موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/102803 :کد

خاموش کردن آتش سوزی های جنگلی

پرتاب گلوله های منفجره برای ایجاد باران مصنوعی

  پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ — ۰۵:۵۸
تعداد بازدید : ۶۷۵   
 تحلیل ایران -پرتاب گلوله های منفجره برای ایجاد باران مصنوعی

روسیه با اجرای یک قانون جدید از پرتاب گلوله های منفجره برای ایجاد باران مصنوعی در عملیات خاموش کردن آتش سوزی های جنگلی استفاده می کند که پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ از آن استفاده نمی شد.

 

روسیه با اجرای یک قانون جدید از پرتاب گلوله های منفجره برای ایجاد باران مصنوعی در عملیات خاموش کردن آتش سوزی های جنگلی استفاده می کند که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 از آن استفاده نمی شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، براساس این قانون که از سوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه امضا شده است، سازمان بودجه فدرال حفاظت هوایی از جنگل ها آموزش متخصصان برای انجام انفجارها آغاز کرده است. 


بنا به اعلام اسپوتنیک، این فناوری تا سال 1991 در اطفای حریق های جنگلی در اتحاد شوروی مورد استفاده قرار می گرفت که پس از آن رها شد، ولی اکنون از فناوری های جدید در این زمینه استفاده خواهد شد.


ولادیمیر گریشین رئیس موسسه بودجه فدرال « حفاظت هوایی از جنگل ها» در مصاحبه با روزنامه ایزوستیا گفت: با قانون جدید و اصلاح شده امکان خاموش کردن آتش سوزی های جنگلی با کمک انفجار و ایجاد باران های مصنوعی را داریم و در حال برنامه ریزی برای دریافت مجوز استفاده از فناوری های جدید هستیم. 


وی افزوده است: هم اکنون کارشناسان برای انجام این کارها آموزش می بینند تا در فصل آتش سوزی سال آینده از روش های جدید هنگام ماموریت های خود به ویژه در مناطق جنگلی سخت گذر هر چه بیشتر استفاده شود. 


همچنین براساس برنامه اعلام شده، در سال 2017 افزون بر استفاده از باران مصنوعی و سنجش دمای زیر سطح جنگل ها از راه دور، برای خاموش کردن آتش سوزی های جنگلی از موانع ضد حریق مقاوم در برابر دمای بالا، کف سیلیکونی سرد و همچنین پهپادها استفاده خواهد شد.


ایرنا نوشت: 05:40:16باران مصنوعی با اضافه کردن عامل های باروری به ابرها انجام می شود که مهم ترین هدف آن افزایش میزان بارندگی، کنترل زمانی و مکانی بارش ها، جلوگیری از بروز بلایای طبیعی از قبیل سیل، تگرگ، رعد وبرق، زدودن مه مزاحم، تعدیل آب وهوا، تولید برف در ارتفاعات و... است. 


در ابرهای سرد (زیر صفر درجه) از یخ خشک و یدور نقره و در ابرهای گرم (بالای صفر درجه) از قطره های آب و نمک طعام استفاده می شود که با دو روش هوایی و زمینی و به وسیله گلوله های انفجاری و پاششی انجام می گیرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :