موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/103003 :کد

در ایروان برگزار شد؛

تایید ۲۴‌ سند‌ در‌ اجلاس‌ سران‌ پیمان‌ امنیت‌ جمعی‌

  شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ — ۰۶:۵۹
تعداد بازدید : ۲۰۷   
 تحلیل ایران -تایید ۲۴‌ سند‌ در‌ اجلاس‌ سران‌ پیمان‌ امنیت‌ جمعی‌

اجلاس سران پیمان امنیت جمعی در ایروان پایتخت ارمنستان برگزار و در آن ۲۴ سند تایید شد.

 

 
 اجلاس سران پیمان امنیت جمعی در ایروان پایتخت ارمنستان برگزار و در آن 24 سند تایید شد.
 

به گزارش تحلیل ایران، اجلاس سران پیمان امنیت جمعی روز جمعه به ریاست ارمنستان برگزار و در آن روسای جمهوری روسیه، ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان، تاجیکستان و نخست وزیر قزاقستان شرکت کردند.شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه اعلام کرد: اجلاس در پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد و در پایان آن سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان که کشورش تا پایان سال 2016 ریاست دوره ای پیمان امنیت جمعی را برعهده دارد به خبرنگاران گفت که در این اجلاس، 24 سند تایید شد.
 
وی خاطرنشان کرد: استراتژی پیمان امنیت جمعی تا سال 2050 ازجمله این اسناد بود. سند دیگری که در این اجلاس تایید شد مربوط به ایجاد مرکز واکنش در هنگام بحران بود.رئیس جمهوری ارمنستان از اسناد تایید شده در اجلاس ایروان به سندی مربوط به تنظیم فهرست واحد سازمان های تروریستی اشاره کرد که کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی آن را تنظیم و تایید خواهند کرد.
 
در بیانیه ای هم که در اجلاس صادر شد به تاثیرات منفی اقدامات یکجانبه آمریکا برای استقرار سامانه پدافند موشکی جهانی بر ثبات و امنیت بین المللی اشاره شد.کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی در بیانیه خود از استقرار این سامانه موشکی آمریکایی با توجه به نزدیکی آن به مرزهای کشورهای عضو این پیمان ابراز نگرانی کردند.در اجلاس سران پیمان امنیت جمعی در ایروان بیانیه ای نیز در باره مناقشه قره باغ کوهستانی صادر و در آن بر لزوم حل و فصل مسالمت آمیز این مناقشه از راههای سیاسی و دیپلماتیک تاکید شده است.
 
روزنامه رسمی راسیسکایا گازتا ارگان دولت روسیه در بخش اخبار آنلاین خود در باره اجلاس ایروان نوشت: آلکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس که کشورش سال آینده ریاست دوره ای پیمان امنیت جمعی را برعهده می گیرد، به خبرنگاران گفت که پیمان ناتو پیمان امنیت جمعی را به رسمیت نمی شناسد. ایرنا نوشت: اگر از آنها (ناتو) بخواهیم که پیمان ما را به رسمیت بشناسند هیچگاه نمی پذیرند باید به گونه ای رفتار کرد که مجبور به پذیرفتن سازمان ما شوند.رئیس جمهوری بلاروس گفت که در نشست های بعدی پیمان امنیت جمعی، اولویت های این پیمان در دوره ریاست بلاروس بر آن در سال آینده تعیین خواهد شد.


موضوع مهم دیگر تعیین دبیر کل جدید پیمان امنیت جمعی بود که قرار شد در نشستی در سن پترزبورگ این موضوع مورد رسیدگی قرار گیرد.در زمان حاضر نیکلای بوردیوژا (از روسیه) دبیر کل پیمان امنیت جمعی است که از سال 2003 و از آغاز تاسیس این پیمان این مقام را عهده دار است.مقر پیمان امنیت جمعی در مسکو قرار دارد و کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ارمنستان در آن عضویت دارند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :