موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/102977 :کد

تحلیل‌گر سیاسی:

حملات پرچم‌دروغین به ناو امریکایی در سواحل یمن

  جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ — ۱۷:۱۱
تعداد بازدید : ۳۴۴   
 تحلیل ایران -حملات پرچم‌دروغین به ناو امریکایی در سواحل یمن

یک تحلیل‌گر سیاسی می‌گوید، حملات موشکی به ناو امریکایی در سواحل یمن، حملاتی «پرچم‌دروغین» به منظور توجیه اقدام نظامی واشنگتن علیه یمن بوده‌است.

یک تحلیل‌گر سیاسی می‌گوید، حملات موشکی به ناو امریکایی در سواحل یمن، حملاتی «پرچم‌دروغین» به منظور توجیه اقدام نظامی واشنگتن علیه یمن بوده‌است.


به گزارش تحلیل ایران؛ اسکات ریکارد، کارشناس اطلاعاتی پیشین امریکا، به پرس تی‌وی گفت: «مشخصاً چیزی به یک کشتی در آب‌های بین‌المللی شلیک شده‌است؛ اینکه این از سوی حوثی‌ها آمده یا اینکه از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها آمده، هنوز تأیید نشده‌است؛ مسلماً از این گونه حملات پرچم‌دروغین در گذشته نیز استفاده شده‌است.»


وی گفت امریکا با فروش میلیون‌ها دلار سلاح به عربستان سعودی، هم‌دست ریاض در تخریب یمن است.


براساس ادعای پنتاگون، ناوشکن یو‌اس‌اس میسون، ناوشکن مجهز به موشک هدایت شونده، کشتی یو‌اس‌اس پونس و یک فروند کشتی عملیات آبی خاکی روز یکشنبه از داخل خاک یمن هدف حمله‌ای موشکی قرار گرفته‌اند اما این موشک‌ها به هیچ‌کدام از این کشتی‌های جنگی اصابت نکرده‌است.


پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون مدعی شد ناوشکن یو‌اس‌اس میسون روز چهارشنبه بار دیگر هدف حمله‌ای مشابه از خاک یمن قرار گرفته‌است.


ریکارد گفت امریکا نتوانسته‌است نوع موشک شلیک‌شده و اینکه چه کسانی آن را شلیک کردند، مشخص کند؛ و اگر نه امریکا تردیدی دربارۀ شلیک متقابل به خود راه نمی‌داد.


این در حالی است که یمنی‌ها ادعای شلیک به سوی ناوهای امریکایی را رد کرده‌اند.


در همین حال خبرگزاری سبأ یمن به نقل از یک منبع نظامی یمنی نوشت ادعای امریکا مبنی بر هدف قرار گرفتن ناوشکن این کشور از سوی ارتش و نیروهای مردمی یمن، بی‌اساس است.

 

همچنین پنتاگون اعلام کرد، ارتش امریکا بامداد پنج‌شنبه 3 ایستگاه راداری را در یمن هدف قرار داده‌است.


ریکارد تصریح کرد: «چیزی که مشخص است، این است که امریکا تأمین‌کنندۀ شماره یک سلاح برای عربستان سعودی و عربستان سعودی در کنار بحرین، قطر و کویت، حامی شمارۀ یک گروه‌های تروریستی در خاورمیانه به شمار می‌آید.»


وی گفت این کشورهای عربی نه تنها در یمن، بلکه در سوریه، عراق، لیبی و دیگر مناطق، متحد امریکا به شمار می‌آیند.


ائتلاف تحت امر سعودی حملات مرگبار خود به یمن را از فروردین 1394 با هدف بازگرداندن قدرت به عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی این کشور آغاز کرده‌است. عربستان در این جنگ از تسلیحات بعضاً ممنوعه، همچون بمب‌های خوشه‌‎ایِ تولید امریکا و بریتانیا، استفاده کرده و باعث مرگ بیش از  10 هزار نفر شده‌است.


در این حملات علاوه بر مرگ هزاران نفر، بسیاری از زیرساخت‌های یمن، از جمله بیمارستان‌ها، مدارس و کارخانه‌ها، تخریب و زمینۀ گسترش گروه‌های تروریستی از جمله القاعده، در این کشور فراهم شده‌است.

                               

حملات     موشکی     ناو     آمریکا     سواحل     یمن


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :