیزه جویانه و شخصیتهای تأثیرگذاری همچون «انوار الاولاکی» سرکرده القاعده.

 

این مطالعه همچنین دریافت که گرایش به سمت افراط گرایی یک انتخاب فردی است که این امر پیش بینی افراط گرایی پیش از حدوث آن را با چالش مواجه می سازد.

 

در این گزارش آماده است: «پیش بینی آنکه برای هر فرد چه عامل و یا مجموعه عواملی افراط گرایی یا  گرایش به خشونت را موجب می شود، اگرچه غیرممکن نیست اما بسیار دشوار است».

 

شایان ذکر است که مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۱ توسط اِف بی آی و «مرکز اطلاعات مشترک منطقه ای» (جِی آر آی سی) با ارائه نتایجی مشابه نشان می دهد که مداخله نظامی آمریکا در مناطق مختلف جهان بزرگترین عامل محرک برای رشد تروریسم داخلی است.

 

مهر نوشت: در سال ۲۰۰۴ نیز گزارشی که با نظارت «دونالد رامسفلد»- وزیر دفاع جورج بوش پسر- پیرامون علل تروریسم تهیه شد، نشان داد که «مسلمانان نه از آزادی بلکه از سیاستهای آمریکا بیزار هستند»، به ویژه «از اشغال عراق و افغانستان توسط نیروهای نظامی این کشور».

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :