موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/102860 :کد

طی مذاکرات :

توافق آنکارا و تل‌آویو برای احداث خطوط لولۀ انتقال گاز

  پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ — ۱۷:۱۱
تعداد بازدید : ۱۷۱   
 تحلیل ایران -توافق آنکارا و تل‌آویو برای احداث خطوط لولۀ انتقال گاز

ترکیه و رژیم صهیونیستی دربارۀ آغاز مذاکرات برای احداث خطوط لولۀ گاز به منظور انتقال گاز از سرزمین‌های اشغالی به اروپا توافق کردند.

ترکیه و رژیم صهیونیستی دربارۀ آغاز مذاکرات برای احداث خطوط لولۀ گاز به منظور انتقال گاز از سرزمین‌های اشغالی به اروپا توافق کردند.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از پرس تی وی، این توافق در جریان سفر یووال استاینیتز، وزیر انرژی رژیم صهیونیستی، به ترکیه صورت گرفت. استاینیتز در استانبول با بِرات البیرق، وزیر انرژی ترکیه، دیدار کرد. این اولین سفر یک وزیر اسرائیلی به ترکیه پس از تیره‌شدن روابط دوجانبه در سال 2010 به شمار می‌آید.ترکیه زمانی مهم‌ترین متحد رژیم اسرائیل در منطقۀ خاورمیانه به شمار می‌آمد، اما روابط دو جانبۀ آن‌ها در تاریخ 31 می 2010 (10 خرداد 1389) پس از حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی ماوی مرمرۀ ترکیه، که حامل کمک‌های بشردوستانه برای ساکنان نوار غزه بود، تیره شد.


در این حمله 10 فعال حقوق بشر ترکیه کشته شدند. در پی این حادثه و عدم عذرخواهی مقامات تل‌آویو از آنکارا، ترکیه در سپتامبر 2010 (شهریور 1389) همکاری‌های نظامی خود با اسرائیل را متوقف و سفیر این رژیم را از آنکارا اخراج کرد.این در حالی است که دو طرف در ماه‌های گذشته و پس از چندین دور مذاکره، در زمینۀ عادی‌سازی روابط به توافق رسیدند.استاینیتز پس از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت در گفتگو با همتای تُرک خود، دو طرف دربارۀ بررسی طرح احداث خطوط لولۀ انتقال گاز در کف دریا برای انتقال گاز از سرزمین‌های اشغالی به ترکیه و سپس به کشوهای اروپایی، به توافق رسیدند.


وی گفت: «آنچه ما دربارۀ آن تصمیم گرفتیم، آغاز گفتگوهای دوجانبه به منظور بررسی احتمال اجرای چنین پروژه‌ای است.»استاینیتز گفت در شرایطی که اسرائیل در حال همکاری در زمینۀ انرژی با کشورهای اردن، مصر، قبرس و یونان است، «گزینۀ ترکیه می‌تواند بسیار مهم باشد.»وی همچنین گفت تل‌آویو از «حضور شرکت‌های ترکیه در بخش انرژی اسرائیل» از جمله در بخش اکتشاف میدان‌های گازی خوشحال خواهد شد.البیرق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد دو طرف دربارۀ «برگزاری مذاکره در زمینۀ صادرات گاز طبیعی» توافق کردند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :