موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/102890 :کد

وزارت امور خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا: با اقدام یونسکو مخالفیم

  جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ — ۰۲:۲۲
تعداد بازدید : ۲۰۲   
 تحلیل ایران -وزارت خارجه آمریکا: با اقدام یونسکو مخالفیم

« مارک تونر» قائم مقام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنج شنبه گفت: با قطعنامه سازمان علمی ،فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو) در مورد دو محوطه سایت حرم ابراهیمی در الخلیل و مسجد بلال ابن ربح در

« مارک تونر» قائم مقام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنج شنبه گفت: با قطعنامه سازمان علمی ،فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو) در مورد دو محوطه سایت حرم ابراهیمی در الخلیل و مسجد بلال ابن ربح در بیت اللحم، مخالفیم.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از تارنمای خبری اسپوتنیک، تونر در جمع خبرنگاران گفت: با تصویب این گونه قطعنامه ها به شدت مخالفیم.


بر اساس قطعنامه یونسکو، دو محوطه سایت حرم ابراهیمی در الخلیل و مسجد بلال ابن ربح در بیت اللحم، بخشی تفکیک ناپذیر از فلسطین هستند.


قائم مقام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهارات خود مدعی شد: با اقدام اخیر یونسکو به شدت مخالفت می کنیم.


این سازمان در نشست روز پنجشنبه خود با تصویب قطعنامه ای، ضمن اشاره به اهمیت این دو مکان مذهبی به پیروان ادیان آسمانی بزرگ اسلام، مسیحیت و یهودیت، حفاریهای رژیم صهیونیستی و فعالیت ها و ساخت و سازهای این رژیم برای ایجاد مسیرهای اختصاصی برای شهرک نشینان و احداث دیوار حائل در بخش قدیمی الخلیل را محکوم کرد .


قطعنامه این سازمان حاکی است: این اقدامات ضمن تخریب اصالت تاریخی این منطقه، آزادی تردد و دسترسی همگانی به مکانهای مذهبی در آن را از بین می برد، اسراییل باید بعنوان یک قدرت اشغالگر به این خشونت ها پایان داده و مطابق با بیانیه ها و قطعنامه های یونسکو عمل کند.


یونسکو همچنین ضمن محکومیت خشونت های جاری در سرزمینهای اشغالی و رفتارهای خشن و تحریک آمیز شهرک نشینان و دیگر گروههای افراطی علیه فلسطینیان به ویژه کودکان و دانش آموزان فلسطینی، از رژیم صهیونیستی خواست مانع این اقدامات شوند.


سازمان فرهنگی وابسته به سازمان ملل همچنین با ابراز تاسف از تاثیر منفی ساخت دیوار حائل در سایت مسجد بلال ابن ربح و مقبره راشل در بیت لحم بر منظره تاریخی این اثر، از سختگیری این رژیم و ممانعت از دسترسی زائران مسیحیان و مسلمانان فلسطینی به این مکان مذهبی ابراز تاسف کرده و خواستار بازگرداندن وضعیت منطقه به حالت اولیه و رفع این ممنوعیت ها شد.


یونسکو با ابراز تاسف عمیق از خودداری رژیم صهیونیستی از اجرای قطعنامه پیشین یونسکو در خصوص حذف دو سایت فلسطینی مزبور از فهرست میراث ملی خود، بار دیگر خواهان اجرای این تصمیم از سوی مسوولان این رژیم شد.


این نهاد فرهنگی علمی وابسته به سازمان ملل همچنین مصوب کرد: این موارد در دستور جلسه دویست ویکمین نشست این سازمان، درسرفصل جداگانه ای تحت عنوان 'فلسطین اشغالی' مطرح خواهد شد و مدیرکل نیز گزارش کار پیشرفت در این خصوص را ارایه خواهد داد.


یونسکو در این قطعنامه از اصرار رژیم صهیونیستی بر خودداری از اجرای قطعنامه های یونسکو و کمیته میراث جهانی بشر و ممانعت این رژیم از ورود کارشناسان به محدوده باب المغاربه و اعزام کمیسیون نظارتی به بخش قدیمی بیت المقدس و دیوار آن (دیوار براق) ابراز تاسف کرد.


ایسنا نوشت :این بیانیه همچنین از مدیرکل یونسکو خواست اقدامات لازم برای اعزام اعضای این کمیسیون نظارتی و انجام فعالیت های مورد نظر مطابق با قطعنامه های پیشین کمیته میراث جهانی بشر مبذول دارد تا این کمیسیون بتواند پیش از نشست آتی هیات اجرایی ، ماموریت خود را با همکاری همه طرفهای ذیربط انجام دهد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :