موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/102919 :کد

مجمع ملی قانونگذاری تایلند :

تاجگذاری ولیعهد تایلند و چالش های قانونی

  جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۸
تعداد بازدید : ۲۲۸   
 تحلیل ایران -تاجگذاری ولیعهد تایلند و چالش های قانونی

درگذشت پادشاه تایلند در یکی از بحرانی ترین دوره های تاریخ این کشور که قانون اساسی آن تغییر کرده و دولت نیز با کودتایی در خرداد ماه سال ۱۳۹۳ بر سر کار آمده است تاجگذاری را با چالش هایی مواجه کرده است.

 درگذشت پادشاه تایلند در یکی از بحرانی ترین دوره های تاریخ این کشور که قانون اساسی آن تغییر کرده و دولت نیز با کودتایی در خرداد ماه سال 1393 بر سر کار آمده است، بحث تاجگذاری پادشاه جدید را با چالش هایی مواجه کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، 'پرایوت چان اوچا' نخست وزیر تایلند روز جمعه گفت که ولیعهد این کشور در دیداری با وی تصریح کرد مایل است پیش از پذیرش پادشاهی مدتی را با مردم در مرگ پادشاه عزاداری کند.به گفته نخست وزیر تایلند، ولیعهد قصد دارد منتظر زمان مناسبی بماند.مجمع ملی قانونگذاری تایلند پنجشنبه شب مرگ پادشاه این کشور را به عموم اعلام کرد و رئیس این مجمع در زمان کوتاهی 'واجیرالونگ کورن' ولیعهد این کشور را برای مراسم تاجگذاری بر اساس قانون و سنت دعوت می کند.

 

به نوشته ایرنا از 'بانکوک پست'، بیانیه پنجشنبه شب دفتر کاخ سلطنتی در مورد مرگ پادشاه این کشور در مجمع ملی قانونگذاری این کشور قرائت شد و اعضای این مجمع 9 دقیقه به احترام پادشاه سکوت کردند.بر اساس قانون اساسی، مرحله بعدی دعوت رئیس مجمع ملی قانونگذاری از ولیعهد است تا مراسم تاجگذاری انجام شود. طبق ماده 23 قانون اساسی سال 2007 تایلند، هنگامی که منصب پادشاهی این کشور خالی بماند و پادشاه نیز جانشین خود را بر اساس قانون سال 1924 تعیین کرده باشد، کابینه رئیس پارلمان را آگاه می کند تا موضوع را به اطلاع اعضا برساند تا پس از آن مراحل تاجگذاری انجام شود.


از آنجایی که در حال حاضر مجلس سنا و یا نمایندگان در تایلند وجود ندارد، مجمع ملی قانونگذاری که 250 عضور دارد به عنوان پارلمان محسوب می شود. 'بهومیبول آدولیادج' پادشاه تایلند که عصر روز پنجشنبه در سن 88 سالگی در گذشت در 28 دسامبر سال 1972 ولیعهد خود را برگزیده بود. اگرچه کودتای سال 2014 در این کشور منشور سال 2007 را منسوخ کرده بود، اما بخش مرتبط با پادشاه را همچنان به عنوان مرجع حفظ کرد. براساس رویه گذشته، رئیس مجمع ملی قانونگذاری تایلند اکنون باید بر اساس قانون و سنت ولیعهد این کشور را برای مراسم تاجگذاری دعوت کند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :